اخبار

اعتراضات مردمی در لبنان

پلیس ضد شورش لبنان امروز شنبه  ۱۸ مرداد ماه ۱۳۹۹، در جریان اعتراض به عملکرد دولت در رابطه با انفجار ویرانگر هفته گذشته در بندر بیروت، به تظاهرکنندگانی که در تلاش برای عبور از سدی برای رسیدن به ساختمان مجلس بودند، گاز اشک‌آور شلیک کرد….

به گزارش سایت زمانه، حدود پنج هزار نفر در میدان شهدا در مرکز شهر بیروت جمع شده بودند و عده‌ای نیز سنگ پرتاب می‌کردند. معترضان شعار می‌دادند: «مردم سقوط رژیم را می‌خواهند» و پوسترهایی را در دست داشتند که می‌گفتند «بروید، همه شما قاتل هستید.»

انفجار روز سه شنبه ، بزرگترین انفجار در تاریخ بیروت است که باعث نابودی بخش‌های بزرگی از این بندر بزرگ شد و به کشته شدن ۱۵۸ نفر و زخمی شدن شش هزار نفر انجامید. بیست و یک نفر همچنان مفقود گزارش شده‌اند.

دولت قول داده است که کسانی را در قبال این رویداد پاسخگو کند.

معترضان می‌گویند که به دولت لبنان به دلیل «فساد» اعتماد ندارند و خواهان آن شده‌اند که نهادهای بین‌المللی مانند سازمان ملل یا کشورهای دیگر با مداخله وضعیت این کشور را بهبود بخشند.

حزب کتائب لبنان، حزب مسیحی مخالف دولت تحت حمایت حزب الله، روز شنبه استعفای سه نماینده مجلس خود را از پارلمان اعلام کرد.

سامی جمیل، رئیس حزب، با اعلام این اقدام هنگام مراسم تشییع جنازه یکی از اعضای پیشرو این حزب گفت: «من از همه قانون‌گذاران دعوت می‌کنم که استعفا دهند تا مردم بتوانند تصمیم بگیرند چه کسی بر آنها حکومت خواهد کرد؛ بدون آنکه کسی به آنها چیزی تحمیل کند.»

امانوئل مکرون که روز پنجشنبه به بیروت سفر کرده بود، به جمعیت خشمگین قول داد که به بازسازی این شهر کمک خواهد کرد. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هم گفته که برای کمک به لبنان آماده است.

رهبران لبنان، رئیس جمهوری فرانسه، رئیس‌جمهوری آمریکا و سایر رهبران جهان فردا یکشنبه ۹ اوت/ ۱۹ مرداد در کنفرانسی تلفنی در خصوص شیوه کمک‌رسانی به لبنان شرکت خواهند کرد.

نخست وزیر و رئیس‌جمهوری لبنان گفته‌اند که دلیل انفجار ۲،۷۵۰ تن نیترات آمونیوم بوده که به مدت شش سال بدون اقدامات ایمنی در انبار بندر ذخیره شده بود.

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان روز جمعه گفت که تحقیقات نشان می‌دهد که آیا این انفجار ناشی از بمب بوده یا به علت سایر دخالت‌های خارجی ایجاد شده است. عون گفت: «در صورت انفجار ناشی از سهل انگاری یا تصادف باشد تحقیقات عظیمی ضورت خواهد گرفت.» او اضافه کرد که تاکنون ۲۰ نفر در این رابطه بازداشت شده‌اند.

مقامات گفته‌اند که این انفجار می‌تواند خساراتی بالغ بر ۱۵ میلیارد دلار داشته باشد. لبنان به دلیل مشکلات اقتصادی و بدهی‌های بین‌المللی قادر به تامین این خسارات نیست.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا