زحمتکشان

پیامد اجرای “سیاست انجماد مزدی” برای کارگران بازنشسته

اجرای به اصطلاح طرح  متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی کوچک ترین تغییری در معیشت این گروه از زحمتکشان ایجاد نمی کند. کارگران بازنشسته خواستار ابطال مصوبه مزد ۹۹ و افزایش عادلانه  حقوق و مستمری شان هستند.

اجرای همسان سازی، افزایش حقوق و مستمری ها خواسته بازنشستگان است !

به گزارش خبرنگار ایلنا، بعد از مدتها انتظار در مردادماه متناسب‌سازی برای بازنشستگان تامین اجتماعی اجرایی شد؛ این افزایش قرار است از مردادماه به بازنشستگان پرداخت شود؛ اما تعدادی از بازنشستگان می‌گویند انتظارات ما برآورده نشده است.

یک مستمری‌بگیر با کمتر از ده سال سابقه که به گفته خودش؛ قبل از این در تیرماه ۷۰۰ هزار تومان دریافتی داشته و اکنون ۲۰۰ هزار تومان بابت همسان‌سازی به دریافتی او افزوده شده، می‌گوید: در تیرماه وعده دادند که با اجرای همسان‌سازی به دریافتی همه مستمری‌بگیران بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان اضافه خواهد شد اما برای بازنشسته‌ای چون من این رقم محقق نشده است.

هجدهم تیرماه، بعد از پرداخت ۳۲ هزار میلیارد تومان توسط دولت به سازمان تامین اجتماعی، مصطفی سالاری (مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی) درباره میزان افزایش حقوق ناشی از همسان‌سازی گفت: برای حداقل‌بگیرها حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان و برای غیرحداقل بگیران بعضا تا ۸۰۰ هزار تومان هم افزایش خواهیم داشت که به تناسب سنوات خدمت و وصولی فعلی‌شان تعیین می‌شود.

حال بازنشستگان با اشاره به همین وعده‌ها می‌گویند: برای برخی از مستمری‌بگیران ۴۰۰ هزار تومان هم افزایش اعمال نشده است؛ تکلیف بازنشستگان با کمتر ۳۰ سال سابقه چیست؟ چرا نمی‌گویند منظورشان بازنشستگان با ۳۰ سال سابقه است و برای مستمری‌بگیران زیر ۳۰ سال، افزایش ناچیز خواهد بود؟

یک مستمری‌بگیر دیگر که زنی سرپرست خانوار است، از مراجعه حضوری خود به سازمان تامین اجتماعی خبر داده و می‌گوید: در آنجا جزئیات مساله را به من گفتند؛ من انتظار داشتم بسیار بیشتر از اینها به حقوق افزوده شود؛ تازه فهمیدم که افزایش متناسب‌سازی برای مستمری‌بگیران بسیار کم است.

برنامه تعدیل ساختاری ، سیاست انجماد مزدی و سفره خالی کارگران بازنشسته

مطابق گزارش ایلنا ؛در ابتدای صحبت از تبعیض دولت انتقاد می‌کند؛ از اینکه بازنشستگان سایر صندوق‌ها از همان ابتدای سال مستمری دریافتی‌شان بیشتر از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده است اما کارگران بازنشسته علیرغم اینکه پنج ماه انتظار کشیدند، هنوز مستمری دریافتی‌شان برای تامین نیمی از هزینه‌های زندگی کافی نیست.

در تیرماه بعد از چهار ماه انتظار و دریافت مستمری به اندازه سال قبل، دریافتی بازنشستگان کارگری براساس مصوبه شورایعالی کار، ۲۶ درصد افزایش یافت. فعالان صنفی مستقل به این افزایش ناچیز، انتقاد داشتند؛ این انتقاد از دو جنبه اساسی وارد است؛ اول اینکه با وجود تورم بالای ۴۰ درصدی اسفند ۹۸ و تداوم این نرخ تورم در ماه‌های ابتدای سال ۹۹، افزایش ۲۶ درصدی حداقل دستمزد کارگران هیچ تطابق و همخوانی با بند یک ماده ۴۱ قانون کار ندارد و در عین حال، سبد معیشت ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومانی (موضوع بند دوم ماده ۴۱ قانون کار) که در جلسات رسمی و سه‌جانبه کمیته دستمزد به تصویب رسید، در تعیین حداقل دستمزد کارگری کنار گذاشته شد و دستمزد بدون توجه به الزامات ماده ۴۱ تعیین شد. دومین انتقاد فعالان صنفی مستقل بازنشستگان کارگری، نسبت به عدم اجرای ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی است؛ ماده‌ای که تاکید دارد افزایش سالیانه مستمری بازنشستگان باید به اندازه افزایش هزینه‌های زندگی (یا همان سبد معیشت حداقلی) باشد…

نه دولت و نه مقامات سازمان تامین اجتماعی، هیچکدام این انتقادات را جدی نگرفتند؛ در واقع، همسان‌سازی یا متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و افزایش ناچیز مزایای مزدی، هرگز پاسخ درخوری به خواسته‌های قانونی و برحق بازنشستگان نبوده است چراکه با اعمال این دو اصلاحیه، حداقل مستمری بازنشستگان کارگری با ۳۰ سال سابقه بازهم به ۳ میلیون تومان نرسید؛ این درحالیست که کمینه هزینه‌های زندگی در اسفندماه ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان بوده است و براساس محاسبات کمیته دستمزد کانون عالی شوراها، نرخ سبد در خردادماه به ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است. با اینهمه در روز هجدهم تیرماه، بعد از پرداخت ۳۲ هزار میلیارد تومان از مطالبات دولت به سازمان، مقامات سازمان از اجرای همسان‌سازی خبر دادند و در نهایت، در مردادماه، با اجرای همسان‌سازی و افزایش ناچیز مزایای مزدی، مستمری بازنشستگانِ حداقل‌بگیر با ۳۰ سال سابقه به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است. این مبلغ، مختص بازنشستگانی است که ۳۰ سال تمام سابقه کار داشته‌اند؛ در این بین، هم حق و حقوق بازنشستگان سخت و زیان‌آور ضایع شده است و هم مستمری دریافتی مستمری‌بگیران از کارافتاده، علیرغم این اصلاحیه‌ها باز هم ناکافی است و نمی‌تواند نیمی از هزینه‌های حداقلی زندگی را تامین کند…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا