حقوق بشر

برادران واثقی، فعالان مدنی به پنج‌ سال حبس تعزیری محکوم شدند

شعبه یک دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی وحید مهدوی راد با صدور حکمی علی و رضا واثقی، دو برادر و فعال مدنی  را به اتهام «مشارکت در تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی کشور از طریق چاپ شب‌نامه و فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ترتیب به سه و دو سال حبس تعزیری محکوم کرد….

بنابه به گفته یکی از نزدیکان خانواده واثقی این حکم که روز سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹ به صورت شفاهی در دفتر شعبه اول دادگاه انقلاب به این دو برادر ابلاغ شده، با استناد به گزارش اداره اطلاعات و بدون توجه به اظهارات این دو فعال مدنی مبنی بر بی‌اطلاعی آنها از وجود شب‌نامه های ادعایی صادر شده است.

در حکم دادگاه علاوه بر مجرمانه بودن محتوای شب‌نامه مذکور که در راستای حمایت از زندانیان سیاسی آذربایجانی به خصوص عباس‌ لسانی تنظیم شده، اطلاعات مربوط به اکانت تلگرامی رضا واثقی که عبارت «زنده‌باد قهرمانانی که در راه آزادی تلاش می‌کنند» نیز از مصادیق جرم تلقی شده است.

این دو برادر همچنین متهم هستند آثار ضرب و جرح نیروهای امنیتی بر بدنشان را پس از آزادی در شبکه‌های مجازی منتشر و از این طریق علیه نظام جمهوری اسلامی تبلیغ کرده‌اند. علی و رضا واثقی شامگاه چهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۹ در محل کار خود همراه با ضرب و شتم بازداشت و در تاریخ ۲۷ خرداد با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند. محل کسب این دو شهروند نیز روز پنج‌شنبه ۲۲ خرداد توسط مأموران اداره اطلاعات مورد بازرسی قرار گرفت. در جریان این بازرسی تعدادی از وسایل شخصی و کامپیوتر آنان ضبط شده است.

سایت زمانه

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا