گوناگون

فقر مادر آسیب‌‌هاست

مردم میهن ما همراه با نگرانی‌هایی جان‌فرسا روزگاری دشوار و دردناک سپری می‌کنند. زحمتکشان ایران نه‌تنها از ابتدایی‌ ترین حقوق انسانی خویش محروم هستند، بلکه در گذران روزمرهٔ زندگی ازجمله رفع نیازهای اولیه و تهیه ساده‌ترین مواد غذایی برای زنده ماندن نیز عاجز مانده‌اند. وخامت اوضاع به حدی است که حتی مسئولان حکومتی نیز نمی‌توانند آن را کتمان کنند و ناچار می‌شوند به فقر و استیصال همۀ قشرهای جامعه اعتراف کنند…
همدلی- ستاره لطفی: قرار بود دولت سفره مردم را رنگین کند، اما نه تنها سفره‌هایشان را رنگین نکرد، بلکه این سفره سال به سال آب می‌رود و کوچک و کوچک‌تر می‌شود.
در تازه‌ترین گزارش مرکز ایران آمده است که مردم ایران در سال۹۸ نسبت به سال ۹۷فقیرتر شده‌اند.
آن گونه که مرکز آمار ایران گزارش داده سفره مردم در سال گذشته ۵/۴درصد کوچک‌تر شده است.
جواد حسین‌زادگان،‌ ‌رئیس مرکز آمار ایران،‌ در گزارشی گفته در سال ۱۳۹۸ رشد مصرف نهایی خانوار به قیمت ثابت منفی ۵/۴درصد بوده و رشد اقتصادی معادل رقم منفی هفت درصد و رشد اقتصادی بدون نفت نیز رقم منفی ۶درصد بوده است آمار اعلام شده تنها اعدادی بی‌روح و سرگردان نیستند که با اسلش‌ها و صفرها در لیست‌های بلندبالا جا خوش کرده باشند، بلکه این اعداد چند رقمی در پس زمینه خود واقعیتی را فریاد می‌زنند که حاکی از کوچک‌تر شدن کیک اقتصاد ایران است.
کوچک‌تر شدن این‌کیک به معنای خالی شدن سفره مردم، افزایش شمار حاشیه‌نشینان، کسری بودجه خانوارها، سر خوردن طبقه متوسط به جمع فقیران و حتی تبخیر این طبقه و هزار و یک آسیب دیگر است که از فقر تغذیه می‌کند.

مواد غذایی پر

فقیرتر شدن مردم به معنای بالا رفتن قیمت اجناس و پایین آمدن قدرت خرید آنان است و این موضوع از جایی غم‌انگیزتر می‌شود که این گرانی و کاهش توان خرید برای اجناس لوکس و کاذب نیست، بلکه این فقر به سفره‌‌های مردم رسیده است و آنان در تهیه نیازهای اولیه رندگی خود دچار دردسر شده‌اند.
به عنوان مثال در تیرماه برنج خارجی ۸۵درصد، تخم مرغ ۶۶درصد نسبت به سال گذشته گران‌تر شده‌اند. گزارش مرکز آمار کشور می‌گوید، از ۲۴ قلم کالای خوراکی، ۲۱ قلم آن بین ۴ تا ۸۵درصد افزایش قیمت داشته‌اند.
با بالا رفتن سرسام‌آور قیمت‌‌ها حتی اگر افزایش حقوقی نیز صورت بگیرد عملا در کیفیت زندگی مردم بی‌تاثیر خواهد بود.
دستمزد کارگران برای سال جاری ۲۶درصد افزایش پیدا کرد، اما به دلیل گرانی‌های اخیر، این افزایش کاملا بی‌اثر شده است و بسیاری از مواد غذایی در حال پرکشیدن از سفره مردم است.

بار سنگین گرانی بر دوش قشر ضعیف

اگرچه اقتصاد بیمار یک کشور پتانسیل آزار تمام افراد یک جامعه را دارد و بر زندگی همه مردم تاثیر می‌گذارد، اما در این میان کارگران، قشر متوسط و پایین جامعه بیشتر از شرایط بد اقتصادی متاثر می‌شوند تا اقشار پردرآمد.
اقشار پردرآمد در شرایط بد اقتصادی شاید سفرهای تفریحی لاکچری و اجناس لوکس تا اندازه‌ای از سبد زندگی‌شان دور شود، اما قشر متوسط و ضعیف جامعه در مرتفع کردن نیازها و معیشت خود ناتوان می‌شوند.
اخیراً یک نظرسنجی نشان داده است که مصرف گوشت قرمز ۲۳درصد مردم یا صفر شده یا فقط چند باری در طول سال است.
با وضعیت فعلی دستمزدهای کارگران، عملا سفره کارگران نیز در حال خالی شدن از اقلام اساسی غذایی حتی برنج و تخم مرغ است.
البته گفته می‌شود یکی از دلایل گرانی پیش آمده در حوزه مواد غذایی، حذف ارز دولتی برای واردات کالاهای خوراکی است، تا جایی که به گفته رئیس اتاق اصناف تهران ارز دولتی در این روزها تنها به دارو تخصیص داده می‌شود.
در شرایطی که فقر با پیشروی خود در زندگی مردم حتی سفره‌‌های غذایی مردم را فتح کرده، تلاش برای بقایی شرافتمندانه کار دشواری شده است.
بدون‌تردید یکی از دلایل رشد لجام‌گسیخته آسیب‌‌های اجتماعی در کشور فقر است.

فقر مادر آسیب‌‌هاست

یک جامعه‌شناس و آسیب‌شناس اجتماعی فقر را مادر آسیب‌‌ها می‌داند که نباید به راحتی از آن عبور کرد، چرا که توانایی تغییرات بنیادی در جوامع را دارد.
«فرناز آزادی» به همدلی گفت: «ارتباط بین فقر و انحرافات اجتماعی، موضوعی نو و بدیع نیست، همه می‌دانند که هر قدر آمار بیکاری و فقر در جامعه افزایش یابد به همان نسبت آمار آسیب‌‌های اجتماعی هم در جامعه افزایش می‌یابد. بدون تردید فقر و نابرابری‌های اقتصادی از مهم‌ترین معضلات جامعه بشری است که از جایگاه ویژه‌ای در بین سایر مسائل اجتماعی برخوردار است و به همین دلیل آن را مادر آسیب‌‌ها می‌دانند.»
وی با بیان این که کرونا مشکلات‌ اقتصادی را تشدید کرده است، به همدلی گفت:«تنگناهای اقتصادی و مالی در کشور ما تازگی ندارد، اما تاثیر تحریم‌‌ها و شیوع ویروس کرونا در کنار مدیریت ضعیف دولت، بیش از گذشته به افزایش فقر و آسیب‌های اجتماعی منجر شده و این فقر اقتصادی خانواده‌ها را متزلزل می‌کند.»
وی افزود:«در حال حاضر سلامت خانواده‌ها در معرض تهدید آسیب‌های اجتماعی است، و افزایش این آسیب‌‌ها علاوه بر ایجاد حس تهدید مالی و جانی در افراد جامعه، موجب هرج و مرج در مناسبات و روابط اجتماعی و تزلزل در بنیان‌های نظم عمومی جامعه می‌شود.»

فقر را دست کم نگیریم

آزادی تصریح کرد:«فقر اقتصادی خانواده‌ها و به تبع آن جامعه را متزلزل می‌کند. بنابراین برای رفع آسیب‌های ناشی از فقر باید برنامه‌ریزی‌‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت از سوی مسئولان صورت بگیرد.
متولیان نباید اجازه دهند که تبعات اقتصادی در جامعه باعث افزایش آسیب‌‌های اجتماعی شود.
چون در غیر این صورت شاهد آسیب‌هایی خواهیم بود که منجر به شکل‌گیری جرم و بزهکاری خواهد شد.»
آزادی با اشاره به ضرب‌المثلی قدیمی گفت:«از قدیم گفته‌اند شکم گرسنه خون می‌کند.
این سخن به معنای این است که فقر و گرسنگی ظرفیت اعتراض و آشوب را دارد.
نگاهی به بسیاری از تحولات سیاسی در کشورهای مختلف و حتی تحولات تاریخی به درستی ما را به این نتیجه می‌رساند که اعتراض به فقر جرقه بسیاری از تحولات سیاسی و حتی انقلاب‌‌ها را زده است.
بسیاری از تحولات جهانی با اعتراض به فقر شروع شده و به مطالبات دیگر نیز کشیده شده است.
پس لازم است مسئولان بدانند تاثیر فقر کم نیست، آن را دست کم نگیرند.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا