گوناگون

انفجار بیروت و دروغ‌های کیهان

حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان و نماینده ولی‌فقیه در مؤسسه کیهان، روز چهارشنبه ۱۵ مرداد ماه ۱۳۹۹ در یادداشتی به موضوع انفجار بیروت پرداخت و پس از مرور اخبار منتشرشده در این زمینه، تحلیل‌هایی ارائه کرد که فاقد پشتوانه خبری هستند. این مطلب توسط سایر رسانه‌های داخل ایران و شناخته‌شده به حمایت از جمهوری اسلامی نیز بازنشر شده است….
کارشناسان راستی‌آزمایی کمپین «ما شهروندان دیجیتال» یادداشت او را بررسی کرده و موارد دیس‌اینفورمیشن مطرح‌شده در این مقاله را شناسایی کردند.

حسین شریعتمداری در بخش‌هایی از یادداشت خود می‌نویسد: «دونالد ترامپ – رئیس‌جمهور آمریکا – با سعد‌ حریری، نخست‌وزیر برکنارشده و مهره ‌اسرائیلی- آمریکایی شناخته‌شده، تماس می‌گیرد و با وی درباره انفجار بیروت گفت‌و‌گو می‌کند. دقت کنید، بر اساس عرف شناخته‌شده سیاسی، رئیس‌جمهور آمریکا باید با آقای “حسن دیاب” که همتای اوست تماس بگیرد ولی چرا با سعد حریری؟!» این ادعا خلاف واقع است و در اصل دونالد ترامپ با هیچ ‌یک از مقامات لبنانی تماس نگرفته است. بنا بر گزارش‌ها، مایک پامپئو – وزیر امور خارجه آمریکا – با «حسن دیاب» و همچنین با «سعد حریری» گفت‌وگوی تلفنی داشته است و از ارسال کمک‌های آمریکا به لبنان خبر داده است.

در بخش دیگری ادعا می‌شود: «ساعاتی بعد از انفجار مهیب سه‌شنبه بیروت، دو رسانه رسمی رژیم میهمان و کودک‌کش آل‌سعود، “العربیه” و “ایندیپندنت”، اعلام کردند که انفجار کار اسرائیل بوده است.» این ادعا نیز خالی از واقعیت است. نه‌تنها این دو رسانه چنین خبر یا متنی با چنین مضمونی منتشر نکرده‌اند، بلکه رسانه العربیه از سوی مقامات اسرائیلی و به نقل از خبرگزاری رویترز هرگونه دست‌داشتن اسرائیل در این حادثه را رد کرده است. از سوی دیگر، اخبار ارسال و قبول کمک‌های بشردوستانه اسرائیل به لبنان و همچنین عکس پرچم لبنان روی شهرداری تل‌آویو، از جمله اخبار منتشر‌شده توسط این رسانه بوده است.

در پاراگراف بعدی، شریعمتداری می‌نویسد: «این نکته از آن جهت حائز اهمیت است که بندر بیروت در مسیر تجاری گرجستان به موزامبیک نبوده است و این احتمال را قوت می‌بخشد که نقص فنی “روسوس” بهانه‌ای برای پهلو‌گرفتن در بندر بیروت بوده است! مخصوصاً آن‌که کشتی یاد‌شده حتی بعد از برطرف‌شدن نقص فنی نیز حاضر به ترک بیروت نشده و این تاخیر سؤال‌بر‌انگیز را تا تخلیه کامل محموله مخاطره‌آمیزِ ۲۷۵۰تنی نیترات آمونیوم و دپوی آن در انبار شماره ۱۲ بندر بیروت ادامه داده است!»

این‌که شریعتمداری از کجا می‌داند که مقصد موزامبیک نبوده است، مشخص نیست ولی یافته‌های کارشناسان ما نشان می‌دهد این کشتی ابتدا از استانبول محل را ترک کرده و روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از کاپیتان کشتی می‌نویسد که مقصد موزامبیک بوده است.

مطابق اطلاعات به‌دست‌آمده، کشتی باری «روسوس» که حامل ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم بود و توسط یک تاجر روسی ساکن قبرس، به نام «ایگور گرچوشکین» اجاره شده بود، پس از ایجاد حفره‌ای در بدنه آن – که منجر به ورود آب به داخل کشتی می‌شد – در بندر بیروت پهلو می‌گیرد. اما یادداشت روزنامه کیهان هیچ ‌گونه اشاره‌ای به روسی‌بودن ملیت تاجر این کشتی نمی‌کند.

گفتنی است تا به اینجای کار دولت لبنان به این‌که این فاجعه دلخراش به دلیل بی‌احتیاطی و حادثه ناشی از آتش‌سوزی بوده، اذعان کرده است و حرفی از توطئه و یا حمله کشور دیگری در میان نیست.

شهروندان دیجیتال

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا