زحمتکشان

بی‌پاسخ ماندن درخواست کارگران آب معدنی داماش برای دریافت تسهیلات

کارگران آب معدنی داماش که در شرایط سخت اقتصادی با معوقات مزدی و بیمه‌ای درگیرند، منتظر مساعدت بانک ملی برای حل مشکلات خود هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، درحالیکه تولید و به دنبال آن کارگران به دلیل شرایط دشوار اقتصادی به سختی نفس می‌کشند، دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های رنگارنگ و البته بدون کار دقیق کارشناسی نیز نفس‌های کارگران را به شماره انداخته است.

شرکت آب معدنی داماش ازجمله واحدهای تحت پوشش گروه امیرمنصور آریا پس از توقیف توسط دستگاه قضا و واگذاری آن به بانک ملی؛ فراز و فرودهای زیادی را در طول فعالیتش تجربه کرده است.

اگرچه حرف در این وادی بسیار است، اما می‌توان گفت تقریبا همه این واحدهای متعلق به گروه امیرمنصور پس از  توقیف دارای سرنوشت مشابهی بودند، چراکه قاطبه کارشناسان اقتصادی بر این باورند بانک‌ها بنگاه‌داران خوبی نیستند و در نهایت به سودشان می‌اندیشد. بانک‌ها نه حاضرند مسولیت اداره این واحدها را به خوبی برعهده بگیرند و نه حاضرند به دلیل تورم‌های پی در پی دست از تصدی‌گری خود بردارند چراکه به دنبال دستیابی به سود بیشتر می‌خواهند ارزش دارایی‌هایشان در دوره تورم‌های لجام گسیخته بیشتر شود. همین امر موجب شده که در طول هفته یا ماه تعداد روزهایی که کارگران مشغول تولید باشند، بسیار کم و محدود باشد. دود این شرایط و ادامه این طمع‌ورزی‌ها فقط کارگران را به زانو درآورده است به گونه‌ای که کارگران این واحدها حتی از تامین ابتدایی‌ترین نیازهای خانواده‌هایشان عاجزند و البته صدایشان هم به جایی نمی‌رسد.

کارگران آب معدنی داماش به ایلنا گفته‌اند: شرکت برای تداوم حیات خود درخواست دو میلیارد تومان تسهیلات از بانک ملی برای تامین سرمایه در گردش داشته که البته تاکنون هیچ جوابی به این درخواست داده نشده است.

در این میان شرکت آب معدنی داماش نیز از این قاعده مستثنی نیست و با وجود اینکه بازار آب معدنی هم در داخل و هم در خارج بازاری پرمشتری است، لنگ رقمی اندک به عنوان سرمایه در گردش برای تداوم فعالیتش است. درحالیکه آب‌های تولید شده به سرعت به فروش می‌روند و از بابت بازگشت سرمایه و فروش محصولات هیچ دغدغه‌ای نیست. البته مدیران بانک ملی می‌گویند در مقاطع مختلف کمک‌هایی به شرکت کرده‌اند اما ظاهرا اکنون دست بانک برای اعطای تسهیلات ناچیز مورد درخواست بسته است. همین موضوع مستمسکی شده که فرصت‌های شغلی زیادی در معرض خطر قرار گیرند و در نتیجه نیروی کار مشغول در این واحدها با نگرانی بسیار مرگ اینگونه واحدها را به نظاره بنشینند.

بانک مرکزی در ابلاغی به بانک‌ها آنها را از دادن تسهیلات به واحدهای مشمول ۱۴۸ منع کرده‌اند. حال چشمان نگران کارگران آب معدنی داماش به دستان مدیران بانک ملی است که گرد نگرانی و اضطراب را از چهره نیروی کار بزداید تا نرسیدن اندک تسهیلاتی به یک واحد مرگ دیگری را در عرصه تولید رقم نزند. اما مادام که تکلیف شرکت مشخص نشود، کارگران نیز با آینده نامعلومی روبرو هستند. آنها همین روزها درحالی سر کار حاضر می‌شوند که سه ماه حقوق پرداخت نشده و چندین ماه معوقه در پرداخت‌های بیمه‌ای خود دارند که از سوی کارفرما پرداخت نشده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا