اجتماعی

چرا به کیفیت آب اهواز نمی‌توان اعتماد کرد

شبکه جمع‌آوری ‌‌‌آب‌های سطحی که متولی آن شهرداری‌ها هستند که اصلاً در اهواز وجود ندارد و در فصول بارندگی بار دفع هر دو پساب فاضلاب و ‌‌‌آب‌های سطحی ناشی از بارندگی‌ها به شبکه فرسوده فاضلاب تحمیل ‌‌‌‌می‌شود. لذا باید پذیرفت که هر دو سیستم آب و فاضلاب مستهلک شده و توانایی انجام وظایف ذاتی خود را ندارند و جوابگوی شرایط فعلی شهر اهواز نیستند.

همدلی؛ مدت‌هاست که بحث فرسودگی سیستم آب و فاضلاب اهواز و عدم رضایت‌مندی شهروندان از آنها، در رسانه‌ها و محافل اداری و سیستم تصمیم‌گیران کلان کشور مطرح شده است و شهروندان در این مثلاً کلانشهر با تکنیک گفتاردرمانی مدیران، به حل این مشکلات در آینده نزدیک حواله داده شده‌‌‌اند. متاسفانه علی‌رغم قول‌ها و وعده‌ها در عمل نه تحولی دیده شده و نه اساساً حرکتی صورت گرفته است. اکنون به عنوان رهآوردی جدید مرکز بهداشت استان خوزستان از احتمال آلودگی آب شرب مردم اهواز سخن به میان آورده است و دل نگرانی را دوچندان کرده است. در این یادداشت به قصد روشن کردن احتمال چنین آلودگی‌ای، مسئله سیستم آب و فاضلاب اهواز مورد مداقه قرار گرفته است. مصرف آب شرب و بهداشت ‌‌‌‌کلان‌شهر اهواز و شهر کارون و مقدار تولید آن در تصفیه‌خانه‌های موجود حدود ۷۰۰۰۰۰ متر مکعب در روز است. از این مقدار حدود ۳۵۰۰۰۰ مترمکعب در روز از طریق طرح نیم‌بند غدیر و آب حیات شوشتر تامین می‌شود و مابقی یعنی ۵۰درصد باقی مانده همچنان از کارون تامین می‌شود؛ کارونی که دیگر مثل سابق نیست و از نظر شوری و آلودگی‌های ناشی از پساب‌ها و فاضلاب‌های خانگی و صنعتی رنج می‌برد. در اهواز روزانه حدوداً ۵۰۰هزار مترمکعب فاضلاب تولید می‌شود. از دو ‌‌‌‌تصفیه‌خانه فاضلاب شرق و غرب اهواز که ظرفیت اسمی آنها حدوداً ۱۵۰۰۰۰ مترمکعب در روز است (یعنی ۳۰ درصد فاضلاب تولیدی) در حال حاضر تنها ‌‌‌‌تصفیه‌خانه فاضلاب غرب اهواز قادر به تصفیه ۳۵۰۰۰ مترمکعب در روز است و ‌‌‌‌تصفیه‌خانه شرق اهواز عملاً وارد مدار نشده است. لذا عملاً در شهر اهواز تقریباً ۹۳درصد فاضلاب بدون هیچ پالایشی مستقیماً وارد کارون و دیگر پیکره‌های آبی استان ‌‌‌‌می‌شود. به این مقدار فاضلاب باید پساب بعضی صنایع و پساب‌های کشاورزی بالادست اهواز را اضافه کرد.

موقعیت ‌‌‌‌تصفیه‌خانه‌های شش‌گانه آب اهواز شامل شماره ۱ در ملی راه‌‌‌‌، شماره ۲ در کیان‌آباد‌‌‌‌، علی بن مهزیار، شهر کارون واقع در کوت عبدالله، ‌‌‌‌تصفیه‌خانه گلستان واقع در پایین دست اهواز، و ‌‌‌‌تصفیه‌خانه فولاد واقع در پایین دست اهواز همه خصوصاً سه مورد آخر در معرض مخلوطی از آب و فاضلاب قرار دارند و خصوصاً در فصل تابستان که دبی آب کارون پایین است و قدرت خودپالایی رودخانه کاهش می‌یابد، شدیداً در معرض آلودگی قرار دارند. شاهد عینی این وضعیت بوی نامطبوع آب لوله‌کشی است که در تابستان‌ها مردم اهواز را آزار می‌دهد (هر چند ممکن است با کلر زنی از آلودگی‌های میکروبی مبرا باشد). این بخش به ما دید کلی در مورد منابع تامین آب شرب را می‌دهد که البته اشکالات وارده بر آن می‌تواند با کار دقیق و استاندارد در ‌‌‌‌تصفیه‌خانه‌های آب برطرف شود. موضوع دوم مسئله شبکه آب و فاضلاب است که باید مورد توجه قرار گیرد. عمر قسمت اعظم هر دو شبکه اصلی آب و فاضلاب اهواز به دوران قبل از انقلاب باز می‌گردند. از ۲۳۰۰کیلومتر شبکه فاضلاب اهواز ۱۱۰۰کیلومتر آن عمری بالای ۵۰سال دارد (به گفته مدیر عامل آبفای خوزستان). شبکه جمع‌آوری ‌‌‌آب‌های سطحی که متولی آن شهرداری‌ها هستند که اصلاً در اهواز وجود ندارد و در فصول بارندگی بار دفع هر دو پساب فاضلاب و ‌‌‌آب‌های سطحی ناشی از بارندگی‌ها به شبکه فرسوده فاضلاب تحمیل ‌‌‌‌می‌شود. لذا باید پذیرفت که هر دو سیستم آب و فاضلاب مستهلک شده و توانایی انجام وظایف ذاتی خود را ندارند و جوابگوی شرایط فعلی شهر اهواز نیستند. تلاقی شبکه آب با فاضلاب نیز بسیار معمول است.

خصوصاً در اهواز کانال‌های فاضلابی وجود دارند که به لحاظ رقومی با خطوط اصلی و فرعی شبکه توزیع آب هم تراز و هم مسیر شده و لذا هر دو سیستم آب و فاضلاب عملاً در یک معبر قرار گرفته‌‌‌اند و با توجه به استهلاک بالای هر دو سیستم امکان وجود نقاط نشت در لوله و اتصالات نیز بسیار بالاست. در شرایط معمول و نرمال شبکه آب تحت فشار است و شبکه فاضلاب به‌صورت روباز یا ثقلی است. بنابراین این گفته استاندار محترم که در صورت وجود معضلات ترکیدگی در محل تلاقی دو سیستم، آب از جای کم‌فشار به جای پُر فشار حرکت نمی‌کند، می‌توانست درست باشد.

امّا متاسفانه در اهواز نه سیستم آب حالت عادی خود را دارد و نه سیستم فاضلاب. همین که تقریباً در همه منازل مسکونی مردم مجبورند بعد از کنتور، پمپ آب وصل کنند، بیانگر این است که فشار در شبکه اصلی آب اهواز به اندازه استاندارد آن (۱۴ متر قبل از کنتور به اضافه سه متر برای هر طبقه ساختمان مازاد بر همکف) نیست (که البته این هم بر می‌گردد به مستهلک بودن شبکه که تحمل فشار مورد نیاز را ندارد و مدیران از آن آگاهند) و وجود همین پمپ‌ها باعث می‌شود که در زمان‌های افت فشار در لوله اصلی، پمپ‌های خانگی با مکش آب، فشار مثبت در لوله اصلی را به منفی تقلیل دهند. این وضعیت در مناطق حاشیه‌‌ای که به اقرار مسئولان مربوطه ۵۰۰۰۰ انشعاب غیرمجاز نیز وجود دارد، بسیار جدی‌‌‌‌تر خواهد بود.

از طرف دیگر سیستم فاضلاب که باید ثقلی عمل کند، در شهر اهواز به جهت معضلات پیش گفته در اکثر مواقع به‌صورت آزاد نیست و تحت فشار قرار می‌گیرد. شاهد این نکته بالازدگی فاضلاب در نقاط مختلف شهر است که حتی اکنون که تابستان است در مرکز شهر و حاشیه‌ها به وفور قابل ملاحظه است. لذا علی‌رغم انتظار، در شهر اهواز در بسیاری از نقاط تلاقی دو سیستم، جهت فشار برعکس معمول می‌شود، و متاسفانه امکان ورود فاضلاب به آب خانگی بسیار محتمل است. مضافاً ‌‌‌این‌که باید توجه داشت حتی اگر مشکل فشار آب در شبکه آب وجود نداشته باشد، قطع و وصل آب در طی شبانه‌روز در برخی نقاط برای رفع شکستگی‌های نقطه‌ای، همین پدیده کشش فاضلاب به درون شبکه آب را سبب ‌‌‌‌می‌شود و لذا با ساده‌انگاری نباید از کنار قضیه سلامتی شهروندان عبور کرد زیرا به جهت یکپارچه بودن و بسته بودن سیستم توزیع آب در اهواز، ورود آلودگی در یک نقطه به‌صورت کم یا زیاد در کل سیستم توزیع ‌‌‌‌می‌شود. خلاصه مطلب ‌‌‌این‌که هر چند قطعیت آلودگی آب شهری به فاضلاب رسماً به عهده دستگاه‌های متولی مانند اداره بهداشت و آبفا است، ولی به‌عنوان یک شهروند توصیه می‌کنم از آنجایی که در شرایط فعلی و با شرح فوق الذکر، ریسک ورود فاضلاب به آب شهری اهواز بسیار محتمل است، بهتر است مردم اهواز خصوصاً در فصل تابستان جانب احتیاط را نگه دارند و احتمال آلودگی را بدهند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا