زحمتکشان

دندان تیز نظامیان برای نیشکر هفت‌تپه

کارگران نیشکر هفت‌تپه در تداوم اعتراضات خود مقابل ساختمان فرمانداری شوش تجمع کردند. امید اسدبیگی مالک این شرکت در ادامه وعده‌های بی‌عملش قول داد به زودی حقوق کارگران را پرداخت کند. نماینده شوش در مجلس شورای اسلامی اما گفت که مالک فعلی «اهلیت» ندارد و باید شرکت به «یک نهاد دولتی» واگذار شود. نماینده خامنه‌ای در اهواز هم منظور از نهاد اهلیت‌دار را شفاف کرد؛ بنیاد مستضعفان، سپاه یا بنیاد برکت…..

همزمان با پنجاه و ششمین روز اعتراض کارگران نیشکر هفت‌تپه، خبرگزاری دولتی کار ایران در یک رپرتاژ خبری به نقل از امید اسدبیگی، یکی از دو مالک این شرکت که به اتهام اخلال در نظام ارزی در حال محاکمه است، نوشت: حساب‌های [بانکی] هفت‌تپه آزاد شده و چون تعویق حقوق ناشی از مسدود شدن حساب‌ها بود، به کارگران قول می‌دهم بزودی حقوق‌شان پرداخت خواهد شد.

یک مقام قضایی که نامش فاش نشد اما به فاصله کوتاهی ادعای اسدبیگی مبنی بر انسداد حساب‌های بانکی شرکت نیشکر هفت‌تپه را رد کرد و گفت: «از ابتدا هم حساب‌های اسدبیگی مسدود نشده بود به جز حسابی که با آن خرید و فروش غیرقانونی ارز صورت می‌گرفت که در حال حاضر نیز این حساب مسدود است».

به گزارش سایت زمانه، امید اسدبیگی که با قید وثیقه آزاد است، تا به حال چند مرتبه پرداخت نشدن دستمزد کارگران را به انسداد حساب‌های بانکی و نداشتن نقدینگی ربط داده است. این مقام قضایی که نامش فاش نشد اما گفت: «دلیل اینکه اسدبیگی در حال حاضر زندان نیست، آن است که حقوق و مطالبات معوقه کارگران را بپردازد و اگر غیر از این باشد باید به زندان برگردد». و «حساب‌هایی که در حال حاضر باز هستند به قدر کفایت موجودی دارند که با آن بتوان حقوق معوقه کارگران را پرداخت کند».

کارگران در دور تازه اعتراضات که از ۲۶ خرداد آغاز شده است، خواستار خلع ید فوری از امید اسدبیگی و مهرداد رستمی، دو مالک کنونی نیشکر هفت‌تپه، بازگرداندن منابع ارزی غارت شده به شرکت، پرداخت دستمزد معوق، بازگشت به کار کارگران اخراج شده و پایان دادن به مالکیت بخش خصوصی در این شرکت هستند.

اسماعیل بخشی، نماینده کارگران نیشکر هفت‌تپه در حساب اینستاگرام خود اما گفته مسئولان مطالبه کارگران مبنی بر «خلع ید» بخش خصوصی را نادیده می‌گیرند تا راه برای ورود نهادهایی چون سپاه و ستاد فرمان امام باز بماند.

محمد کعب عمیر، نماینده شوش در مجلس شورای اسلامی که یک هفته قبل همراه با سه تن از نمایندگان تهران که تاب گرمای شوش را نداشتند در جمع کارگران حاضر شده بود در پیوند با همین موضوع از گفت‌وگو با نمایندگان مجلس، سازمان خصوصی‌سازی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به منظور پرداخت دستمزد معوق کارگران خبر داد. او گفت که سازمان خصوصی‌سازی نمی‌تواند دستمزد کارگران را پرداخت کند.

کارگران نیشکر هفت‌تپه از اردیبهشت امسال حقوق دریافت نکرده‌اند. به گفته کعب عمیر، از وزارت کار خواسته شده ۲۰ میلیارد تومان از محل بیمه مشاغلی که بر اثر ویروس کرونا متضرر شدند به نیشکر هفت‌تپه تزریق کند. هنوز مشخص نیست وزارت کار این درخواست را پذیرفته است یا نه.

کعب عمیر و گروهی از نمایندگان مجلس به همراه امام جمعه اهواز در پوشش حمایت از کارگران معترض به دنبال انتقال مالکیت نیشکر هفت‌تپه به نهادهای نظامی هستند. عبدالنبی موسوی فرد، امام جمعه اهواز که شنبه ۱۸ مرداد به محل تجمع کارگران معترض رفت به صراحت گفت مدیریت هفت‌تپه باید به نهادهای توانمندی نظیر بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام یا سپاه سپرده شود.

کارگران هفت‌تپه پیش از این خواستار واگذاری شرکت به تعاونی کارگران و اداره خودگردان آن شده بودند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا