گوناگون

نظامیان شورشی رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر مالی را بازداشت کردند

یکی از رهبران نظامیان شورشی در مالی روز سه شنبه اعلام کرد که ابراهیم ابوبکر کیتا، رئیس جمهوری و بوبو سیسه، نخست وزیر این کشور بازداشت شده اند….

به گفته این نظامی شورشی که نخواست نامش فاش شود رئیس جمهوری مالی در منزل خود در باماکو، پایتخت این کشور بازداشت شده است. یک منبع رسمی نیز تائید کرده است که رئیس جمهوری و نخست وزیر مالی تحت نظر گروهی از «سربازان طغیان گر» به سر می برند.

گروهی از نظامیان پیش از این در باماکو اقدام به شلیک تیر هوایی کرده بودند. اقدام نظامیان شورشی که تلاش برای کودتا به نظر می رسد در حالی روی می دهد که مخالفان ابراهیم ابوبکر کیتا طی ماههای گذشته با برگزاری تظاهرات خواستار کناره گیری او از قدرت شده بودند.

مالی پیش از این در سال ۲۰۱۲ میلادی نیز شاهد کودتای نظامیان بود. حوادث روز سه شنبه مانند کودتای هشت سال پیش از شهر کاتی آغاز شد. بنا به گزارش ها گروهی از نظامیان در این شهر شماری از افسران ارشد نظامی را بازداشت کردند.

تظاهرکنندگان ضددولتی در باماکو از اقدامات نظامیان شورشی استقبال کرده اند. برخی از آنها ساختمان متعلق به وزیر دادگستری مالی را به آتش کشیدند.

فرانسه، آمریکا و کشورهای غرب آفریقا پیش از اعلام بازداشت رئیس جمهوری و نخست وزیر مالی از هرگونه تلاش برای سرنگونی دولت این کشور ابراز نگرانی کرده بودند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به تحولات مالی تلاش برای کودتا در این کشور را محکوم کرد.

یورو نیوز

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا