از هر دری سخنی

الیوت آبرامز؛ چرخش قطب‌نمای براندازی از منافقین به سلطنت‌طلبان

دو هفته مانده به یارگیری آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد به امید تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، کاخ سفید شاهد یک تغییر مهم در جابجایی مهره‌های ضد ایرانی بود؛ «برایان هوک» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران رفت تا «الیوت آبرامز» جایش را بگیرد؛ اما این دو در تندروی علیه جمهوری اسلامی تفاوتی ندارند؛ پس چه عاملی این تغییر را رقم زد؟

ایرنا؛ برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران رفت تا الیوت آبرامز جایش را بگیرد؛ استناد به ایران‌ستیز بودن هوک به معنای اعتدالگرا بودن آبرامز نیست؛ دستکم هر دو ضد برجام، قائل به فشار حداکثری، تحریم و براندازی هستند اما در یک مورد، تفاوت بسیار مهم دارند؛ در ماهیت مخالفان براندازی که هر کدام از این دو رویشان حساب کرده اند.

** برایان هوک؛ بازمانده سرگردان بولتون بود

از زمانی که ترامپ در توئیت خود نوشت: «شب گذشته به جان بولتون خبر دادم که دیگر به خدمات او در کاخ سفید نیازی نیست. من و سایرین در دولت با پیشنهادات او قویاً مخالف بودیم و از همین رو از او خواستم که استعفا دهد»، برایان هوک به جمع کردن چمدان هایش از کاخ سفید فکر می کرد.

درست است که او خود، یکی از گزینه های جدی جانشینی جان بولتون بود، اما هر چه باشد، هوک پیش از پیوستن به دولت ترامپ، شبکه ای از کهنه کاران جمهوریخواه حوزه سیاست خارجی را دستچین و گروهی تحت عنوان «ابتکار جان هی» راه اندازی کرد که بنا به گفته خود، به دنبال مقابله با «تفکرات انزواجویانه در دو حزب بزرگ سیاسی» آمریکا بودند و اعضای این گروه، به تمام کاندیداهای جمهوریخواه کمک و مشاوره ارائه دادند به جز دو نفر: «رند پال و دونالد ترامپ».

وبسایت دست راستی «دیلی‌وایر» نیز او را از مخالفان انتخاب دونالد ترامپ به ریاست‌جمهوری دانسته است.

درست است که برایان هوک در زمان ریاست «رکس تیلرسون» به وزارت خارجه ملحق شد و عده ای هوک را دنباله رو و شاگرد تیلرسون، وزیر خارجه برکنار شده ترامپ می دانند، اما هر چه باشد او مشاور جان بولتون است (زمانی که بولتون سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد بود). اگر تیلرسون، هوک را با وزارت خارجه آمریکا آشنا کرده باشد، پای هوک به اعتبار جان بولتون به کاخ سفید باز شد و هوک بعد از بولتون در کاخ سفید بیشتر به کودک بدون قیّم و یتیمی سرگردان در اتاق های متعدد کاخ سفید و به جای «باز»، به کبوتری ناهمخوان میان گروه موسوم به «شاهین های ضد ایران» شبیه بود.

**هوک نیز مانند بولتون روی دیوار خراب یادگاری نوشت

کناره‌گیری جان بولتون و اکنون برایان هوک، برخی را به این صرافت انداخت که ترامپ احساس کرده از تیم بولتون رودست خورده؛ بنابر این به فکر تغییر ترکیب تیم افتاده است. این تحلیل دور از واقعیت نیست. تردیدی در این نیست که ترامپ با وجود این ادعا که خواهان براندازی در ایران نیست، شدیداً مشتاق به براندازی است اما شاید از اینکه بولتون و هوک روی درخت منافقین برای براندازی، یادگاری نوشتند، عصبانی است.

بولتون چیز پنهانی درباره میزان صمیمیت خود با منافقین نداشت اما با وجود ادعای مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا درباره ممنوعیت دیدار اعضای دولت آمریکا و ارتباط با اعضای مجاهدین خلق، دیلی بیست فاش کرد: برایان هوک فرستاده ویژه ترامپ در امور ایران با رابرت جی جوزف مقام سابق وزارت خارجه آمریکا و نماینده فعلی گروه تروریستی مجاهدین خلق در روز ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ دیدار کرده‌ است. این دیدار چند روز پس از شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس انجام شد.

نه هوک و نه وزارت خارجه آمریکا در مورد این دیدار هیچ توضیحی ندادند.

ترامپ دریافت که گروهک تروریستی منافقین نمی تواند برگ برنده براندازی در ایران باشد؛ زیرا حتی مخالفان سرسختِ قائل به براندازی خشن و سخت – حتی طرفداران جنگ نظامی علیه ایران – نیز حمایت منافقین از خود را مایه بی اعتباری در میان طرفدارانشان می دانند. از ترامپ انتظار نمی رفت اپوزیسیون ایران را بشناسد و کارگروه اقدام علیه ایران را با شناخت کامل، راهبری کند اما خیلی زود متوجه شد که دم خروس روابط صمیمانه بولتون با مجاهدین خلق، هیچ نسبتی با سوگند عدم تمایل به براندازی ندارد. معنایش این نیست که ترامپ خواهان براندازی نیست؛ بالعکس، بولتون به قدری عیان با منافقین دمخور بود که نمی شد این رابطه را پنهان نگاه داشت. حضور او منطق و توجیهی در کاخ سفید نداشت و هیچ نسبتی هم با ادعای مذاکره با ایران هم نمی توانست داشته باشد. برایان هوک نیز عمده توجه مجاهدین خلق را به خود جلب کرده بود؛ هر چه باشد هوک، مرید و شاگرد بولتون بود و واقعیت این است که برایان هوک بعد از برکناری بولتون تنها مانده بود.

ابتدا جان بولتون و بعد سرباز تنها مانده اش در دولت ترامپ یعنی برایان هوک؛ هر دو کنار رفتند. هر دو حامی منافقین و گل سرسبد گزارش ها و گردهمایی های سازمان تروریستی مجاهدین خلق بودند. یادگاری دولت آمریکا روی دیوار منافقین جواب نداد.

** آبرامز و سربازانی بدنام در اپوزیسیون جعلی

حالا آبرامز با کوله‌باری از چهار دهه تجربه دیپلماسی به نسبت هوک، روی دیوار دیگری یادگاری می نویسد؛ دیوار مخالفان سلطنت طلب که «لوبلاگ» آنها را یکی از گروه های «مخالف جعلی» (غیرمردمی) می خواند.

لوبلاگ در گزارشی بعد از تشریح وضع مجاهدین خلق به عنوان اپوزیسیون «جعلی» و گروهی تروریستی و تابع مثلث «دونالد ترامپ، محمد بن سلمان و بنیامین نتانیاهو»، به وضع نابسامان سلطنت طلبان با عنوان دیگر تشکیلات «اپوزیسیون جعلی» می پردازد.

لوبلاگ در این گزارش می نویسد: سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) رضا پهلوی را تأمین مالی می کند. او روابطی طولانی با لابی صهیونیستی در آمریکا دارد؛ شامل رابطه با «شلدون آدلسون» کازینودار میلیاردر جمهوری خواهی که گفته است آمریکا باید ایران را بمباران اتمی کند. رضا پهلوی همچنین از اسرائیل برای آنچه «برقراری دموکراسی در ایران» می خواند، طلب کمک کرده است. (سطور مشخص شده با رنگ قرمز در تصویر زیر)

لوبلاگ سپس به چرخش یکباره و حمایت ناگهانی رسانه هایی مانند صدای آمریکا و رادیو فردا به ویژه مصاحبه های «ستاره درخشش» اشاره می کند که در حال ترسیم چهره «رهبر اپوزیسیون» از رضا پهلوی هستند. (مشخص شده با رنگ آبی در تصویر زیر)

لوبلاگ ارتباط الیوت آبرامز و مایکل لدین دو چهره ضد ایرانی را نیز با تشکیلات رضا پهلوی از همین رهگذر روشن می کند و می نویسد که این دو سیاست ترامپ را درباره ایران تأیید و پشتیبانی می کنند. (مشخص شده با رنگ فسفری در تصویر زیر)

لوبلاگ چنین نتیجه می گیرد که آبرامز روی اپوزیسیونی جعلی به سرکردگی رضا پهلوی در ایران حساب کرده؛ کسی که از سازمان سیا پول می گیرد، با معتقدان به ضرورت بمباران اتمی ایران دوستی دارد و با اسرائیل قرار است در ایران دموکراسی سازی کند!

بولتون بارها در گردهمایی ها و جلسات منافقین حضور یافت و حتی از آنها پول می گرفت و اکنون این الیوت آبرامز است که به گواهی خود سلطنت طلبان در جلسات و سخنرانی های رضا پهلوی حاضر می شود. آبرامز روی جریانی حساب کرده که لیدرش از سیا پول و از اسرائیل مشورت می گیرد و مشکلی با بمباران اتمی ایران ندارد با همه اینها امیدوار است که مردم ایران را به خود جذب کند و رضا پهلوی و تشکیلاتش به آبرامز تکیه کرده؛ کسی که به «مهندس جنگ عراق» معروف است و برایش اشغال خونبار کشورها مایه افتخار است.

آبرامز که در زمان حاضر نماینده فعلی آمریکا در امور ونزوئلاست، در حالی جانشین هوک شده که چند روز پیش در جلسه استماعی در سنای آمریکا گفت که همچنان روی برنامه براندازی «نیکولاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا «سخت کار می‌کند».

وی با حفظ سمت قرار است مسؤول گروه اقدام علیه ایران باشد و کارزار فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا علیه ایران را ادامه دهد.

آبرامز اکنون به طور همزمان مسؤول دو ابتکار مهم در سیاست خارجی ترامپ شده که هیچ کدام از آنها به پیروزی قابل توجهی که کاخ سفید انتظارش را داشت، منجر نشده است؛ یک جنگ‌طلب بدنام و حامی جوخه‌های ترور در آمریکای لاتین است که کارنامه سیاهی در دروغگویی و اقدامات جنایتکارانه در قبال کشورها از گواتمالا گرفته تا عراق، دارد.

«استفن مایلز» مدیر اجرایی گروه ضدجنگ «پیروزی بدون جنگ» می‌گوید: دوره کاری آبرامز در قبال السالوادور، گواتمالا، نیکاراگوئه و پاناما مملو از بدترین وسوسه‌هایی است که سیاست خارجی آمریکا به خود دیده است، یعنی جنگ‌طلبی، نقض گسترده حقوق بشر و حمایت از رژیم‌های خودکامه.

نماینده ویژه جدید ترامپ، قرار است فرمانده سربازان براندازی در ایران باشد تا دیگر نه دموکراسی و دموکراسی سازی اعتباری داشته باشد نه حاملان و مدعیان آن از فرمانده تا سرباز؛ از الیوت آبرامز تا رضا پهلوی.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا