زنان

حمله به نماینده زن افغانستان در لویه جرگه

لویه جرگه مشورتی برای تصمیم‌گیری پیرامون آزادی ۴۰۰ زندانی باقی‌مانده گروه طالبان در کابل ادامه دارد. اعتراض بلقین روشن، یکی از نمایندگان زن درباره “باج‌‌دهی به طالبان” و سپس حمله فیزیکی به او دراین نشست حاشیه‌ساز شد…

به گزارش دویچه وله، در نشست مشورتی لویی جرگه ۳۲۰۰ نفر از سراسر افغانستان شرکت کرده‌اند. جلسه مشورتی با وجود خطرات ناشی از بحران کرونا روز جمعه ۱۷ مرداد (۷ اوت) در محل برگزاری جلسات لویه جرگه در کابل آغاز شد.

رئیس جمهور افغانستان از شرکت‌کنندگان در نشست لویه جرگه خواست که به آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان رای دهند.

آقای غنی در سخنرانی افتتاحیه خود گفت که بر سر آزادی ۴۰۰ زندانی باقی مانده طالبان وظیفه سنگینی بر دوش دارد و او در دو راهی قرار گرفته و از این رو به نمایندگان مردم مراجعه کرده است. او تاکید کرد که طالبان تعهد کرده‌اند که در صورت آزادی ۴۰۰ زندانی این گروه تا سه روز دیگر حاضر به گفتگوهای بین‌الافغانی با هیات مذاکره‌کننده افغانستان شوند.

غنی همچنین تاکید کرد که طالبان تهدید کرده‌اند که در صورت عدم رهایی این زندانیان به جنگ ادامه داده و آن را افزایش می‌دهند. او از نمایندگان لویه جرگه خواست برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی تصمیم بگیرند.

پس از این سخنان بلقیس روشن، نماینده مردم فراه در این نشست خطاب به رئیس جمهور اشرف غنی گفت “به طالبان باج‌دهی نکنید! اشرف غنی نیز در پاسخ به این نماینده گفت که او “باج‌ده نیست!”

در ادامه این ماجرا خانم روشن از نشست لویه جرگه بیرون رانده شد و به صورت فیزیکی به او حمله و در راهرو به زمین پرتاب شد. بحث پیرامون برخورد فیزیکی و خشن با این نماینده زن در دومین روز نشست لویه جرگه ادامه داشت.

اصیلا وردک، رئیس یکی از کمیته‌های لویه‌جرگه مشورتی در نشست شنبه ۱۸ مرداد با اشاره به اعتراض دیروز خانم بلقیس روشن گفت: «خاموش ساختن صدای خانم روشن، خاموش ساختن آزادی بیان و صدای مردم و دمکراسی است. جرگه جای بلند کردن صداهاست و هر کس حق دارد نظر بدهد».

خانم وردک از عاملین این حادثه خواست تا از خانم روشن عذرخواهی کنند.

عبدالله عبدالله، رئیس لویه‌جرگه مشورتی هم برخورد با خانم روشن را خلاف موازین دانست و گفت همه افراد حق دارند تا بدون توهین به دیگران ابراز نظر کنند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا