حقوق بشر

دختر نسرین ستوده به دادسرای اوین برده شد

مهراوه خندان، دختر نسرین ستوده به دادسرای اوین برده شده است. ماموران قضایی حوالی ساعت ۱۱ پیش از ظهر روز دوشنبه ۲۷ مرداد (۱۷ اوت) با مراجعه به منزل رضا خندان پدر مهراوه، او را به دادسرای اوین بردند…..

گزارشگران بدون مرز از احضار دختر نسرین ستوده به دادسرای اوین ابراز نگرانی است.

این سازمان جهانی مدافع حقوق روزنامه نگاران می‌گوید احضار و یا بازداشت محتمل دختر خانم ستوده برای فشار بیشتر بر مادری است که با خواست آزادی زندانیان سیاسی، اعتصاب غذا کرده است.

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر محبوس در بند زنان زندان اوین، از هفته پیش دست به اعتصاب غذا زده است.

خانم ستوده با انتشار نامه‌ای از زندان درخواستش را آزادی زندانیان سیاسی عنوان کرده است.

خانم ستوده در این نامه گفته که با توجه به قانون و شرایط بحرانی کرونا، بسیاری از زندانیان سیاسی باید آزاد و یا از آزادی مشروط تعیین شده برخوردار شوند اما از این حق خود محروم مانده‌اند.

دیروز یکشنبه ۲۶ مرداد سایت هرانا گزارش داده که ۷۲ تن از زندانیان سیاسی بازداشت شده در جریان اعتراضات آبان ۹۸ ا در اعتراض به عدم اعزام به مرخصی در شرایط شیوع کرونا و وضعیت غیراستاندارد زندان تهران بزرگ دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

هنوز دلیل احضار مهراوه خندان به دادسرای اوین روشن نیست. اما او پیشتر زمانی که تنها ۱۲ سال داشت از سوی دادسرای اوین بدون داشتن هیچگونه پرونده‌ای، ممنوع‌الخروج شده بود. چهار سال بعد (۲۰۱۶) هنگامی که مهراوه همراه پدرش برای گرفتن گذرنامه مراجعه کرده بود، به دلیل ممنوع‌الخروج بودن از دادن گذرنامه به وی خودداری شده بود.

در سال‌هایی که نسرین ستوده زندانی بود خانواده او زیر فشار بود. همسرش رضا خندان برای مدتی بازداشت شد و در برابر ملاقات منظم فرزندانش با وی نیز مانع‌تراشی می‌شد.

نسرین ستوده در ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ بازداشت شده و از آن زمان تاکنون در زندان به سر می‌برد. او با اتهاماتی چون “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی”، “فعالیت تبلیغی علیه نظام”، عضویت در شورای ملی صلح، عضویت در کارزار حذف اعدام،  حضور بدون حجاب در شعبه بازپرسی، “نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی” به مجموعا ۳۳ سال حبس و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده که طبق قانون مجازات اسلامی، ۱۲ سال این حکم اجرا می‌شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا