گوناگون

خروج سالانه ۱۱ میلیارد دلار سرمایه از ایران

تشدید نوسانات اقتصادی که در نهایت منجر به سقوط ارزش ریال شد؛ از سویی باعث شد تا عده زیادی از کارگران به کشورهای همسایه از جمله کردستان عراق مهاجرت کنند تا ارزش دستمزد آنها بالاتر رود و به تعبیری دخلشان به خرجشان برسد، از سوی دیگر هم موجب شد تا روند خروج افراد متخصص و ماهر از کشور که از آن با ‌عنوان پدیده فرار مغزها هم نام برده می‌شود، شدت بگیرد.

آرمان‌ ملی- سوسن‌یحیی‌پور: مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران، به‌تازگی در توئیتر خود نوشت: «در مجموع ۹ سال معادل ۹۸/۴ میلیارد دلار و به‌طور متوسط سالانه ۱۱ میلیارد دلار سرمایه در هر سال، از اقتصاد ایران خارج شده است. تنها در سال ۹۶، خالص حساب سرمایه بیش از ۱۹ میلیارد دلار منفی شده است.» این اولین بار نیست که یک فعال بخش خصوصی نسبت به تشدید روند خروج سرمایه از کشور هشدار می‌دهد. سال گذشته نیز، پدرام سلطانی، نایب رئیس پیشین اتاق بازرگان ایران- از واقعیت تلخ خروج کارآفرینان و فعالان اقتصادی از کشور سخن گفته بود. او در توئیتی نوشت: «روزی نیست که خبر تصمیم به مهاجرت چند فعال اقتصادی معتبر و مدیر توانمند را نشنوم. روند مهاجرت کارآفرین و خروج سرمایه شتاب بی‌سابقه‌ای گرفته است.» در ضمن، او در عباراتی هشداردهنده گفته بود که «این دُهُلیست که صدایش یک تا دو سال دیگر در اقتصاد کشور در خواهد آمد.»

تشدید خروج سرمایه از کشور در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ که موج جدیدی از نگرانی‌ها را بین صاحب نظران اقتصادی به راه انداخت، از التهابات ارزی و فشارهای خارجی ناشی از بازگشت تحریم‌های سختگیرانه ایالات متحده آمریکا ناشی می‌شد. همین شرایط سبب شد تا قدرت پیش‌بینی‌پذیری تحولات اقتصادی از مردم و به‌ویژه فعالان اقتصادی سلب شود و در نتیجه آنها ترجیح دهند که سرمایه‌هایشان را به جای امن‌تری منتقل تا با اطمینان خاطر به سرمایه‌گذاری مورد نظرشان اقدام کنند، هرچند که دولت یازدهم درصدد بود تا با امضای برجام و گشایش‌های سیاسی و اقتصادی حاصل‌شده از این توافق، درهای کشور را به روی سرمایه‌گذاران خارجی باز کند تا از این طریق رشد اقتصادی و اشتغالزایی در کشور بهبود یابد، اما به تدریج به دلیل تحولات رخ داده، محدودیت‌هایی در این زمینه اتفاق افتاد و روند خروج سرمایه که قبل از آن به دلیل جذب سرمایه خارجی مورد غفلت واقع شده بود، رو به فزونی گذاشت. به گونه‌ای که آمارهای رسمی گواه این مطلب است که هر سال خالص حساب سرمایه منفی و منفی‌تر از قبل شده است.

خروج سرمایه از طریق خرید ملک

تشدید نوسانات اقتصادی که در نهایت منجر به سقوط ارزش ریال شد؛ از سویی باعث شد تا عده زیادی از کارگران به کشورهای همسایه از جمله کردستان عراق مهاجرت کنند تا ارزش دستمزد آنها بالاتر رود و به تعبیری دخلشان به خرجشان برسد، از سوی دیگر هم موجب شد تا روند خروج افراد متخصص و ماهر از کشور که از آن با ‌عنوان پدیده فرار مغزها هم نام برده می‌شود، شدت بگیرد. طی سه سال گذشته، مهاجرت کارآفرینان، فعالان اقتصادی یا خلبانانی که پروازشان بی‌بازگشت بوده، بارها در صدر اخبار قرار گرفته و بسیاری نسبت به این موضوع به مسئولان امر هشدار داده‌اند. خیلی از ایرانی‌ها نیز ترجیح می‌دهند سرمایه خود را به ترکیه یا دیگر کشورها برده و در آنجا به خرید ملک اقدام کنند. اخیرا، روزنامه دیلی صباح در گزارشی نوشته است: با افزایش تقاضا برای خرید ملک توسط سرمایه‌گذاران ایرانی، میزان فروش خانه به اتباع خارجی در شهر ساحلی ازمیر در حاشیه دریای اژه به اتباع خارجی برای نخستین بار از زمان شیوع بحران کرونا روندی صعودی پیدا کرده است. به گفته نمایندگان املاک، کسانی که برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن از ایران به ترکیه می‌آیند، نسبت به ازمیر از خود علاقه نشان داده‌اند. طبق اعلام مرکز آمار ترکیه، در بازه زمانی ژانویه تا مارس امسال میزان فروش خانه به اتباع خارجی به ۱۱ هزار و ۶۸ واحد رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱ درصد افزایش نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد دولتمردان برای جلوگیری از روند خروج سرمایه از کشور، باید در تصمیمات و برنامه‌ریزی‌های خود به گونه‌ای عمل کنند که در نهایت ثبات در ارکان مختلف اقتصادی کشور حاکم شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا