فرهنگی

مصاحبه درباره آمار مهندسی‌شده کرونا؛ علت توقیف روزنامه جهان صنعت

با دستور هیات نظارت بر مطبوعات، روزنامه جهان صنعت توقیف شد. مدیر مسئول روزنامه جهان صنعت گفت گزارش صفحه جامعه روزنامه با عنوان «به آمار دولتی اعتماد نیست» علت توقیف روزنامه بوده است. محمدرضا محبوب‌فر، عضو ستاد مقابله با کرونا و اپیدمیولوژیست به روزنامه «جهان‌صنعت» گفته بود اولین بیمار مبتلا به کرونا دقیقا یک ماه قبل از اعلام رسمی ظهور کرونا در کشور یعنی در اواخر دی‌ ماه مشاهده شده است. ولی آن زمان دولت به دلایل سیاسی و امنیتی پنهانکاری کرده و بعد از مراسم ۲۲ بهمن و انتخابات مجلس بالاخره دولت تصمیم گرفت وجود شیوع کرونا در کشور را اعلام کند.او همچنین گفته بود در ایران رویکردی حاکم است که اراده‌ای برای کنترل کرونا ندارد….
محمدرضا محبوب‌فر عضو ستاد مقابله با کرونا به روزنامه جهان صنعت گفت اولین بیمار کرونایی اوایل دی ماه مشاهده شد اما دولت به دلایل سیاسی و امنیتی پنهان‌کاری کرد. این روزنامه یک روز پس از این مصاحبه توقیف شد.

با رأی هیأت نظارت بر مطبوعات روزنامه جهان صنعت توقیف شد. مدیر مسئول این روزنامه به اقتصاد نیوز گفته علت توقیف روزنامه گفت‌وگویی بوده که با محمدرضا محبوب‌فر، عضو ستاد مقابله با کرونا در روز یک‌شنبه ۱۹ مرداد در این روزنامه منتشر شد.

محمدرضا محبوب‌فر در این مصاحبه فاش کرد که “بیشتر از یک ماه قبل از اعلام رسمی شیوع کرونا در ایران، این بیماری وارد کشور شده بود”.

محمدرضا محبوب‌فر در گفت‌وگو با روزنامه جهان صنعت گفته است: «دقیقا یک ماه قبل از اعلام رسمی ظهور کرونا در کشور یعنی در اوایل دی‌ماه اولین بیمار مبتلا به کرونا مشاهده شده است. ولی آن زمان دولت به دلایل سیاسی و امنیتی پنهانکاری کرد و بعد از مراسم ۲۲ بهمن و انتخابات مجلس بالاخره دولت تصمیم گرفت وجود شیوع کرونا در کشور را اعلام کند».

او تصریح کرد که اطلاع‌رسانی شفاف و دقیق از همان ابتدا وجود نداشته  و آمار کرونا “مهندسی” شده است. این عضو ستاد مقابله با کرونا همچنین گفت: «به عقیده بنده آمارهای اعلامی از سوی وزارت بهداشت (تعداد مبتلایان و فوتی‌ها) یک ‌بیستم آمار حقیقی و واقعی است».

“تست کرونا بیشتر نشده است”

به گزارش دویچه وله، محمدرضا محبوب‌فر همچنین انجام تست‌های بیشتر از سوی بیمارستان‌های دولتی را که وزارت بهداشت اعلام کرده، تکذیب کرد و گفت: «باید بگویم امروز آزمایش‌های کرونا با عنایت به کمبود امکانات و تجهیزات، برای افراد بالاتر از ۶۰ سال، افراد دارای بیماری زمینه‌ای و حساس انجام می‌شود و افراد عادی مثل کودکان، نوجوانان و جوانان اگر مشکوک به ابتلا باشند، باید به آزمایشگاه‌های خصوصی مراجعه کنند و حداقل هزینه آزمایش‌های آنها چیزی حدود ۳۰۰ هزار تومان است».

پیشتر وزارت بهداشت علت بلا رفتن آمار مبتلایان به کرونا را انجام تست‌های بیشتر عنوان کرده بود.

محبوب‌فر به ایجاد بازار سیاه تست کرونا اشاره کرده و گفت: «براساس اطلاعات ما بسیاری از آزمایشگاه‌ها روی انجام تست کرونا بازار سیاه درست کرده‌اند و تا رقم یک میلیون تومان هم از شهروندان دریافت می‌کنند».

“کشور همچنان در وضعیت قرمز است”

عضو ستاد مقابله با کرونا تاکید کرد که با وجود کاهش نسبی آمار مرگ و میر در اثر کرونا، کشور همچنان در وضعیت قرمز است و باید از تجمعات پرهیز شود. او افزود: «به عقیده بنده کلیه تجمعات باید تا اطلاع ثانوی لغو شود از جمله دورهمی‌های خانوادگی، مناسبت‌های مذهبی، عروسی و عزاداری. اگر ماه محرم به همین منوال پیش رویم مجددا شاهد افزایش آمار فوتی‌ها در شهریورماه خواهیم بود».

محبوب‌فر تصریح کرد که فشار بر دولت برای برگزاری مراسم محرم بالاست و “ظاهرا منافع عده‌ای به گونه‌ای است که به دولت فشار آورده‌اند که برخی محدودیت‌ها اعمال نشود”.

در آستانه ماه محرم بسیاری از مداحان و هیئت‌های عزاداری گفته‌اند مراسم سینه‌زنی و عزاداری دسته جمعی را مانند همیشه برگزار خواهند کرد.

روز یک‌شنبه (۱۹ مرداد / ۹ اوت) نیز خبرگزاری ایسنا گزارش داد، “قرار است مراسم جهانی همایش شیرخوارگان حسینی (ع) امسال در اولین جمعه ماه محرم با حضور مادران و کودکان در ورزشگاه آزادی برگزار شود و در این مراسم علاوه بر دعا و توسل، برای رفع ویروس کرونا در کل جهان دعا کنند”.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا