یادمان و رویدادها

بهمن مفید، بازیگر سینما و تئاتر درگذشت

بهمن مفید بازیگر قدیمی تئاتر و سینما روز گذشته براثر سرطان درگذشت. یاشار صمیمی مفخم (خواهرزاده بهمن مفید) با تأیید این خبر گفت: این هنرمند در یک سال گذشته به دلیل سرطان ریه تحت درمان بود که روز گذشته (۲۶ مردادماه) در سن ۷۸ سالگی در منزلش در تهران درگذشت. بهمن مفید متولد ۲۵ مرداد ۱۳۲۱ بود و یک روز بعد از تولد ۷۸ سالگی از دنیا رفت. خواهرزاده‌اش بابیان اینکه زمان خاک‌سپاری هنوز مشخص نیست، ادامه داد: ایشان عاشق مردم و همیشه ممنون لطف آن‌ها بود، اما به دلیل شرایط فعلی (شیوع کرونا) ممکن است، نتوانیم پذیرای مردم برای مراسم خاک‌سپاری باشیم، بنابراین پیشاپیش از آن‌ها سپاسگزاری می‌کنیم. او در بیش از ۷۰ فیلم ازجمله فیلم‌های «قیصر»، «طوقی»، «داش اکل» و پس از انقلاب در فیلم «سرود تولد» و … بازی کرد….

بهمن مفید، فارغ التحصیل لیسانس رشته تئاتر از دانشکده هنرهای دراماتیک می باشد بجز بازی، گوینده عروسک و نوازنده است و سابقه سرودن شعر نیز دارد.
فعالیت در کنار پدر
بهمن مفید بازیگری را از کودکی و بازی در تئاترهای پدر و برادر کارگردانش شروع کرد که از ماندگار ترین کارهای می توان به تئاتر شهر قصه و ضیافت بهرام بیضایی در سال ۱۳۴۶ اشاره کرد
شروع بازیگری
او فعالیت حرفه ای خود را از سال ۱۳۴۸ در ۲۷ سالگی با فیلم قیصر مسعود کیمیایی بدون هیچ تجربه قبلی جلوی دوربین شروع کرد ، این دو از قبل با هم رفیق بودند.
دستمزد ۵ هزار تومانی
برای فیلم قیصر قراردادی نبستم و توقع مالی نداشتم چون مسعود رفیقم بود
بعد از اکران قیصر یک روز مسعود کیمیایی با عباس شباویز تهیه کننده کار به خانه ما آمدند و بعد از خوردن چای داخل پاکت ۵ هزار تومان بهم دادند
آن موقع تازه ازدواج کرده بودم و خیلی تو فشار مالی بودم، با این پول یخچال و تلویزیون خریدم و هر کاری می کردم تمام نمی شد.
قبل و بعد انقلاب ۵۷
مفید نزدیک به ۷۰ فیلم و سریال تا قبل از انقلاب بازی کرد با شروع انقلاب یک دو کار کرد اما پس آن گفتند حق کار کردن ندارد
برا همین به تئاتر رفت اما آنجا هم نزاشتند کار کند و مدت ها بیکار ماند.
ازدواج
بهمن مفید سالهاست ازدواج کرده است اما اطلاعات زیادی از خانواده اش در دسترس نیست

تهدید و مهاجرت

بعد از ممنوع الکاری در تلویزیون و سینما به کار تئاتر ادامه می دادم که یک روزی یک آقایی آمد و گفت تعطیل کنید
گفتیم به چه مجوزی و آن آقا هفت تیرش را در آورد و یک تیر هوایی در کرد و گفت به همین مجوز، ما هم تعطیل کردیم و به آمریکا رفتم.
بازگشت و ضبط پاسپورت
در زمان دولت اصلاحات گفتند ایرانیان خارج از کشور می توانند برای ۱۹ روز به ایران بیایند، من هم به سفارت دوبی رفتم و پاسپورت ایرانی گرفتم به ایران آمدم.
اما بعد از بازگشت پاسپورتم را گرفتند و بعد از ۵ سال بهم دادند، منم دیگه ماندگار شدم.
رفت و برگشت به GEM

او که بعد از سالها هیچ وقت اجازه بازی پیدا نکرد مجبور شد بی سرو صدا به شبکه جم برود و بعد از چند بازی در سریال و فیلم های این شبکه دوباره به ایران بازگشت.
سرطان و تمام …
در نهایت بهمن مفید که یک سالی با سرطان ریه و سال ها با ممنوعیت کار مبارزه می کرد روز ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ در سن ۷۸ سالگی در منزل خود در تهران درگذشت.

بهزاد فراهانی که خودش را عضوی از خانواده بهمن مفید می‌داند، با تایید خبر درگذشت این بازیگر، تاکید کرد که سرطان او را نکشت، بلکه غصه کشت.

بهزاد فراهانی که سال‌های طولانی با خانواده هنرمند مفید دوستی و ارتباط داشته است، با تایید این خبر گفت: «ساعت ۶ عصر امروز، بهمن [مفید] بر اثر بیماری سرطان، درگذشت. او مدتی پیش به سرطان ریه مبتلا شده بود که متاسفانه با متاستاز، این بیماری در بدنش گسترش یافت.»

او ادامه داد: «هنگام مرگ بهمن، من بالای سر او بودم. الان هم حالم خوب نیست، چرا که همه‌اش فکر می‌کنم در این ۲۰ سال گذشته، چقدر او دوست داشت کار کند و عده‌ای نگذاشتند. نه تنها در سینما، بلکه اجازه حضور روی صحنه تئاتر را هم به او ندادند.»

این بازیگر افزود: «سرطان بهمن مفید را نکشت، غصه او را کشت. آن‌ها که نگذاشتند بهمن مفید به کاری که عشق داشت بپردازد، باعث مرگ او شدند. همان‌طور که جلوی کارِ ناصر ملک مطیعی و فردین را هم گرفتند.»

بهزاد فراهانی تاکید کرد: «من عضوی از خانواده مفیدها بودم. شاگرد استاد غلامحسین مفید بودم، شاگرد بیژن [مفید] بودم و شاگرد خودِ بهمن. از دهه ۴۰ با هم کار می‌کردیم. واقعا متاسفم.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا