اخبار

آمار وزارت بهداشت: در ۲۴ ساعت گذشته بر اثر کرونا ۱۶۵ نفر دیگر جان خود را از دست دادند

براساس آخرین آمار وزارت بهداشت جمهوری اسلامی در روز دوشنبه ۲۷ مرداد درباره شیوع ویروس جدید کرونا در ایران، ۱۶۵ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته جان خود را از دست دادند. براین اساس مجموع درگذشتگان به ۱۹ هزار و ۸۰۴ نفر رسید و دو هزار و ۲۴۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد…..

مجموع بیماران کووید۱۹ نیز به ۳۴۵ هزار و ۴۵۰ نفر رسید. سه هزار و ۷۷۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. وزارت بهداشت گفته است که استان‌های مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز و استان‌های فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند.

او همچنین درباره استانهای در وضعیت هشدار گفت: همچنین استانهای فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند.سخنگوی وزارت بهداشت توضیحاتی در خصوص وضعیت بیماری در استان کرمان ارایه داد و گفت: این استان از جمله استانهایی بود که در زمان شیوع این بیماری، به نسبت بسیاری از استانهای دیگر، خیز ضعیف تری را تجربه کرد و از اسفند ماه تا اواسط خرداد ماه شاهد پایداری نسبی در موارد ابتلا و بستری ناشی از کرونا در این استان بودیم.

اما متاسفانه از نیمه خردادماه یک خیز شدید در موارد ابتلا و بستری روزانه در این استان صورت گرفت؛ به طوری که تعداد موارد ابتلا و بستری از ۱۵ تیر تا اواسط مردادماه به بیشترین میزان خود از زمان شیوع بیماری رسید.وی گفت: گرچه طی روزهای گذشته تا حدی از شدت ابتلا و بستری ناشی از کرونا در این استان کاسته شده، اما همچنان شرایط در اغلب شهرستانهای این استان حساس، ناپایدار و نگران کننده است؛ به طوری که اکنون ۱۱ شهرستان در وضعیت قرمز و هفت شهرستان در وضعیت هشدار قرار دارند.لاری میانگین استفاده از ماسک در استان کرمان را ۸۱ درصد اعلام کرد و گفت: بیشترین میزان استفاده از ماسک در شاغلین ادارات، موسسات و بانکهای استان و کمترین میزان در وسایل نقلیه عمومی است. همچنین میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در اصناف و اماکن عمومی ۸۶ درصد است.وی با اشاره به اینکه از تاریخ ۱۵ مرداد تا کنون ۸۰ مورد از صنوف متخلف در رعایت پروتکلهای بهداشتی به مراجع قضایی معرفی شدند، افزود: در همین بازه زمانی ۷۲ مورد از اماکن مذکور به علت عدم رعایت پروتکلها پلمب شدند. در مجموع امیدواریم با استفاده جدی تر از ماسک و رعایت پروتکل ها، شاهد خروج شهرستانهای این استان از وضعیت قرمز و هشدار باشیم.لاری گفت: فراوش نکنیم وضعیت اکنون بیماری در کشورمان بازخورد نوع رفتار ما طی هفته های گذشته است؛ امیدواریم با تقویت و تداوم عزم و اراده خود در رعایت پروتکل ها و بویژه سه اصل شست و شوی مداوم دست ها، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک شاهد شکست زنجیره انتقال بیماری در کشور باشیم.

این در حالی است که مواد غذایی که بتواند مقاومت بدنی را بالا ببرد از سفره مردم محروم و ستمدیده جامعه حذف شده و رشد نجومی قیمت کالاهای موردنیاز روزمره و خدمات ضروری مردم سبب گردیده است که تأمین هزینهٔ زندگی روز به‌روز دشوارتر شود. در این راستا،مسیح کشاورز، دبیر «انجمن واردکنندگان برنج ایران» می گوید: بانک مرکزی فقط ۵ روز برای تامین و پرداخت ارز به واردکنندگان فرصت دارد و «اگر ارز مورد نیاز برای تامین برنج را پرداخت نکند با ممنوعیت مجدد واردات مواجه خواهیم شد». او در باره وضع محدودیت‌های بیشتر توضیحی نداده است اما به نظر می‌رسد منظور او ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت برنج داخلی است که سال گذشته دوباره اجرایی شد.تجار هم از تغییر سیاست ارزی دولت «بهره» بردند و همان برنج‌هایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی خریداری کرده بودند را با قیمت بالاتر در بازار توزیع کردند.

به‌ گزارش سایت زمانه،معاون فنی گمرک گفته که حداقل ۸۰ هزار تن برنج که با ارز ترجیحی وارد شده بود، ترخیص شده است. کشاورز اما گفته که ۵۰ هزار تن برنج که با ارز ۴۲۰۰ تومانی و پیش از تغییر سیاست دولت وارد شده هم در گمرک مانده است و بانک مرکزی ارز تعهدشده را به واردکنندگان پرداخت نمی‌کند.

دود اختلاف دولت و بانک مرکزی با تجار برنج که دنبال سود بیشتر‌ند، مثل همیشه به چشم مصرف کنندگان می‌رود. آنها حالا برای یک کیلو برنج وارداتی بی‌کیفیت باید سه برابر بیشتر از آنچه که در آغاز سال هزینه می‌کردند، بپردازند.

در اثر سیاست‌های فاجعه بار حکومت ولایی هر روز بر میزان فقر و محرومیت در جامعه ما افزوده می شود. در جامعه‌ای که تا پیش از کرونا بنا به‌‌آمار رسمی موجود، ۲۷ درصد آن زیر خط فقر روزگار می‌گذراندند، اکنون کرونا مزید بر علت شده تا همین نهادهای حکومتی- مانند مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی- نسبت به افزایش جمعیت زیر خط فقر هشدار بدهند و از افزایش حداقل ۲/۶ میلیون نفری جمعیت بیکاران ابراز نگرانی کنند.سیر شتابناک افزایش قیمت‌ها و نامتعادل بودن سطح دستمزد و حقوق دریافتی با آن، تهیه ضروری‌‌‌ترین مواد لازم برای معیشت و گذران زندگی‌ای ساده و بخورنمیر را نیز بسیار دشوارتر از پیش کرده است و اکنون به آرزوی اکثر خانواده‌ها در کشور ما بدل شده است. کشوری مثل کشور ما، با داشتن منابع غنی طبیعی و نیروهایی جوان و مستعد کار و تلاش، به‌دلیل سیاست‌های ضد مردمی رژیم ولایت فقیه در ادارهٔ امور، ساکنانش از تأمین یک زندگی حداقل برای خود نیز محروم مانده اند

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا