اخبار

برایان هوک رفت، الیوت آبرامز می‌آید

نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران از مقام خود کناره گرفت. جانشین او الیوت آبرامز، نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ونزوئلا است. جمهوری‌خواهان از دستاوردهای هوک قدردانی کردند. به گفته وزیر خارجه این کشور، برایان هوک می خواهد در «بخش خصوصی» به کارش ادامه دهد. استعفای هوک در مقطعی حساس در روابط ایران و ایالات متحده رخ می‌دهد. ….

به گزارش دویچه وله، روز پنجشنبه ۱۶ مرداد (۶ اوت) مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که برایان هوک از سمت خود به عنوان نماینده ویژه وزارتخانه‌اش در امور ایران خارج می شود و الیوت آبرامس، نماینده ویژه دولت در امور ونزوئلا، علاوه بر پست خود مسئولیت‌های هوک را نیز به‌عهده می‌گیرد.

آبرامز، جمهوری‌خواه و یکی از شخصیت‌های کلیدی در جنگ عراق است.

برایان هوک جزو معدود همکاران ترامپ است که تاکنون در کابینه او دوام آورده بود.

پمپئو اظهار داشت، برایان هوک در مدت دوسالی که این وظیفه را برعهده داشته “نتایج تاریخی” به‌دست آورده است.

به عقیده گزارشگر نیویورک تایمز، کناره گیری هوک فرصت باقی‌مانده ایالات متحده برای ازسرگیری راهبرد دیپلماتیک میان تهران و واشنگتن را تا ماه نوامبر و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از بین می‌برد.

لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه کارولینای جنوبی و مشاور ترامپ در امور سیاست خارجی، ضمن سپاسگزاری از هوک احتمال داد که با رفتن او امکان ایجاد یک جایگزین برای توافق هسته‌ای با ایران تا انتخابات نوامبر از بین خواهد رفت.

“تاکنون موفق بوده‌ایم”

‌هوک خودش در رابطه با کناره‌گیری خود گفت: «هرگز زمان خوب برای رفتن وجود ندارد».

به اعتقاد او، کشمکش با ایران به یک سری تحریکات مداوم و تلاش برای تغییر رفتار تهران تبدیل شده است.

هوک در مصاحبه‌ای تأکید کرد که با گذشت زمان، بحران اقتصادی ایران که عمدتاً به دلیل تحریم‌های تحت هدایت ایالات متحده شدت گرفته است، این کشور را وادار می کند از همه توانایی‌های خود در غنی‌سازی سوخت هسته‌ای چشم‌پوشی کند.

او ضمن بیان اینکه “رژیم ایران و همدستان تروریستش ضعیف‌تر از گذشته شده‌اند” تاکید کرد: «ما تاکنون بسیار موفق بوده ایم».

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا