از هر دری سخنی

بلاروس: توزیع “دلار” میان معترضان!

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایرنا امروز در گزارشی نوشته: اعتراض ها در بلاروس به نتایج انتخابات ریاست جمهوری اخیر همچنان ادامه دارد و تازه ترین اخبار، حاکی از توزیع مخفیانه دلار بین مردم برای کشاندن آنها به جمع اعتراض های خیابانی در مخالفت با پیروزی السکاندر لوکاشنکو است….

این منبع نوشت: خبرگزاری ریانووستی روز پنجشنبه گزارش داد: اعتراضات در مینسک پایتخت بلاروس ادامه دارد هرچند که نسبت به روزهای قبل آرامتر بود و زد و خوردهای کمتری میان ماموران امنیتی و معترضان گزارش شده است.

نیروهای ویژه ضدشورش موسوم به «آمون» خیابان های مینسک را ترک کرده و فقط ماموران پلیس در نقاط مختلف شهر گشت زنی می کنند.

روز گذشته در چند نقطه مینسک، نیروهای پلیس با معترضان درگیر شدند و شماری از مخالفان دولت نیز دستگیر شدند و در مجموع شمار افراد دستگیر شده در چهار روز اخیر به بیش از ۶ هزار نفر رسید.

شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه نیز تصاویری از افراد دستگیر شده در مینسک را نشان داد که یک نفر با کوله پشتی حاوی ۱۰ هزار دلار در بین آنها بود.

یک مامور امنیتی که از این فرد دستگیر شده بازجویی می کرد گفت که این پولها برای تقسیم کردن بین معترضان درنظر گرفته شده بود.

در هتل بلاروس در مرکز مینسک نیز یک نفر از معترضان دستگیر شد که گفته می شود از طبقه هفدهم جریان اعتراضات را رهبری می کرد و سه نفر از افراد زیردست وی که هر کدام رهبری دهها نفر از معترضان را برعهده داشتند نیز به عنوان هماهنگ کنندگان اعتراضات دستگیر شده اند.

روز گذشته همچنین رانندگان معترض در مینسک، به نشانه اعتراض به دستگیری معترضان دو مامور راهنمایی و رانندگی را با خودرو زیر گرفتند و این افراد به بیمارستان منتقل شدند.

معترضان روز گذشته تلاش کردند چند خیابان مرکزی مینسک را ببندند اما با مداخله نیروهای پلیس، این اقدام ناکام ماند.

بر اساس گزارش‌های رسمی از بلاروس، پلیس این کشور در مقابله با معترضان به انتخابات ریاست جمهوری از سلاح گرم استفاده کرده است.

نیروهای امنیتی در شهر برست، واقع در جنوب غربی بلاروس در نزدیکی مرز لهستان، به صف معترضان به نتیجه انتخابات تیراندازی کرده‌اند. این تیراندازی تا کنون چندین زخمی بر جای گذاشته است.

برخی گزارشهای دیگر حاکیست در شهر مینسک نیز پلیس ضد شورش به روی معترضینی که از بالکن فریاد می‌زدند، آتش گشوده است. (فیلم زیر)

پس از سه شب اعتراضات خونین در بلاروس نیروهای امنیتی تنی چند را دستگیر کرده و آنها را “سازمان‌دهندگان تظاهرات” مخالفان دولت خوانده‌اند. اتحادیه اروپا روند “تقلب‌آمیز” انتخابات بلاروس را محکوم کرده است.

به گزارش دویچه وله آلمان، خبرگزاری رسمی بلاروس، بلتا، بامداد چهارشنبه ۲۲ مرداد (۱۲ اوت) در مینسک اعلام کرد که مأموران امنیتی “یکی از رهبران معترضان” را در هتلی بازداشت کرده‌اند. در همین راستا دو خبرنگار روس نیز بازداشت شده‌اند.

به دنبال انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه ۱۹ مرداد (نهم اوت) و اعلام پیروزی الکساندر لوکاشنکو، رهبر مستبد کشور، هزاران نفر در اعتراض به روند “تقلب‌آمیز” انتخابات به خیابان رفته‌اند.

گفته می‌شود بیش از پنج هزار نفر از معترضان دستگیر شده‌اند. همچنین در جریان سرکوب اعتراضات یک نفر کشته و چند نفر زخمی شده‌اند.

مأموران پلیس در برخورد با معترضان بیش از پیش به خشونت دست می‌زنند. در اینترنت تصاویری از مأموران در حال مضروب کردن تظاهرکنندگان منتشر شده است.

افزون بر این مقام‌های امنیتی برای قطع جریان اطلاع‌رسانی و تماس مخالفان چندین بار شبکه ارتباطات اینترنتی را در سطح کشور قطع کرده‌اند.

تظاهرات اعتراضی عمدتا به شکل مسالمت‌آمیز جریان دارد. تظاهرکنندگان با افراشتن پرچم سفید و پوشیدن بازوبند سفید حمایت خود را از سوتلانا تیخانوفسکایا، رقیب لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری، نشان می‌دهند. خانم تیخانوفسکایا به لیتوانی گریخته است.

نامزد ۳۷ ساله انتخابات ریاست جمهوری در مدتی اندک توانست حمایت هواداران بی‌شماری را کسب کند. او پس از آن که همسرش سرگئی تیخانوفسکی، وبلاگ‌نویس سرشناس، دستگیر و از حضور در انتخابات منع شد، نامزدی خود را اعلام کرد.

در مینسک پایتخت و شهرهای دیگر تظاهرکنندگان با سنگربندی در خیابان‌ها عبور و مرور را سد کردند. پلیس برای پراکنده کردن آنها از گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی استفاده کرده است.

به گفته خبرگزاری فرانسه، مأموران از کار خبرنگاران و عکاسان جلوگیری می‌کنند.

بنا به گزارش رسانه‌های دولتی بلاروس، لوکاشنکو بیش از ۸۰ درصد آرا را کسب کرده است. او از ۲۶ سال پیش به شیوه‌های استبدادی و تکروانه در بلاروس حکومت می‌کند.

خانم تیخانوفسکایا، که از نظر معترضان برنده واقعی انتخابات است، طبق آمار رسمی تنها حدود ۱۰ درصد از آرا را کسب کرده است.

فیلم زیر: تقلب انتخاباتی در بلاروس و تظاهرات علیه آخرین دیکتاتور اروپا

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا