از هر دری سخنی

مرور درصد سواد ایرانیان و سرنوشت درآمدهای نفتی

دولت با فروش ۲۲۰ میلیون بشکه نفت در سال جاری، قرار است نفت را در بورس  عرضه کند. قبل از اینکه به نقد و بررسی این سیاست بپردازم، لازم می‌دانم به‌عنوان مقدمه شاخص میزان سواد کشور، از زمان ملی شدن صنعت نفت تاکنون را بیان کنم.

ستاره صیح، حسین مسعودیان-کارشناس اقتصادی: در دهه ۳۰ و هم‌زمان با ملی شدن صنعت نفت به رهبری دکتر محمد مصدق، میزان باسوادی مردم ایران ۱۵.۱ درصد بوده است. در سال ۱۳۵۵ میزان سواد مردم ایران به ۴۷.۵ درصد و پس از وقوع انقلاب اسلامی، در سال ۱۳۶۵ درصد سواد به ۶۱.۸ درصد رسیده بود.

با بروز انقلاب تفکری قدرت گرفت که چنانچه انسان‌های زندان کشیده و رنج‌دیده از دوران پهلوی، زمام امور را به دست بگیرند، کلیه مسائل حل خواهد شد.

متأسفانه بعد از انقلاب تغییر مناسب در ساختار درآمد نفتی و مصارف آن به‌صورت جدی اتفاق نیفتاد. عمده وظیفه دولت، فروش نفت و سپس توزیع ارز حاصل از آن برای کالاهای ضروری ازجمله دارو و غذا و اضافه آن به صنایع و واردات اختصاص یافت.

اولین اصلاح ساختار درآمد نفتی در دولت اصلاحات و در ماده ۶۰ قانون برنامه سوم اتفاق افتاد که حساب ذخیره ارزی ایجاد و از این محل وام‌هایی به صنایع و اشخاص حقیقی و حقوقی داده شد. بعد آن حساب ذخیره ارزی با تغییرات قانونی تبدیل به صندوق توسعه ملی شد تا ساختار درآمد نفتی قفل و بستی جدی بگیرد تا دولت نتواند تمام درآمدهای نفتی را در بودجه هزینه نماید. ایجاد این صندوق، با ۲۰ درصد از درآمد نفتی آغاز و مقررشده بود هرساله سهم صندوق توسعه ملی از درآمد نفت افزایش یابد.

تا قبل از تحریم‌های نفتی، (۱۸ اردیبهشت ۹۷) سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی به ۳۲ درصد رسیده بود. در جریان سرشماری سال ۱۳۹۵ میزان باسوادی مردم ایران به ۸۷.۶ درصد رسیده است و لازمه این سواد، تغییر افکار عمومی و ایجاد خواسته‌ای است که منافع مردم ایران، به‌عنوان مالک این مرزوبوم و تمام ذخایر آن به حداکثر برسد.

در شرایط تحریم و عدم وجود درآمدهای نفتی، دولت بنا دارد حدود ۲۲۰ میلیون بشکه نفت را به‌صورت اوراق سلف به فروش برساند. از طرفی همه می‌دانیم که قبل از تحریم‌های نفتی، ظرفیت صادراتی کشور، حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز بود؛ یعنی همچنان از ظرفیت آینده استخراج نفت حدود ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت در روز خالی است.

متأسفانه با افزایش فساد در دستگاه‌های حکومتی و فشار تورم و بیکاری بر مردم، پیشنهاد می‌شود به هر ایرانی، بر مبنای ظرفیت خالی آینده که حدود ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت در روز است، بدون دریافت پول، اوراق سلف نفتی به همه مردم داده شود تا مردم به‌طور مستقیم دارایی‌شان را مدیریت نمایند و دولت فقط از طریق مالیات اداره شود. اگر کسی اوراق مجانی خود را فروخت بر اساس قانون مالیاتش را پرداخت کند. البته لازم است که حاکمیت اندازه و حجم خودش را کوچک کند تا هزینه‌ها برابر با مالیات، بلکه در آینده بخشی از تورم که ناشی از افزایش پایه پولی است، کم شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا