اجتماعی

نگاهی دیگر به طوفان پرویز فتاح

آزادی مطبوعات و رسانه شرط لازم برای هر نوع توسعه‌ای است و از آنجا که فساد مهمترین مانع تحقق توسعه است، مبارزه با فساد بدون برخورداری جامعه از مطبوعات آزاد و رسانه‌های مستقل قابل تحقق نخواهد
بود.

مستقل، پرویز محمدی روزنامه نگار: چند روزی است که انتشار گفتگویی از رئیس بنیاد مستضعفان، سر و صدای بسیاری همچون طوفان به پا کرده و هر کس از منظری به این اظهارات متفاوتِ یک مسئول نگریسته و تحلیلی ارائه می‌کند.

ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری با این مصاحبه، مبارزه با فساد، شجاعت در پیگیری و بی‌صاحبی املاک بنیاد در این سال‌ها از جمله تحلیل‌هایی است که تاکنون مطرح شده و این گفتگو با آن‌ها ارزیابی شده است.

اما فارغ از تمام این بازخوردها آنچه مغفول مانده، چرایی اقدام یک مسئول برای سوت زدن علیه فساد در نبود رسانه‌های آزاد و مستقل است!

چرا که در صورت فعالیت آزاد رسانه‌ها این سوت‌زنی وظیفه آن‌ها بود و مسئول افشاگر امروز برای پیگیری نکردن این موارد تا امروز باید پاسخگوی قانون می‌شد.

اما رویه برعکس شده و خبرنگاران و رسانه‌ها به تمجید مسئول افشاگر روی‌آورده و خواستار تداوم این نوع افشاگری‌ها توسط دیگر مسئولان می‌شوند.

مطبوعات و رسانه‌ها می‌دانند که کار یک مسئول افشاگری و راه انداختن طوفان خبری علیه فساد با افشاگری این‌چنینی نیست و این کار وظیفه اصلی مطبوعات و رسانه‌هاست.

اما در شرایطی که مطبوعات توان و جسارت و جرأت ورود به تاریکخانه‌ها و روشن کردن مواردی از تضییع بیت المال را ندارند و در این زمینه با برخوردها و بالا بردن هزینه‌ها از آن‌ها سلب آزادی شده، ترجیح می‌دهند برای فتاح هورا بکشند که گل گفتی و بیشتر بگو تا دیگران هم بگویند.

البته همین هورا کشیدن و استقبال از افشاگری هم برای رسانه‌ها بی‌هزینه و کم‌هزینه نیست چرا که حذف گفتگوی فتاح از آرشیو صدا و سیما نشان می‌دهد که رسانه ملی هم تاب تحمل فشار ناشی از طوفانی را که فتاح با استفاده از این رسانه راه انداخته، نداشته است.

رسانه‌ها اگر رکن چهارم دموکراسی هستند که هستند باید آزادی عمل داشته و قوانین حامی آن‌ها در پیشگیری از تضییع حقوق مردم توسط مسئولان باشند. وگرنه نبود آزادی برای رسانه دلیلی می‌شود تا ذکر اخباری اینچنینی که معمولا هم با دستاوردی غیر از سرگرمی برای مردم و مسئولان همراه نیست، با استقبال شدید مواجه شده و طوفان به پا کند.

آزادی مطبوعات و رسانه شرط لازم برای هر نوع توسعه‌ای است و از آنجا که فساد مهمترین مانع تحقق توسعه است، مبارزه با فساد بدون برخورداری جامعه از مطبوعات آزاد و رسانه‌های مستقل قابل تحقق نخواهد
بود.

اگر روزی مطبوعات جرات داشتند و آزاد بودند که همین سخنان فتاح را در قالب گزارشی از تخلف مسئولان و نهادها با شفافیت کامل از سوی خود و با توجه به رسالتی که دارند، منتشر کنند، آن روز می‌توان به توسعه در نبود فساد امیدوار بود وگرنه فساد با طوفان‌های ساختگی مسئولان و با استفاده از ابزار رسانه، مهار شدنی نیست.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا