گوناگون

فتاح؛ عزم جدی یا نمایش سیاسی

برخی این اقدام او را در راستای مبارزه های انتخاباتی سال آینده تعبیر کردند. آن ها می گویند این سخنان جنجالی فتاح از آن جایی که اصول‌گرا و اصلاح طلب را در برگرفته و حتی به نیروهای مسلح نیز رسیده است، تنها در راستای یک نمایش سیاسی است. در همین حال برخی نوشته اند که فتاح چرا تاکنون در این باره سخنی نگفته یا اقدامی نکرده است؟

همدلی| خیلی وقت است که نام پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری سال آینده مطرح می شود. او هم فعال است، هم زیاد در رسانه ها و دوربین ها حاضر می شود. حالا رسما با چهره های مطرح و قدر سیاسی سرشاخ شده است. او در یک برنامه تلویزیونی رسما از اصول‌گرا تا اصلاح‌طلب را مورد نقد قرار داد و از آن ها خواست که املاک بنیاد تحت مدیریت او را پس بدهند. بنیادی که به نمایندگی از مستضعفان ثروت کلانی در اختیار دارد.

بسیاری این سخنان فتاح را یک اقدام مهم سیاسی در مسیر انتخابات سال آینده تفسیر کرده‌‌‌اند. اما به هرحال فتاح برای پس گرفتن اموال بنیاد مستضعفان از سیاسیون و نهادهای مختلف گام مهمی برداشته و آن هم اعلام عمومی بوده است. فتاح بخشی از سخنان جنجالی خود را به روسای جمهوری سابق اختصاص داد.

او گفته بود که احمدی نژاد یک ملک ۱۸۰۰متری در ولنجک در اختیار دارد که تاکنون حاضر به تخلیه آن نشده است. این در حالی است که احمدی نژاد طی سال ها فعالیت سیاسی خود مدعی بوده که در محله نارمک و بین مردم زندگی و فعالیت می کند. فتاح در سخنان خود با کنایه این موضوع را هم به او متذکر شد و گفت که از روحیه مردمی آقای احمدی‌نژاد انتظار داریم تا مال بیت‎‌المال به بنیاد برگردد. حالا دفتر احمدی نژاد با صدور بیانیه ای گفته که «آمادگی داشته و داریم که ساختمان مذکور را تخلیه نماییم و خواهیم کرد.

کافی بود مسئولین مربوطه درخواست خود را مستقیما به این دفتر اعلام می کردند.» در بخش دیگری از این بیانیه نوشته شده:«این دفتر به ویژه پس از پیشنهاد سال ۱۳۹۶ جناب آقای دکتر احمدی‌نژاد به مقام معظم رهبری دائر بر فروش تمامی اموال بنیاد مستضعفان و توزیع آن بین مردم، خصوصا محرومین همواره آماده تخلیه این محل بوده است.»

فتاح بخشی از افشاگری ها را به کاخ مشهور مرمر اختصاص داده بود که سال ها در اختیار مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار داشت. در این باره محسن مجتهد شبستری در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران گفته:«البته هنوز قسمت‌های جزئی از دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت در کاخ مرمر باقی مانده است؛ بنده درباره سرنوشت سایر بخش‌های این کاخ و ‌‌‌‌این‌که آیا قرار است تبدیل به موزه شود یا خیر، اطلاعی ندارم؛ بهتر است از اشخاصی نظیر محسن رضایی یا صادق لاریجانی در این زمینه سوال کنید.» آیت‌الله شبستری خاطرنشان کرد:«کاخ مرمر در زمان مرحوم آیت‌الله ‌هاشمی رفسنجانی به طور کلی در اختیار مجمع تشخیص قرار داشت، اما الان به این صورت نیست.» او همچنین درباره ادعای پرویز فتاح مبنی بر ساخت ساختمان ۹ طبقه شخصی که در اختیار مرکز استراتژیک مجمع تشخیص قرار دارد، گفت:«من از این موضوع اطلاعی ندارم.»

با این حال به نظر می رسد که سخنان فتاح خیلی ها را ناراحت کرده و می کند. شهیندخت مولاوردی و معصومه ابتکار هم به فتاح واکنش نشان دادند. فتاح گفته بود: «ساختمان مرکز مطالعات و تحقیقات زنان سال‌ها و با مجوز در اختیار عده‌ای از بانوان از جمله معصومه ابتکار و شهیندخت مولاوردی و بقیه بود.» مولاوردی و ابتکار هر دو در توئیتر پاسخ دادند. مولاوردی نوشت:«آقای فتاح شما را به سلامت نفس می‌شناختم. کاش در جایگاه مهمی که قرار گرفته‌اید در روایت‌هایتان بیش از پیش دقیق‌تر و مسئولانه‌تر باشید تا با مغلطه طوری وانمود نشود گر حکم‌ شود که مست گیرند. منتظر جوابیه مستند و مستدل هیات مدیره موسسه بمانید.» ابتکار هم با لحنی شبیه مولاوردی جواب داد و گفت: «آقای فتاح خیلی‌ها شما را به دیانت می‌شناختند! صحبت دیشب شما اما اشتباه زیاد داشت و نام بردن از من و خانم مولاوردی با حقیقت ماجرا سازگار نیست که گویا رانت یا نفع شخصی بوده. ساختمان اوایل دهه ۷۰ بانظر امام به موسسه مطالعات زنان داده شد که ما مسئولیتی نداشتیم. رسانه ملی باید فرصت پاسخ دهد.» به غیر از واکنش های رسمی، کاربران شبکه های اجتماعی نیز سخنان فتاح را به نقد گذاشتند.

برخی این اقدام او را در راستای مبارزه های انتخاباتی سال آینده تعبیر کردند. آن ها می گویند این سخنان جنجالی فتاح از آن جایی که اصول‌گرا و اصلاح طلب را در برگرفته و حتی به نیروهای مسلح نیز رسیده است، تنها در راستای یک نمایش سیاسی است. در همین حال برخی نوشته اند که فتاح چرا تاکنون در این باره سخنی نگفته یا اقدامی نکرده است؟ حالا باید منتظر ماند و دید اصول‌گرایان و به‌ویژه حدادعادل که یکی از مخاطبان سخنان فتاح بوده است، به او چه واکنشی نشان می دهند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا