گوناگون

اعلام شرایط فوق‌العاده در لبنان: انتقال قدرت به نظامیان

پارلمان لبنان ضمن تایید برقراری وضعیت اضطراری در کشور قدرت را در اختیار ارتش قرار داد…..

 به دنبال انفجار مرگباری که دستکم ۲۰۰ کشته و ۶۰۰۰ زخمی برجای‌گذاشت، کابینه روز پنجم اوت ( ۱۵ مرداد)، به مدت دو هفته وضعیت فوق العاده در لبنان اعلام کرده بود.

نتیجه رای گیری روز پنج شنبه و اعلام وضعیت فوق العاده به ارتش لبنان این اختیار را می‌دهد که ضمن محدود کردن آزادی بیان و آزادی اجتماعات، وارد خانه‌ها شده و هر کسی را که تهدیدی امنیتی به حساب آید بازداشت کند.

تمامی روند قضایی دادگاه‌ها در دادگاه نظامی لبنان صورت خواهد گرفت.

گروه‌های حقوق بشر نسبت به این وضعیت ابراز نگرانی جدی کرده‌اند و می‌گویند پارلمان قدرت سرکوب مخالفان طبقه حاکم را به ارتش داده است.

به گزارش سایت زمانه، انفجار بیروت که بزرگترین انفجار غیر هسته‌ای تاریخ به حساب می‌آید، به سبب آتش گرفتن ۲۷۵۰ تن مواد شیمیایی خطرناک در انباری در بندر بیروت رخ داد. این مواد نزدیک به ۷ سال با اطلاع مقام‌های سیاسی و امنیتی ارشد کشور در آن محل نگهداری می شدند.

به دنبال این انفجار ابتدا تعدادی از وزرا و سپس حسان دیاب ، نخست وزیر استعفا دادند. ۹ نماینده پارلمان لبنان نیز در جریان این وقایع استعفا دادند.

نبیه بری، سخنگوی پارلمان گفته است که ارتش اقداماتی که سبب ترس یا سرکوب کانال‌های تلویزیونی شود انجام نداده است و برغم هرج و مرج حاکم بر رسانه‌ها، ارتش دخالت نکرده و جا برای اعتراض باقی گذاشته است.

اعتراضات لبنان – اوت ۲۰۲۰/ مرداد ۹۹ (Photo by – / AFP)

روز شنبه گزارش‌هایی از خشونت و توسل به زور از سوی ارتش لبنان، نیروهای امنیتی داخلی و لباس شخصی‌های مسلح علیه تظاهرکنندگان ضد حکومتی منتشر شد. حدود ۲۷۸ نفر زخمی شدند و دستکم ۱۲ روزنامه‌نگار مورد تعرض قرار گرفتند.

تظاهرات روز شنبه  بزرگترین تجمع اعتراضی لبنان پس از اکتبر در بیروت بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا