از هر دری سخنی

گروکشی در یک شرکت هواپیمایی

رفتار غیرمنطقی بخش حراست این مجموعه سبب شده تا مهمانداران و پرسنل شرکت از ارائه گزارش و اعتراضات صنفی خود بگذرند و زیر فشار بیشتری قرار گیرند.

شرق: حواشی یکی از شرکت‌های هواپیمایی معروف داخلی، تمامی ندارد؛ از اتفاقات عجیب فانتزی گرفته تا فشار جدی حراست بر پرسنل که صدای آنها را درآورده است. این فشارها در پی اعتراض صنفی برخی پرسنل به انجام پروتکل‌های بهداشتی و برخی تخلفات ریز و درشت در مجموعه صورت می‌گیرد. تهدید‌ها و فشارهایی که بر پرسنل به دلیل اعتراض‌‌های صنفی صورت می‌گیرد، این نگرانی را ایجاد کرده که آنها هرگز نتوانند حق و حقوق خود را مطالبه کنند.

‌ به بازرس دروغ بگویید

اخیرا مهمانداران شرکت تهدید می‌شوند که در صورت حضور بازرس در هواپیما به دروغ بگویند که جدیدا تست کرونا داده‌اند و مدارکش در پرونده پزشکی موجود است، ولی از هیچ‌کدام از مهمانداران تست کرونایی گرفته نشده است. اما اگر خلاف آن را بگویند، اخراج یا آنکه گراند (پروازی به آنها تعلق نمی‌گیرد) می‌شوند. عجیب آنکه در اوایل اعلام شیوع کرونا در ایران، برخی مهمانداران یک ایرلاین در گفت‌وگو با «شرق» اعلام کرده بودند که کروی پرواز، به‌ویژه مهمانداران نه‌تنها از سوی این هواپیمایی قرنطینه نشدند که حتی امکان استفاده از دستکش و ماسک را در همان روزهای اولیه پرواز نداشتند. هرچند گفته شد این روند تا حدودی اصلاح شد، اما گویا نه آن‌طور که باید! گمان می‌رفت پس از این میزان انتقاد از سوی افکار عمومی و پیگیری‌هایی که در سطوح بالا از عملکرد معیوب برخی از ایرلاین‌ها صورت گرفته بود‏، شرکت‌های هواپیمایی حداقل پروتکل‌های بهداشتی را انجام دهند، نه اینکه نعل وارونه بزنند و معترضان را تهدید به اخراج کنند!‌

اقدام عجیب سرفلیت مهمانداران

برخی از پرسنل این شرکت هواپیمایی نیز موضوع دیگری را به میان می‌کشند؛ موضوعی که در میان اعتراض‌های بیان‌شده، کمی «فانتزی» است. سرفلیت مهمانداران با توجه به کاهش پروازهای مسافری بر اثر ویروس کرونا تصمیم گرفته هر پرواز را منوط به انجام یک خواسته شخصی کند؛ «یا برایم خرید انجام می‌دهی یا اگر آنچه را می‌گویم رد کنی، برنامه پروازی به تو تعلق نمی‌گیرد!». این شیوه جدید اخاذی که مهمانداران را به‌طور جدی نگران کرده، سبب شد تا به حراست مجموعه شکایت ببرند.

در پی اعلام گزارش درباره اخاذی سرفلیت مهمانداران به حراست، به آنها وعده رسیدگی دادند، اما با گذشت اندک‌زمانی، مدیر کل حراست این شرکت در اقدامی عجیب، علاوه بر انکار دریافت گزارش، شاکی را از پرواز منع کرده و او را تهدید به اخراج کرده است. پیش‌تر، مهمانداران دیگری از این شرکت نیز شکایات مشابهی را به واحد حراست گزارش داده بودند و درنهایت، نه‌تنها به مشکل رسیدگی نشد بلکه به‌راحتی اخراج شدند.

البته این تمام نگرانی‌ها نیست. برخی از کارکنان این ایرلاین در تماسی با روزنامه «شرق» اعلام کرده‌اند در پی جابه‌جایی مدیریت حراست این شرکت هواپیمایی، اخیرا مدیر حراست جدید در اقدامی عجیب، پرسنل پروازی و اداری شرکت را تهدید به تفتیش و بررسی زندگی شخصی کرده و مکررا عنوان می‌کند که خطوط تلفن همراه پرسنل را شنود می‌کنند.

این موضوع را با یکی از کارشناسان حقوق هوایی مطرح کردیم. او که البته نخواست نامش اعلام شود، می‌گوید: «وظیفه واحد حراست در یک ایرلاین، مطابق پیمان شیکاگو درخصوص مقررات هوانوردی، صرفا اجرای انکس شماره ١٧، آن‌هم محدود به مسائل داخلی ایرلاین است. از طرفی انکس شماره ١٧ شامل مسائل امنیتی مربوط به عملیات هوانوردی اعم از پیشگیری از خرابکاری و… است و واحدهای حراست شرکت‌های هواپیمایی به‌هیچ‌وجه مرجع تفتیش و بررسی صلاحیت خصوصی پرسنل خود نیستند».

به گفته او: «امنیت هوانوردی جزء مهم‌ترین مباحث شرکت‌های حمل‌ونقل تجاری است. قطعا بار روانی مسافر هوایی درخصوص وجود امنیت کامل در خطوط هوایی و رعایت و اجرای کامل مقررات بین‌المللی دارای اهمیت بسیاری است. اجرای بخشی از این مقررات با شرکت هواپیمایی است که علی‌الاصول مدیرعامل ایرلاین آن را به واحد حراست خود واگذار می‌کند».

رفتار غیرمنطقی بخش حراست این مجموعه سبب شده تا مهمانداران و پرسنل شرکت از ارائه گزارش و اعتراضات صنفی خود بگذرند و زیر فشار بیشتری قرار گیرند.

در این گزارش کوتاه، تلاش کردیم صدای معترضانی باشیم که نتوانستند از سوی مسئولان ایرلاین به مشکلات خود رسیدگی کنند، اما در عین حال نام این ایرلاین را فاکتور گرفتیم تا آثار سوئی بر برند آن نداشته باشد. با این حال، اگر به سرعت به این تخلفات رسیدگی نشود، این موضوع با نام این ایرلاین، در سطح رسانه مطرح خواهد شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا