اجتماعی

اموال مستضعفان کجاست؟

جناب فتاح، خدایتان موفق دارد، گزارشی از فرش‌های نفیس و خودروهای فوق‌العاده درباری و تابلوهای گرانقیمت بدهید، آن‌ها در کدام موزه‌ها جای دارند؟ آن‌ها را که ما مجلسیان دیدیم صدها خودرو و هزارها تابلو و اشیاء ارزشمند بود، این‌ها کجاست؟ و چه سرنوشتی پیدا کردند؟ از ابتدا تا امروز از این ثروت کلان چه خدمتی به مستضعفان شده است؟

مستقل، فضل اله صلواتی: جناب آقای سید پرویز فتاح، در شنبه شب ۱۸ مردادماه در رسانه ها، از بخش کوچکی از افراد و نهادهائی نام بردند که چند دهه از امکانات و ساختمان‌های بنیاد مستضعفان استفاده کرده و می‌کنند که اجارۀ آن‌ها به‌روز نشده، در شرایط فعلی اقدامی متهورانه و شایسته بود، اگر بانک‌ها و دیگر نهاد هم از بهره‌برداران و ارزان‌خرها و ارزان‌خورها می‌گفتند، به طرف گلستان شدن، قدم بر می‌داشتیم!
ای کاش آقای فتاح می‌گفتند که از ابتدای انقلاب تا کنون چه کسانی از امکانات بنیاد استفاده کرده‌اند و حق و حقوق مستضعفان را نپرداخته‌اند.

در سال اول مجلس شورای اسلامی بنده و چند نفر دیگر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله حجت‌الاسلام موسوی لاری از کمیسیون اصل ۹۰، مأموریت یافتیم که گزارشی از اقدامات بنیاد مستضعفان به مجلس بدهیم، اموال غیرمنقول سران و متموّلین رژیم گذشته، از اتومبیل، فرش و عتیقه‌جات «لاتعد ولاتحصی» از ریز و درشت، چه بسیار روی هم انباشته شده بود، چه مجسمه‌های ارزشمند چه تابلوهای قیمتی، سراغ طلاها و نقره‌ها را میگرفتیم که چیزی دستگیرمان نشد، حضرت امام خمینی مسئولیت این بنیاد را بر عهدۀ مهندس میرحسین موسوی نخست وزیر گذاشته بودند که او هم با آن همه مشغله امور کشور و اداره جنگ و آشفتگی اوضاع، افراد مورد اعتمادی را برای هر قسمت تعیین کرده بود، ولی هر کسی ساز خود می‌زد و به فتوای خود عمل می‌کرد، در بسیاری موارد صورتجلسه‌هائی تهیه می‌شد و خود صورتجلسه‌ها هم به سرنوشت اموال فراوان منقول و غیرمنقول مبتلا می‌شد!

ما گزارش این آشفتگی‌ها را به اطلاع کمیسیون رساندیدم، چه بسیار اموالی که در آن وقت بدون هر حکمی مصادره و جمع‌آوری شده بود و خود عاملین علیها شاید مستضعفی را سراغ داشتند و اقدام به توزیع کرده بودند، به آن نتیجه رسیده بودیم که کاری از مجلس ساخته نیست، گزارش کار را به جناب میرحسین موسوی دادیم که یادداشت فرمودند، اقدام مؤثری را ناظر نشدیم، آن‌ها که نظارت بر اموال غیرمنقول داشتند، عموما افرادی متدین و متعهد و مورد اعتماد بودند، ولی نه توان جمع‌آوری و نگهداری آن اموال را داشتند و نه کسی را در اختیار داشتند که عتیقه‌های ریز و درشت را به او بسپارند، حلال و حرام مخلوط شده بود، بعضی از صاحبان اموال، گریخته بودند، همسایه‌ها در خانه‌ها را باز کرده و بخشی از موجودی را که مورد… مصرف نبود به انباری می‌سپردند و رسیدی می‌گرفتند و چه بسیار قفل خانه‌هائی را شکسته و افرادی بدون اجازه از کسی، (کسی هم نبود که اجازه بگیرند) به درون خانه‌ها رفته و هر چه بود مالک شده بودند، حتی در آن زمان من، برای شعبه‌ای از نهضت سوادآموزی کشور که مدتی سرپرستی آن نهاد را بر عهده داشتم، به ساختمانی در خیابان فلسطین، نزدیک نخست وزیری رفتم که عده‌ای هجوم آوردند و گفتند ما به این ساختمان نیاز داریم و اینجا باید مسکونی باشد، بالاخره با قول‌هائی و با کمک محافظین مسلح که با ما بودند، آن‌ها را بیرون کردیم و بعد نفهمیدیم که چه شد و چه سرنوشتی آن دفاتر و منازل و مغازه‌ها پیدا کرد؟ به جناب نخست وزیر پیشنهاد داشتیم، تا اوضاع آرام شود، آثار باارزش و قیمتی، تابلوها، خودروهای گران قیمت، فرش‌ها و عتیقه‌جات فروخته نشود و در انباری محفوظ گردد، تا همه یکجا با شناسنامه و مشخصات نگهداری و نهایتا به موزه‌ای سپرده شوند که از سرنوشت آن‌ها مجلس شورای اسلامی خبردار نشد و آخر نفهمیدیم چه شد!؟

هر روزی بر بنیاد مستضعفان کسی و سلیقه ای ریاست می‌کرد، و صلاح و سرنوشت اموال و مستغلات را تعیین می‌کرد که چه باشد و یا به دست چه کسی سپرده شود! یا به چه مصرفی برسد!؟ اکنون جای نهایت خوشبختی است که بعد از ۴۱ سال کسی پیدا شده و جرأت پیدا کرده که فقط نام چند ساختمان را ببرد و برای خود دشمن‌تراشی کند و شاید به جائی دیگر و بالاتر ارتقایش بدهند. جناب فتاح، خدایتان موفق دارد، گزارشی از فرش‌های نفیس و خودروهای فوق‌العاده درباری و تابلوهای گرانقیمت بدهید، آن‌ها در کدام موزه‌ها جای دارند؟ آن‌ها را که ما مجلسیان دیدیم صدها خودرو و هزارها تابلو و اشیاء ارزشمند بود، این‌ها کجاست؟ و چه سرنوشتی پیدا کردند؟ از ابتدا تا امروز از این ثروت کلان چه خدمتی به مستضعفان شده است؟ با آنان‌ که املاک را به نام مزایده‌ ولی با مصالحه یا توصیه مالک شده‌اند چه باید کرد؟! آیا آن املاک باز پس گرفته می‌شود؟ آن‌ها که خانه‌ها و زمین‌ها و مغازه‌ها را اشغال کرده‌اند، چگونه از آن‌ها بازپس گرفته می‌شود؟

به خاطر دارم که سال‌ها فقط اعیانی و کلیدی خرید و فروش می‌شد و آیا همۀ آن‌ها شناسائی شده‌اند؟ آیا پس از فروش همه اموال و املاک، این بنیاد می‌ماند یا جمع می‌شود؟ جناب فتاح با این قیمت‌های کلان که اشاره فرموده بودید و دیگر مستغلات و دارائی‌ها چه برنامه‌ای برای فقرزدائی مستضعفان دارید؟ غیر از سرمایه‌گذاری‌هایی مثل جادۀ شمال که در آن پس از سال‌ها، فکر می‌کنم جز زیانی برای مستضعفان نبود و جاهای دیگر، اعلام فرمایند که به طور کلی در کجاها سرمایه‌گذاری موثر شده و چه سودها عاید شده؟ و چقدر در کشور فقرزدائی شده است؟ و تا کجا توانسته‌اید از آن‌ها که ساختمان‌ها و یا زمین‌ها را تصرف کرده‌اند، اجاره بگیرید و یا خلق ید کنید؟ ای کاش آقای ‎فتاح در مورد نسبت ریاست بنیاد مستضعفان با سکونت افرادی در برج‌های آنچنانی در کامرانیه و در مورد چرایی و چگونگی واگذاری چند واحد آپارتمانی در خیابان پاسداران توسط بنیاد توضیح می‌داد؟ آن‌ها که اموال مفت و مجانی و ارزان قیمت را در اختیار دارند، به سادگی رها نمی‌کنند، خود را صاحب حق می‌دانند، احتمالا چند روزی دستگیر شده‌اند، در صورتی که خانوادۀ زندانیان و شهدای قبل از پیروزی و جنگ تحمیلی، نه توقعی داشته‌اند و نه بهره‌ای از بنیاد مستضعفان برده‌اند و نه می‌خواستند در خانۀ مصادره‌ای زندگی کنند، تنها بنیاد شهید، چند سال قبل برای هر ماه زندانی قبل از انقلاب ماهی ششصد تومان عنایت فرمود و حتی چپی‌ها را با اینکه خانواده‌هایشان مسلمان بودند، محروم کردند.

جناب فتاح، شما … شهامت آن را دارید که نام همۀ سوءاستفاده کنندگان از این بنیاد را افشا کنید و آن‌ها که زمین‌های بنیاد را تصرف کردند و یا اجارۀ ۴۱ساله را نداده‌اند و یا فرش‌ها و تابلوها و خودروها و…. را به قیمت ناچیز (ثمن بخس) خریده‌اند و یا از کشور خارج کرده‌اند بازگو کنید، بالاخره امروز یا فردا باید معلوم شود. مرکز پژوهش‌های مجلس، خط فقر را از سال ۱۳۹۰ به بعد محاسبه کرده که بالاترین درصد فقر مربوط به سال ۱۳۹۸ بوده است، مطابق با یافته‌های این مرکز، در سال گذشته نزدیک ۲۰درصد از مردم کشور زیر خط فقر زندگی می‌کردند. فقر مطلق به معنای ناتوانی در کسب حداقل استاندارد زندگی تعریف می‌شود. در واقع فقر مطلق عدم دسترسی به حداقل‌های معیشت در جامعه را بررسی کرده که با توجه به تفاوت هزینه‌های زندگی در مناطق مختلف کشور متفاوت است. و امروز با این شرایط وضعیت کسب و کار مردم، حتما وضعیت بدتری حاکم است، گفته می شود درآمد ماهیانه زیر ۵-۶ میلیون زیر خط فقر است!

آیا بنیاد مستضعفان که مالیاتی هم نمی‌پردازد، تا امروز قدمی برای فقرزدائی برداشته و یا آن را بر عهدۀ کمیته امداد امام و بهزیستی که دستشان خالی است گذاشته است، تا مختصری خرما و پنیر در خانه‌های بینوایان توزیع کنند، در هر صورت این افشاگری‌ها لازم است به هر نیتی که باشد. خدایارتان
والسلام

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا