اجتماعی

شکل‌گیری موج سوم کرونا در کشور با برگزاری کنکور و مراسم عزاداری محرم

مرگ چهار پزشک فقط در یک روز آن‌هم روزی که سخنگوی وزارت بهداشت پرچم افتخار خود را در مورد بیماران کرونایی در کشور بالا ‌برد و باافتخار از کاهش تعداد آمارهای ابتلا و مرگ‌ومیر سخن گفت نشان می‌دهد که ایشان و همفکرانش در وزارت بهداشت و برخی از اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا به دنبال زمینه‌سازی برگزاری مراسم‌های پیش رو و تجمعات مذهبی و کنکور سراسری هستند

ستاره صبح، دکتر محمد رضا محبوب فر – جامعه‌شناس و متخصص اپیدمیولوژی: اینکه ادعا می‌شود آمارها از منظر ابتلای شهروندان به کرونا کاهش داشته و تا حدودی تحت مدیریت است را تا زمانی که تعداد فوت‌شدگان و مبتلایان عددی سه‌رقمی است نمی‌توان تأیید کرد. به عبارتی صحبت از اینکه بیماری کرونا در سطح کشور به حد ثبات و پایداری رسیده و تعداد مبتلایان و مرگ‌ومیرها کاهش داشته، برداشت درستی نیست و در حال حاضر لازم است اطلاع‌رسانی شود که اکثریت شهرهای ایران در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارند.

مرگ چهار پزشک فقط در یک روز آن‌هم روزی که سخنگوی وزارت بهداشت پرچم افتخار خود را در مورد بیماران کرونایی در کشور بالا ‌برد و باافتخار از کاهش تعداد آمارهای ابتلا و مرگ‌ومیر سخن گفت نشان می‌دهد که ایشان و همفکرانش در وزارت بهداشت و برخی از اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا به دنبال زمینه‌سازی برگزاری مراسم‌های پیش رو و تجمعات مذهبی و کنکور سراسری هستند؛ شگفت اینکه این افراد به اجرای پروتکل‌های بهداشتی دل‌خوش کرده‌اند، اما اجرای این دستورالعمل‌ها در واقعیت در تجمعات معنا ندارد.

در شرایط کنونی خطر ابتلا به کرونا در کشور افزایش پیداکرده و مراجع تقلید در عراق و برخی از علما و روحانیون داخل کشور اعلام کرده‌اند که اگر برگزاری مراسم‌هایی مانند کنکور، عزا و عروسی منجر به افزایش شیوع این بیماری شود و برای سلامت عمومی ضرر و زیان داشته باشد، برگزار کردن آن‌ها جایز نیست.

نویسنده با شفافیت و صراحت اعلام می‌کند که در صورت برگزاری کنکور و مراسم محرم باید کشور آماده مواجهه با موج سوم کرونا باشد.

روز گذشته وزارت بهداشت از کاهش آمارها حرف ‌زد، این در حالی است که بسیاری از بیمارستان‌ها ظرفیتی برای پذیرش بیماران کرونایی ندارند. پرسش این است که در چنین شرایطی بازی با عدد، رقم و آمارها چه معنایی دارد؟!

نویسنده نامه‌ای را که تعدادی از متخصصان و کادر درمانی به مراجع تقلید درباره پرهیز از برگزاری مراسم‌های محرم به‌صورت حضوری نوشته بودند را تأیید می‌کند. تعداد کثیری از پزشکان دلسوز، مستقل، متعهد و غیردولتی کشور که دل درگرو مافیای کرونا ندارند قبلاً نیز هشدار داده بودند که اگر این وضعیت تداوم پیدا کند احتمالاً در شهریورماه شاهد آمار بالای مرگ‌ومیر باشیم. بعدازاین نامه تعداد زیادی از پزشکان اصفهان به آقای روحانی نامه نوشتند و تذکر دادند که آنچه به نظاره آن نشسته‌اید آمار تورم و گرانی نیست، بلکه این آمار صعودی تعداد مبتلایان و کشته‌شدگان کرونا است.

در اقدام دیگر تعدادی از پزشکان به مراجع تقلید نامه نوشتند و در خصوص کلیه مراسم‌های عزاداری محرم و صفر به مراجع هشدار دادند و ابراز خطر کردند. تا زمانی که تعداد مبتلایان به کرونا در کل کشور بر اساس آمار واقعی و حقیقی به زیر ۵۰ نفر نرسد به شکلی که کادر درمان این افت ابتلا را در محیط کار خود مشاهده و حس کنند، برگزاری تجمع و مراسم دورهمی مثل عروسی و عزاداری به هر مناسبتی صحیح نیست. دولت ادعا می‌کند این دستورالعمل‌ها و پروتکل‌ها جرم انگاری شده‌اند و تخطی از این دستورالعمل‌ها مستوجب کیفر و مجازات است.

در کنکور کارشناسی ارشد و دکتری که اخیراً برگزار شدند، ۳۰% از داوطلبان حضور نداشتند؛ این عدم حضور به دلیل ترس از ابتلا به کروناویروس بوده است. متأسفانه کشور در روزهای گذشته ۳ روز تعطیل بود و در همین راستا حجم عظیمی از مسافرین را در مناطق خوش آب‌وهوا به نظاره نشستیم و شاهد تجمعاتی بودیم که در آن‌ها پروتکل‌های بهداشتی رعایت نمی‌شدند. از طرفی علی‌رغم اعلام ممنوعیت صعود به دماوند فقط در چند روز اخیر سه هزار نفر در مسیر دامنه‌های دماوند کوه‌پیمایی کردند. این در حالی است که دولت می‌گوید می‌تواند برگزاری کنکور و مراسم عزاداری را کنترل کند.

نگارنده عقیده دارد مسافرت‌های انجام‌شده در دو هفته اخیر می‌تواند به شکل‌گیری موج سوم شیوع کرونا کمک کند. همچنین با ورود به فصل پاییز و زمستان و همزمانی سه بیماری سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونا، مردم در معرض خطر بیشتر قرار می‌گیرند. به نظر نویسنده تا دیر نشده باید قرنطینه‌ای هوشمند در کشور برقرار شود. این قرنطینه باید با حضور نیروهای انتظامی اجرا شود، در غیر این صورت مردم در شهریور و مهر با موج سوم بیماری خطرناک کرونا روبرو خواهند شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا