جوانان

برگـزاری کنکور سراسری در برزخ

رئیس سازمان سنجش: تعویق زمان کنکور به دلیل امکان لو رفتن سؤالات بوده است….
کنکور سراسری امسال که قرار بود بر اساس برنامه زمانی از پیش تعیین‌شده سازمان سنجش آموزش کشور در روزهای ۱۲ و ۱۳ تیرماه برگزار شود، متأثر از زمانه کرونا، با تأخیری بیش از ۴۰ روزه مواجه شد و بر اساس اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم بر این شد که این کنکور در روزهای ۲۹، ۳۰ و ۳۱ مردادماه و اول شهریورماه برگزار شود؛ زمانی که از چند هفته قبل اعلام شد و سازمان سنجش آموزش کشور بر اساس رعایت فاصله‌گذاری یک متر و ۶۰ سانت و تعیین دقیق حوزه‌ها که از قبل انجام‌شده بود، دفترچه‌های کنکور را در قرنطینه بسته‌بندی کرد؛ اما روز دوشنبه (۲۰ مرداد) درحالی‌که حدود یک هفته به آغاز برگزاری کنکور پرحاشیه ۹۹ باقی‌مانده بود و داوطلبان این آزمون در ایستگاه پایانی حضور در جلسه آزمون قرار داشتند، اعلام جمله «کنکور به تعویق افتاد» از سوی وزیر بهداشت و رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا، موجب شد داوطلبان و خانواده‌های آن‌ها برای چندمین بار در برزخ بلاتکلیفی تصمیم‌گیری مسئولان قرار بگیرند.

‌ موضوع سازوکار حفاظت آزمون اصل اولیه کنکور است و تغییر شرایط اجرایی آزمون، خطر لو رفتن سؤالات امتحانی را به همراه داشت که مهم‌ترین دلیل تعویق زمان کنکور بود کنکور سراسری قرار بود در روزهای ۲۹، ۳۰ و ۳۱ مردادماه و اول شهریورماه در ۳۹۲ شهر اصلی و سه هزار حوزه با رقابت یک‌میلیون و ۳۹۳ هزار و ۳۱ نفر برگزار شود، اما سازمان سنجش آموزش کشور برای اعمال فاصله‌گذاری اعلام‌شده از سوی وزارت بهداشت، مهلت یک‌ماهه‌ای را برای تأمین نظر این وزارتخانه پیشنهاد کرده است

دکتر ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش روز گذشته در رابطه با دلیل تعویق زمان کنکور گفت: پروتکل رسمی ابلاغ‌شده برای کلیه آزمون‌ها، مصوبه ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا بوده و سازمان سنجش از دو ماه قبل کل فرایندهای اجرایی خود را بر اساس این پروتکل تنظیم کرده بود، اما وزارت بهداشت هفته جاری پروتکل جدیدی به سازمان سنجش ابلاغ کرد که ناظر به دو مطلب جدید بود؛ اول افزایش فاصله صندلی‌ها به ۲ متر و دوم سطح اشغال ۲۰ درصدی حوزه‌ها در استان‌های گرمسیر. سازمان سنجش توانست در آزمون کارشناسی ارشد و دکتری سقف فاصله تعیین‌شده یعنی ۱.۶ متر را در اکثریت حوزه‌ها عملیاتی کند.وی یادآور شد: موضوع تعویق آزمون سراسری مربوط به اصرار وزارت بهداشت در سخت‌تر کردن دستورالعمل‌های ۲ متری و سطح اشغال ۲۰ درصدی بود. سازمان سنجش آمادگی کامل خود را برای اجرای آزمون با پروتکل‌های کارشناسی ارشد اعلام کرده بود و گفته شد سعی خواهیم کرد مشابه آزمون کارشناسی ارشد و دکتری در اکثریت حوزه‌ها تا آنجا که امکان دارد فاصله ۲ متر را اجرایی کنیم که وزیر بهداشت این موضوع را قبول نکرد.

پروتکل‌های جدید مانند تغییر قواعد بازی حین بازی بود
خدایی در گفت‌وگو با مهر تأکید کرد: لذا اجرایی کردن پروتکل جدید در کنکور سراسری همانند تغییر قواعد بازی در حین بازی بود. از همین رو با توجه به اینکه سازمان سنجش آموزش کشور ۱۰ روز مانده به آزمون سراسری همه فرایندهای اجرایی از قبیل چاپ و بسته‌بندی سؤالات را بر اساس حوزه انجام داده بود و در مرحله اعزام سؤالات به حوزه‌ها قرار داشت با دو مشکل اساسی روبرو شد. از این دو مشکل اساسی، یکی پیدا کردن حوزه‌های جدید، تجهیز و پیدا کردن نیروهای انسانی آموزش‌دیده و قابل‌اعتماد بود که البته در این بخش پیشنهادهای سخاوتمندانه وزارت ورزش، جوانان و مصلاها به سازمان سنجش ارائه شد که قابل تشکر و قدردانی است، اما در این فرصت کم امکان استفاده از این پیشنهادها نبود. مشکل دوم این بود که حتی در صورت دسترس بودن حوزه‌های جدید هم این امر مستلزم باز کردن سؤالات امتحانی حداقل ۴۸ ساعت قبل از آزمون در ۳۹۲ شهر بود. این موضوع ازنظر حفاظت آزمون مشکلات جدی به همراه داشته و امکان لو رفتن سؤالات امتحانی را داشت که این مسئله خط قرمز آزمون بوده و تبعات این مسئله فراتر از پروتکل‌های بهداشتی است و برای سازمان سنجش قابل‌قبول نبود.

سؤالات هنوز در قرنطینه است
رئیس سازمان سنجش خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سؤالات هنوز در قرنطینه سازمان سنجش قرار دارد و کنکور با پروتکل جدیدی روبرو شده است، ما یک ماه فرصت خواسته‌ایم و اعلام کردیم که برای سازمان سنجش امکان برگزاری کنکور در آخر شهریورماه ۹۹ وجود دارد؛ چراکه برای سازمان سنجش موضوع سازوکار حفاظت آزمون و محرمانگی اصل اولیه است. وی درباره امکان کاهش تردد داوطلبان کنکور ۹۹ یادآور شد: ضمن اینکه در کنکور سراسری، گستردگی وجود دارد و با توجه به اینکه آزمون در ۳۹۲ شهر برگزار می‌شود فاصله مسافرت داوطلب از منزل تا حوزه به‌شدت کم شده است.

تاریخ پیشنهادی کنکور نیازمند تأیید ستاد کرونا
روابط عمومی وزارت بهداشت روز گذشته بعد از انتشار خبر تعویق کنکور سراسری، با صدور اطلاعیه‌ای این خبر را به‌صورت رسمی اعلام کرد؛ در بخش‌هایی از این اطلاعیه آمده است: وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ابراز داشتند که با توجه به سخت‌گیرانه‌تر بودن پروتکل‌های بهداشتی ابلاغی، امکان برگزاری کنکور سراسری در تاریخ مصوب میسر نخواهد بود و در صورت پافشاری وزارت بهداشت بر پروتکل‌های ابلاغی و عدم امکان تسهیل و تخفیف در فاصله‌گذاری نسبت به آزمون ورودی کارشناسی ارشد دانشگاه‌ها، تاریخ برگزاری کنکور، یک ماه به تعویق افتد. لذا با توجه به اصرار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر اعمال دقیق پروتکل‌های بهداشتی و در راستای رعایت ایمنی و سلامت داوطلبان عزیز و همچنین همراهی و تأکید روسای محترم کمیسیون‌های مربوطه در مجلس شورای اسلامی، مقرر شد که این موضوع و تاریخ پیشنهادی جدید برگزاری این آزمون در ستاد ملی مقابله با کرونا به‌صورت اضطراری مطرح و پس از تأیید، مراتب به اطلاع داوطلبان رسانده شود.

کنکور ۵۰ ساله شد
در کنار حاشیه‌هایی که ویروس کرونا برای کنکورهای کشور ایجاد کرده است نباید ازنظر دور داشت که امسال پنجاهمین آزمون سراسری برگزار می‌شود؛ کنکوری که بی‌وقفه و در شرایط متفاوت و سخت ازجمله جنگ تحمیلی هم تاکنون به‌طور منظم برگزارشده است. حال درگذر سال‌ها، مهم‌ترین اتفاقی که می‌توانست پیچ‌وخم‌های کنکور را تحت تأثیر قرار دهد، یعنی یک ویروس، ورقی دیگر از دفترچه خاطرات آزمون سراسری را خط‌خطی کرد. شاید این روزها بازهم تاریخ، ‌سرنوشت دیگری برای کنکور سراسری رقم بزند، امری که بازهم در تاریخ کنکورهای سراسری کشور بی‌سابقه بوده است. زمان‌های اعلام‌شده کنکور سراسری در پایان مردادماه مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا بود که دوشنبه‌شب (۲۰ مرداد) ملغی شد. حال باید منتظر بود تا مشخص شود آیا این ستاد تصمیم‌ساز، کلیدی و حیاتی این روزهای کشور، تکلیف کنکوری‌ها را چه زمانی مشخص می‌کند. از سوی دیگر باوجود تأخیر سه‌باره در برگزاری کنکور سراسری، مهم‌ترین سؤال دیگر این است که سال تحصیلی پذیرفته‌شدگان از کدام ترم و در کدام تاریخ آغاز می‌شود.

ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا