گوناگون

شورای همکاری خلیج فارس خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شد

شورای همکاری کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از شورای امنیت خواست تحریم‌های تسلیحاتی ایران تمدید شود. آمریکا برای این منظور قطعنامه‌ای تهیه کرده که انتظار می‌رود چین و روسیه آن را وتو کنند….

خبرگزاری بلومبرگ یک‌شنبه نهم اوت (۱۹ مرداد) گزارش داد به نسخه‌ای از نامه‌ای دست یافته که اعضای شورای همکاری کشورهای حاشیه خلیج فارس روز گذشته برای دبیرخانه شورای امنیت سازمان ملل فرستاده‌اند.

در این نامه از شورای امنیت خواسته شده تحریم تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی، که مطابق برجام اکتبر سال جاری دوره پنج‌ساله آن خاتمه می‌یابد، تمدید شود.

این اقدامی همسو با تلاش آمریکا برای متقاعد کردن چین و روسیه برای عدم وتوی قطعنامه‌ای در این زمینه ارزیابی می‌شود. دولت دونالد ترامپ ماه گذشته پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای تمدید تحریم‌های ایران آماده کرده بود که به رای گذاشته نشد و اکنون با تغییرات جزئی دوباره در دستور کار قرار گرفته است.

بنابر این گزارش شش کشور عربی حاشیه خلیج فارس در نامه به شورای امنیت خواسته‌اند در کنار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی اقدام‌های دیگری که لازمه جلوگیری از “گسترش بی‌ثبات‌کننده تسلیحات ایران” است در دستور کار قرار گیرد.

کشورهای بحرین، کویت، عمان، قطر، امارات متحده عربی و عربستان سعودی در این نامه تاکید کرده‌اند که این اقدام‌ها می‌تواند مسدود کردن هدفمند دارایی‌ها و ممنوعیت سفر افرادی باشد که در ارسال، فروش یا انتقال تسلیحات و مواد مرتبط با آن از ایران یا به ایران مشارکت می‌کنند.
اعضای شورای همکاری خلیج فارس در نامه‌ای که به امضای دبیر کل این شورا، نایف فلاح مبارک الحجرف رسیده ادعا می‌کند که جمهوری اسلامی همچنان ارسال سلاح به تمام کشورهای منطقه را به عنوان بخشی از سیاست‌های توسعه‌طلبانه خود و مداختله در امور داخلی کشورهای عربی ادامه می‌دهد و با این کار منشور سازمان ملل را نقض می‌کند.

دو ویژگی جشمگیر نامه کشورهای عربی

این نامه به خصوص از دو جهت بسیار قابل توجه است؛ نخست زمان ارسال آن که مصادف با ارائه پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکاست و دوم همکاری مشترک و هم‌صدایی شش کشور حاشیه خلیج فارس پس از حدود سه سال تنش میان آنها به خصوص در ارتباط با قطر.

ظاهرا تلاش‌های برایان هوک، نماینده پیشین امور ایران در وزارت خارجه آمریکا که چندی پیش رایزنی با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را آغاز کرد در اقدام مشترک این کشورها سهم مهمی داشته است.

از شش کشور حاشیه خلیج فارس قطر، به خصوص پس از اختلاف با چهار کشور شورای همکاری، روابط نزدیک‌تری با جمهوری اسلامی داشته و عمان که به طور معمول در منازعات منطقه‌ای بی‌طرف می‌ماند، بارها میان ایران و غرب، از جمله برای آغاز مذاکرات هسته‌ای در سال ۹۲ میانجیگری کرده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده چند روز پیش اعلام کرد قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران هفته آینده به طو رسمی به شورای امنیت ارائه خواهد شد.

نقش تسلیحات ایران در ادامه مناقشه یمن

او می‌گوید بخشی بزرگی از مناقشه و درگیری‌ها در یمن نتیجه اقدام غیرقانونی جمهوری اسلامی در ارسال سلاح و تجهیزات نظامی برای شورشیان حوثی است.
ایران ارسال سلاح برای حوثی‌های یمن را تکذیب می‌کند با این حال تا کنون شواهد زیادی در این‌باره به دست آمده است. دبیرکل سازمان ملل نیز در یکی از تازه‌تره‌ترین گزارش‌های خود تائید کرد که برخی سلاح‌های حوثی‌ها در حمله به تاسیسات نفتی عربستان “منشاء ایرانی” داشته‌اند.
قطعنامه پیشنهادی آمریکا قرار است سه‌شنبه ۱۱ اوت در شورای امنیت بررسی شود. خبرگزاری فرانسه روز گذشته به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد با توجه به مخالفت برخی کشورها این قطعنامه تصویب نخواهد شد.

مقام‌های ارشد آمریکایی بارها تاکید کرده‌اند در صورت به تصویب نرسیدن این قطعنامه هم از هر طریق ممکن تحریم‌های تسلیحاتی ایران را تمدید خواهند کرد. سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای با این کار دست‌کم برای یک دوره محدود موافق هستند.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی چندی پیش گفته بود با تمدید تحریم تسلیحاتی “مرگ ابدی” برجام هم فرا می‌رسد.

دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا