گوناگون

توقیف نفت‌کش‌ها؛ از ادعا تا تکذیـب

آمریکا: چهار کشتی ایرانی که حامل سوخت به سمت ونزوئلا بودند، توقیف شده‌اند حجت سلطانی سفیر ایران در ونزوئلا: هیچ نفت‌کش ایرانی توقیف نشده است…

به گزارش روزنامه ستاره صبح،  روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال» بامداد جمعه در گزارش اختصاصی به نقل از مقام‌های آمریکایی نوشت: «چهار کشتی‌ ایرانی در چند روز اخیر و بدون استفاده از زور توقیف شده‌اند. این نخستین باری است که دولت ترامپ کشتی‌های حامل سوخت ایران را که تحریم‌ها را نقض کرده‌اند، توقیف می‌کند.» همچنین خبرگزاری رویترز ماه گذشته گزارش داده بود که دادستان‌های آمریکایی شکوائیه‌ای تنظیم کرده‌اند تا چهار فروند نفت‌کش حامل سوخت را که از ایران عازم ونزوئلا هستند، توقیف کنند. اما حجت سلطانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ونزوئلا در واکنش به این موضوع نوشت: «نه کشتی‌ها ایرانی هستند و نه مالک یا پرچم آن‌ها ارتباطی به ایران دارد.» گفتنی است پیش‌ازاین، پنج فروند کشتی نفت‌کش «فورچون»، «فارست»، «فاکسون»، «پتونیا» و «کلاول» حامل سوخت ایران محموله خود را به رغم تهدیدهای ایالات متحده به ونزوئلا تحویل داده بودند.

یک مقام مسئول در واکنش به برخی ادعاهای رسانه‌ای مطرح‌شده در خصوص توقیف کشتی‌های نفت‌کش حامل محموله نفتی ایران از سوی آمریکا گفت: هیچ‌یک از کشتی‌های ایرانی یا محموله‌های متعلق به ایران توقیف نشده‌اند. به گزارش ایرنا، این مقام مسئول ایرانی در واکنش به ادعای این روزنامه گفته است: جمهوری اسلامی ایران همان‌گونه که بارها اعلام کرده است، به هرگونه اقدام خصمانه برای محدودسازی حقوق قانونی خود واکنش متقابل نشان خواهد داد و تاکنون به هیچ کشوری اجازه اقداماتی ازاین‌دست را نداده است. حجت سلطانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ونزوئلا نیز در ساعات ابتدایی روز جمعه با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در توییتر، در واکنش به این ادعا نوشت: «یک دروغ و جنگ روانی دیگر از دستگاه تبلیغاتی امپریالیسم آمریکا. نه کشتی‌ها ایرانی هستند و نه مالک یا پرچم آن‌ها ارتباطی به ایران دارد. ترامپ تروریست نمی‌تواند حقارت و شکست خود در برابر ملت بزرگ ایران را با تبلیغات دروغین جبران کند.» بر اساس گزارش روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال»، هدف آن است که از تحویل سوخت ایران که با نفت‌کش‌های لونا، پاندی، برینگ و بِلا با پرچم لیبریا عازم ونزوئلا شده است، جلوگیری شود. دادستان‌های آمریکایی همچنین در پی جلوگیری از انتقال درآمد حاصل از فروش نفت به ایران هستند. «نیکولاس مادورو» رئیس‌جمهوری ونزوئلا ضمن قدردانی از حمایت‌های ایران تأکید کرد: «کاراکاس و تهران هر دو خواهان صلح هستند. ما حق داریم آزادانه تجارت کنیم.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا