گوناگون

اعتراض به نتایج انتخابات بلاروس: دست‌کم یک معترض کشته شد

به دنبال اعلام پیروزی مجدد الکساندر لوکاشنکو، روز یکشنبه ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹،  در شهرهای سراسر بلاروس میان معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری و پلیس درگیری‌هایی رخ داد. پلیس ضد شورش از گلوله‌های لاستیکی، نارنجک و گاز اشک آور و توپ آب برای مقابله با اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری مورد مناقشه استفاده کرد….

الکساندر لوکاشنکو که به مدت ۲۶ سال بر بلاروس حکومت کرده، می‌گوید باز هم در انتخابات پیروز شده است. کمیسیون انتخابات این کشور هم اعلام کرده که که لوکاشنکو با کسب ۸۲ درصد آرا در نتایج مقدماتی در صدر جدول قرار دارد. به دنبال این خبر، اپوزیسیون بلاروس به رهبری اسوتلانا تیخانوفسایا بزرگترین راهپیمایی سیاسی این کشور را از زمان اتحاد جماهیر شوروی برگزار کردند.

جمعیت هزاران نفری در مینسک، پایتخت بلاروس جمع شدند و علیه لوکاشنکو شعار دادند: «برو!»

پلیس ده‌ها نفر را بازداشت کرده است و بنا بر گزارش دوشنبه صبح رویترز، دست کم یک نفر پس از ضرب و شتم به دست پلیس جان خود را از دست داده است.

درگیری‌ها در حدود ۲۰ شهر دیگر از جمله گومل و ویتبسک گزارش شده است. با این حال، در چندین شهر کوچکتر پلیس ضد شورش گفته است که از درگیری با معترضان خودداری کرده است.

«بلتا»، آژانس خبری دولتی بلاروس نوشته است که پلیس کنترل اوضاع را در «اعتراضات غیرقانونی» به دست گرفته است.

شامگاه یکشنبه، تیخانوفسایا خواستار توقف حملات پلیس ضد شورش به معترضان برای متوقف کردن اعتراضات شد. او گفت: «از شبه نظامیان و نیروهای نظامی می‌خواهم که به خاطر بیاورند که بخشی از مردم هستند. خواهش می‌کنم خشونت را متوقف کنید.»

لوکاشنکو که «آخرین دیکتاتور اروپا» لقب گرفته است، بیش از ۲۶ سال است حاکمیت در بلاروس را به دست دارد و به دنبال دوره ششم ریاست جمهوری است.

سایت زمانه

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا