فرهنگی

بیانیه انجمن مدیران روزنامه های غیر دولتی درباره توقیف یک روزنامه

متاسفانه روزنامه جهان صنعت پس از سال ها انتشار، با حکم هیات محترم نظارت بر مطبوعات و به دلیل انتشار مطالبی به نقل از یکی از اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا ( به نام دکتر محمد رضا محبوب فر) توقیف شد و از ادامه حیات بازماند.

به گزارش جهان صنعت نیوز در این بیانیه آمده است: در شرایطی که مطبوعات کشور ( به ویژه روزنامه های غیر دولتی ) روزگار به سختی می گذرانند و سعی دارند با تحمل مشکلات و ناملایمات گوناگون، به حیات خود ادامه داده و وظایف خطیر خود را در زمینه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به جامعه انجام دهند ، متاسفانه روزنامه جهان صنعت پس از سال ها انتشار، با حکم هیات محترم نظارت بر مطبوعات و به دلیل انتشار مطالبی به نقل از یکی از اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا ( به نام دکتر محمد رضا محبوب فر) توقیف شد و از ادامه حیات بازماند.

دکتر محمد رضا محبوب فر در همه رسانه ها به عنوان عضو ستاد ملی مقابله با کرونا شناخته و معرفی شده و از ایشان با همین عنوان، مصاحبه ها و مطالب متعددی در رسانه های مختلف منتشر شده و هیچگاه این جایگاه و عنوان، از سوی ستاد مذکور تکذیب نشده است.

بدیهی است که راهکار عقلایی و منطقی برای جلوگیری از انتشار مطالب به نقل از اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا، این است که ستاد مذکور به اعضای خود ابلاغ نماید که مصاحبه با رسانه ها منوط به کسب اجازه از این ستاد است، نه اینکه رسانه ها به جرم انتشار مصاحبه با یکی از اعضای ستاد مذکور با حکم توقف فعالیت و عدم حیات مواجه شوند.

صدور حکم توقف فعالیت روزنامه جهان صنعت به دلیل انتشار مصاحبه با یکی از اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا، از سوی هیات محترم نظارت بر مطبوعات، آنهم بدون فرصت دادن به مدیریت آن رسانه برای بیان توضیحات و دفاع از خود، علاوه بر تعطیلی رسانه و محروم کردن مخاطبان آن، موجب بیکار شدن بخشی از فعالان و شاغلین جامعه خبری و رسانه ای کشور و افزایش دغدغه امنیت شغلی خبرنگاران شده است. درد آور تر اینکه این اتفاق در ایامی که به عنوان روز خبرنگار در تقویم کشور نامگذاری شده صورت گرفته است.

از این رو از هیات محترم نظارت بر مطبوعات به ویژه وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان مسئول دبیرخانه هیات و همچنین نماینده مدیران مسئول رسانه ها در این هیات، انتظار دارد قبل از صدور حکم توقف انتشار یک رسانه، با دعوت از مدیر مسئول آن رسانه و ضمن استماع توضیحات و دلایل انتشار مطلب مورد نظر، فرصت دفاع را به ایشان داده و در نهایت قضاوت را به دستگاه قضائی بسپارند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا