گوناگون

داستان بی‌پایان مسئولان و املاک در اختیار

در سال‌های اخیر مسئله املاکی که به هر دلیلی در دست مسئولان قرار دارد، خبرساز بوده است. به نظر می‌رسد املاک بسیاری وجود دارد که به صورت بی‌ضابطه در دست مسئولان قرار دارد و تاکنون هم تعیین تکلیف نشده است و حالا با صحبت‌های رئیس بنیاد مستضعفان این زخم دوباره سر باز کرد. خلاصه‌ سخنان جنجالی فتاح این بود که املاک بنیاد در دست نهاد‌های حکومتی و سیاستمداران است و برخی از آن‌ها این املاک را بر گردانده‌اند و برخی دیگر بر نگردانده‌اند….

همدلی، آسو محمدی: در این میان روز گذشته محسن‌هاشمی رئیس شورای شهر تهران در برنامه تلویزیونی تهران ۲۰ وارد موضوع شد و در این باره گفت: «چرا نمی‌گذارید درباره ۷۰۰ملک شهرداری که در اختیار دیگران است، گزارش بدهیم؟ چرا اجازه پاسخ دادن به حرف‌های آقای فتاح را نمی‌دهید؟ فرصت بدهید تا مساله کاخ‌ها را در جمهوری اسلامی برای مردم باز کنیم.» اشاره‌هاشمی به سه موضوع است. اول ۷۰۰ ملک شهرداری به ماجرای املاک نجومی بر می‌گردد که در زمان شهرداری محمدباقر قالیباف به افراد مختلف واگذار شده بود. دومی به حرف‌های اخیر فتاح رئیس بنیاد مستضعفان مربوط می‌شود که اعلام کرده بود املاک این بنیاد در اختیار اشخاص مختلف هست و آنان این املاک را پس نمی‌دهند. او همچنین به تخریب ساختمان مجمع تشخیص که یا همان کاخ مرمر در زمان مرحوم‌ هاشمی رفسنجانی هم اشاره کرده بود. اشاره سوم محسن‌ هاشمی به املاک و منازل مسکونی است که در ابتدای انقلاب از صاحبان ثروت و قدرت رژیم پهلوی به نام مستضعفان مصادره شد.
تاکنون گزارش‌‌های مختلفی از املاک مصادره‌ای ‌‌منتشر شده که نشان می‌دهد حالا در اختیار شخصیت‌های مختلفی هستند ،هرچند که شاید به تازگی برخی هم این املاک را تخلیه کرده باشند. اما بزرگی این املاک و گران بودن آنان باعث شده تا به آن‌ها لقب کاخ را بدهند.

املاک در اختیار نظامی‌ها

سال ۹۶، جنبش عدالتخواه دانشجویی در نامه‌ای به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، از ملک وسیع در لواسان که در اختیار یک مقام نظامی بود، پرده برداشت. این تشکل، در آذر همان سال در نامه خود خواستار پاسخگویی به ابهام در واگذاری و سکونت سرلشکر فیروزآبادی در یک ملک ده هزار متری شد. پس از ارسال نامه، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) برای پاسخ به سؤالات، جلسه‌ای را با اعضای شورای مرکزی جنبش عدالتخواه برگزار کرد. در این جلسه، ریاست ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، با پاسخگویی به سؤالات نامه مذکور، بیان کرد که موضوع تخلیه ویلای مزبور از گذشته پیگیری می‌شده است تا آنجا که رهبری سال ۹۲ حکم به تخلیه آن داده‌اند.
در نهایت سرلشکر فیروزآبادی در اطلاعیه‌ای ‌‌اعلام کرد که این محل ۲۲سال به عنوان دفتر فوق‌سری رئیس ستاد کل استفاده می‌شد. او بعد از مدتی این ویلا را تخلیه کرد.
اما فتاح به تازگی از املاک دیگری که در اختیار نیروهای مسلح هم هست سخن گفته است. او در همان مصاحبه تلویزیونی گفته که «یک جای خوب بنیاد در کوهک در اختیار نیروی دریایی ارتش است و مقام معظم رهبری فرمانده کل قوا هم فرموده است، آقای سرلشکر باقری فرمانده ارتش هم امضا کرده است، اما نمی‌روند و پیگیری‌های ما به در بسته خورده است.»
موضوع املاک فقط به یک چهره و جریان اختصاص ندارد. پیش از این مشخصات یک ملک وسیع هم که در اختیار علی‌اکبر ولایتی است، جنجالی شده بود. سال ۹۷ یاشار سلطانی در توئیتی به منزل علی‌اکبر ولایتی در سعدآباد اشاره کرده و از او خواست درباره «منزل وسیع خود که در حریم امنیتی کاخ سعدآباد قرار دارد» توضیح دهد که «این ملک متعلق به چه کسی بوده و چگونه به ایشان رسیده است؟» معلوم شد که ملک مذکور هزار متر وسعت دارد. بعد از این بسیاری در توئیتر از ولایتی توضیح خواستند. او نیز گفت که این ملک را در سال‌های ابتدایی انقلاب به خاطر نزدیکی به کمیته انقلاب و مسائل امنیتی با خانه کلنگی خودش معاوضه کرده است. او درباره این خانه هزار متری که در آن ساکن است می‌گوید: «خانه‎ای که گرفتیم ۱۰۰۰متر بود. ۲۲۴متر از این خانه را حسینیه کردیم. اخیرا که دیدم این حسینیه احتیاج به توسعه دارد، ۲۰۰متر دیگرش را هم وقف کردیم. پس، از ۱۰۰۰متر ۶۰۰متر برای ما مانده است. در دوطبقه بالا ۴ تا از فرزندان‌مان که ازدواج هم کرده‎اند زندگی می‎‎کنند. ما هم که پایین می‎نشینیم؛ پس در این ۶۰۰ متر ۵ خانواده زندگی می‎‎کنند.»
احمد توکلی هم که چند سالی است در زمینه مبارزه با فساد در جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند، از جمله چهره‌هایی است که چون ملک و زمین وسیعی را در اختیار گرفته، این روزها مورد نقد افکار عمومی قرار دارد. او درباره این ملک گفته: «زمین آموزشی را سال ‌۶٨ ـ ‌۶٩ به قیمت روز و تعرفه آموزشی از بنیاد مستضعفان خریدیم که با توصیه مقام معظم رهبری قسطی بهایش را بدهیم! حتی یک متر مربع آن زمین متعلق به کسی نیست و تمام مجتمع اعم از زمین و ساختمانش وقف است و اساسنامه وقف نیز در سایت مجتمع معلم در معرض رؤیت همه است. علت عنایت رهبری هم اطلاع از نیت مؤسسان مجتمع بود. الآن هم این مجتمع خوشنام، با شهریه‌ای که دولت تعیین می‌کند خدمت می‌دهد، نه بیشتر».

کاخ روسای جمهوری

به‌علاوه این‌ها از جمله دیگر املاک و کاخ‌هایی که در اختیار چهره‌هاست، باید به ملکی در محله سه‌راه یاسر تهران اشاره کرد. سیدمحمد خاتمی رئیس جمهوری سابق سال‌ها در این ساختمان امور بنیاد باران که مدیریتش را بر عهده داشت، پیگیری می‌کرد. حالا فتاح گفته که این ملک تخلیه شده و در ایام کرونا این ساختمان برای قرنطینه بیماران آماده شده بود که بعد از این ایام آن ساختمان را می‌فروشیم.
احمدی‌نژاد هم از این کاخ‌ها استفاده کرده و می‌کند. فتاح برای اولین بار درباره او هم در یک برنامه تلویزیونی جنجالی در ۱۹ مرداد اعلام کرد که «آقای احمدی‌نژاد هم در حال حاضر در ملک بنیاد مستضعفان در منطقه ولنجک هستند که زمین آن ۱۸۰۰متر مربع است. البته آماده هستند منتقل شوند به محلی در جنوب شهر بروند. اگر آقایان مدعی مردم‌داری هستند، باید ملک بیت‌المال را پس بدهند.»

املاک نجومی

حالا املاک و کاخ‌های باقی‌مانده از گذشته‌ها و کسانی که ساکن آنان هستند تنها بحث داغ این روزها نیست. زمین‌ها و املاکی که از سوی شهرداری تهران واگذار شده بود نیز همچنان نُقل محفل مردم است. رئیس شورای شهر تهران پیش از این هم اعلام کرده بود: «بسیاری از موسسات فرهنگی و خیریه‌ها که از شهرداری زمین و املاک دریافت کردند، با اتمام فعالیت‌شان املاک را پس ندادند.» به گزارش ایسنا، محسن ‌هاشمی در توضیح این طرح گفت: «در زمانی که قانون کمک شهرداری‌ها به مراکز آموزشی، فرهنگی و… تصویب شد، امکانات شهرداری به این اندازه توسعه پیدا نکرده بود و با توسعه امکانات شهرداری‌ها، واگذاری‌ها نیز به شدت افزایش پیدا کرد و این واگذاری‌ها به صورت مجانی و بعضا با ترک تشریفات واگذار می‌شد.»
او افزود: «بسیاری از این واگذاری‌ها به موسسات و افرادی شده که دیگر فعالیت فرهنگی و خیریه انجام نمی‌دهند و املاک را نیز بر نمی‌گردانند و حتی این املاک تخلیه شده و از آن استفاده نمی‌شود، اما به شهرداری هم پس نمی‌دهند. به طور مثال کسانی که در حوزه کودکان کار و کارتن خواب‌ها فعالیت می‌کردند، اما دیگر این امور را انجام نمی‌دهند وقتی به آنها اعلام می‌کنیم چرا این واگذاری انجام شده، می‌گویند متعلق به ۱۴ سال قبل بوده و بنابراین باید به سمت ساماندهی واگذاری‌ها برویم، اما بررسی تمام واگذاری‌ها در شورای شهر هم امکان‌پذیر نیست. زیرا پرونده‌های واگذاری بسیار زیاد است.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا