گوناگون

پوتین خواستار مشارکت ایران و آلمان در نشست فوق العاده شورای امنیت شد

پوتین، رئیس جمهور روسیه با صدور بیانیه‌ای پیشنهاد کرده است که شورای امنیت سازمان ملل با شرکت ایران و آلمان نشست برگزار کند. پوتین در قسمتی از بیانیه رسمی خود گفته است خلیج فارس نباید جایی برای “شانتاژ و دیکته‌کردن” باشد.

در بیانیه رئیس جمهوری روسیه که عصر روز جمعه ۲۴ اردیبهشت (۱۴ اوت) در وبسایت رسمی او منتشر شده پیشنهاد شده است که در آینده‌ای نزدیک یک نشست آنلاینی میان سران کشورهای شورای امنیت سازمان ملل با شرکت ایران و آلمان برای بحث در مورد “مسئله ایران و جلوگیری از وخیم‌تر شدن اوضاع” برگزار شود.

پوتین گفته است که هدف او جلوگیری از تقابل و بدتر شدن اوضاع در شورای امنیت سازمان ملل است.

به گزارش ایرنا، پوتین این بیاینه را پیش‌ از اعلام نتایج تصمیم‌گیری اعضای شورای امنیت سازمان ملل درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران صادر کرده است.

پوتین در قسمتی از بیانیه خود ضمن اشاره به تنش کشیده شدن بحث‌ها پیرامون مسئله ایران در شورای امنیت سازمان ملل هشدار داده است که اوضاع وخیم‌تر می‌شود و اتهامات بی‌اساس علیه ایران زده می‌شود. او بدون اشاره به قطعنامه پیشنهادی آمریکا در مورد تمدید تحریم تسلیحاتی ایران گفته است “پیش‌نویس‌های قطعنامه‌ها با هدف از بین بردن تصمیمات پیشین شورای امنیت” انجام می‌شود.

رئیس جمهور روسیه همچنین تاکید کرده است که روسیه به برجام پایبند است اما علاقمند است با همه طرفین برای آرام کردن اوضاع تعامل کند.

پوتین در ادامه بیانیه خود نوشته است که خلیج فارس “نباید جایی برای باج‌خواهی و دیکته‌کردن” باشد و رویکردهای یک جانبه برای یافتن راه حل مشکلات کمکی نخواهد کرد.

به گزارش صدای آلمان، هنوز مشخص نیست که آمریکا چه واکنشی به پیشنهاد پوتین نشان دهد اما امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه ضمن استقبال از درخواست پوتین برای برگزاری نشست شورای امنیت با سران ایران و آلمان اعلام آمادگی کرده است که در این نشست شرکت کند.

قرار است روز جمعه ۲۴ مرداد (۱۴ اوت) تصمیم شورای امنیت سازمان ملل در مورد تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران توسط سازمان ملل اعلام شود.

آمریکا خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شده است که بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسیده است. بنا بر توافق هسته‌ای برجام، تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی در ۲۷ مهر (۱۸ اکتبر) خاتمه می‌یابند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا