اخبار

روند نزولی تولید و صادرات نفت خام ایران همچنان ادامه دارد

بر اساس آخرین گزارش ماهانه سازمان اوپک، تولید نفت خام ایران در ماه ژوئیه نیز نسبت به ماه پیش از آن کاهش یافته است. صادرات نفت ایران نیز به نازل‌ترین سطح خود در سال جاری رسیده و همین باعث کاهش درآمد ارزی کشور شده است. …..
سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام (اوپک) گزارش ماهانه خود را منتشر کرده است. گزارشی که روز ۱۲ اوت (۲۲ مرداد) در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است.

مهم‌ترین ویژگی گزارش ماه اوت سازمان اوپک افزایش بهای نفت خام در ماه ژوئیه سال جاری بوده است. نفت شاخص اوپک در ماه ژوئیه نسبت به ماه پیش از آن از افزایشی بیش از شش دلار و ۳۰ سنت در هر بشکه برخوردار بوده و به ۴۳ دلار و ۴۲ سنت رسیده است.

این در حالی است که افزایش بهای نفت خام تنها به نفت اوپک محدود نمی‌شود و دیگر انواع نفت و از جمله نفت برنت دریای شمال نیز در ماه ژوئیه افزایشی حدود دو دلار و نیم برای هر بشکه نسبت به ماه ژوئن داشته است.
افزایش بهای نفت خام در شرایطی صورت می‌گیرد که نرخ رشد اقتصاد جهان در اثر شیوع ویروس کرونا و پیامدهای ناشی از آن روندی نزولی داشته است. ارزیابی‌ها حکایت از آن دارند که نرخ رشد اقتصادی جهان در سال جاری با کاهشی حدود چهار درصد روبه‌رو خواهد بود..

کاهش تقاضای جهانی

به گزارش دویچه وله، تقاضای جهانی برای نفت خام نیز در اثر بحران برخاسته  از شیوع کرونا روندی نزولی داشته است. گزارش سازمان اوپک نشان می‌دهد که میزان تقاضا برای نفت خام در ماه ژوئیه اندکی کمتر از ماه پیش از آن بوده است.

ارزیابی صورت گرفته از سوی کارشناسان این سازمان نشان از کاهش جدی تقاضا برای نفت خام در سال جاری دارد.

بر اساس آمار منتشر شده در گزارش ماه اوت سازمان اوپک، میزان تقاضا برای نفت خام در حدود ۹ میلیون بشکه در روز نسبت به ارزیابی پیشین کاهش نشان می‌دهد.

همین گزارش حکایت  از آن دارد که میزان تقاضای جهانی برای نفت خام در حال حاضر کمی بیش از ۹۰ میلیون بشکه در روز است.

پیش بینی شده است که میزان تقاضا در سال آینده میلادی با افزایشی حدود هشت درصد به بیش از ۹۷ میلیون بشکه در روز برسد.

کاهش تولید نفت خام ایران

در گزارش ماه اوت سازمان اوپک میزان تولید نفت خام ایران در ماه ژوئیه در حدود یک میلیون و ۹۳۶ هزار بشکه در روز اعلام شده است.

به این ترتیب، روند نزولی تولید نفت خام ایران همچنان ادامه دارد. بر اساس گزارش سازمان اوپک، تولید نفت خام ایران در ماه ژوئیه نسبت به ماه پیش از آن کاهشی معادل ۱۱ هزار بشکه در روز داشته است.

همین گزارش نشان می‌دهد که میزان تولید نفت خام ایران در ماه ژوئیه حدود ۷۰ هزار بشکه نازل‌تر از میانگین تولید روزانه نفت این کشور در سه‌ماهه نخست سال جاری بوده است.

باید یادآور شد که میزان تولید نفت خام ایران پیش از آغاز تحریم‌های گسترده این کشور از سوی ایالات متحده آمریکا بیش از سه میلیون بشکه در روز بوده است.

به عنوان نمونه، در سال ۲۰۱۸ ایران روزانه بیش از سه و نیم میلیون بشکه تولید نفت خام داشته است.

از سوی دیگر صادرات نفت خام ایران نیز ظرف ماه‌های گذشته همچنان سیر نزولی داشته است. بر اساس آماری که از سوی مسئولان جمهوری اسلامی منتشر شده، ایران ظرف ۱۴۱ روز نخست سال جاری شمسی (منتهی به ۲۰ مرداد) حدود ۴۴۰ میلیون دلار درآمد ارزی از محل صدور نفت خام داشته است.

این در حالی است که بر اساس محاسبه بودجه این کشور، ایران می‌بایست در بازه زمانی از بابت صدور نفت خام حدود هفت میلیارد دلار درآمد ارزی داشته باشد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا