اخبار

در بلاروس چه می گذرد؟

الکساندر لوکاشنکو ۲۶ سال است که ریاست جمهوری بلاروس را برعهده دارد .در انتخابات اخیر نیز با کسب بیشترین آرا مجددا رئیس جمهوری این کشور شد. پس از اعلام نتایج انتخابات اعتراضات گسترده ای در بلاروس صورت گرفته است. الکساندر لوکاشنکو ، در هفته اخیر  سخت‌ترین دوران مسئولیت خود را داشته و دلیل آن حضور مخالفان در خیابان‌ها و از دست دادن علاقه عمومی مردم این کشور نسبت به او  است. رهبر اپوزیسیون بلاروس در یک پیام ویدئویی از اتحادیه اروپا خواست تا از مخالفان در این کشور حمایت کند. رهبران اروپا از ولادیمیر پوتین خواستند تا الکساندر لوکاشنکو را وادارد که با اپوزیسیون وارد گفت‌وگو شود. همزمان روسیه نیز از اروپا خواست که در رویدادهای بلاروس دخالت نکند. لوکاشنکو می‌خواهد در مرز با لهستان و لیتوانی مانور نظامی برگزار کند…..

 سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر اپوزیسیون بلاروس و رقیب الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری این کشور در انتخابات ریاست جمهوری ۱۰ روز پیش، در یک پیام ویدئویی با تأکید بر این‌که انتخابات غیرشفاف برگزار شده است از شورای اروپا خواست تا نتایج انتخابات را به‌رسمیت نشناسد.

تیخانوفسکایا در این پیام که آن را از لیتوانی ارسال می‌کرد از رهبران اروپا خواست تا از اپوزیسیون بلاروس پشتیبانی کنند.

پیش از این، شارل میشل، رئیس شورای اروپا در پیامی که دوشنبه ۲۷ مرداد / ۱۷ اوت در صفحه توئیتر خود منتشر کرد نوشت مردم بلاروس حق دارند آزادانه رهبران خود را انتخاب و آینده خود را تعیین کنند. او از برگزاری نشست فوق‌العاده رهبران اتحادیه اروپا درباره بلاروس در چهارشنبه ۲۹ مرداد / ۱۹ اوت خبر داد.

به گزارش سایت زمانه، وزیران خارجه اتحادیه اروپا هفته گذشته در نشست خود اعمال خشونت علیه معترضان بلاروس را غیرقابل قبول دانسته و با مجازات افرادی که در «اعمال خشونت، سرکوب و تغییر نتایج انتخابات» مسئول شناخته شده‌اند، موافقت کردند.

احتمال می‌رود که در نشست امروز (چهارشنبه) رهبران اروپا تحریم‌هایی علیه کسانی که در انتخابات بلاروس تقلب کرده یا علیه معترضان دست به خشونت زده‌اند اعمال کنند.

روز گذشته، سه‌شنبه ۲۸ مرداد / ۱۸ اوت رهبران اروپا از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه خواستند تا الکساندر لوکاشنکو را وادار سازد که با اپوزیسیون وارد گفت‌وگو شود.

پوتین، نزدیکترین شریک حکومت بلاروس سه تماس تلفنی درباره اوضاع بلاروس با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و شارل میشل، رئیس شورای اروپا داشت.

مکرون از پوتین خواست که «مروج گفت‌وگو» در بلاروس باشد. مرکل تأکید کرد که مینسک باید «از خشونت خودداری کند» و گفت‌وگو با مخالفان را آغاز کند. شارل میشل نیز خواستار «گفت‌وگوی صلح‌آمیز و فراگیر» شد. کرملین نیز «هرگونه تلاش برای مداخله از خارج» و «اعمال فشاری» بر مقامات بلاروس را محکوم کرد. خبرگزاری رسمی بلتا در بلاروس گفته است که ولادیمیر پوتین در تماس تلفنی با الکساندر لوکاشنکو او را از محتوای گفت‌وگوهای خود با رهبران اروپایی باخبر کرد.

با این حال به‌نظر می‌رسد که لوکاشنکو توصیه‌های کشورهای اروپایی برای گفت‌وگو با اپوزیسیون را نمی‌پسندد و در نظر دارد نیروهای نظامی خود را در مرز با لهستان و لیتوانی مستقر بکند و دست به مانور نظامی بزند. این دو کشور اروپایی از معترضان بلاروس حمایت کرده‌اند.

لوکاشنکو یکشنبه گذشته در این‌باره گفته بود: «ما نه فقط در داخل که در خارج هم مسئله داریم. لیتوانی، لهستان و اوکراین به ما دستور می‌دهند که انتخابات جدیدی برگزار کنیم.»

لهستان و لیتوانی عضو اتحادیه اروپا و ناتو هستند و در بلاروس اقلیت لهستانی با حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کنند. بلاروس ۱۰ میلیون نفر جمعیت دارد.

در روزهای اخیر استونی، یکی دیگر از اعضای اتحادیه اروپا، نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۹ مرداد / ۹ اوت بلاروس را به‌رسمیت نشناخت و اعلام کرد که این انتخابات نه آزاد و نه منصفانه بود.

از زمان انتخابات فشارها بر الکساندر لوکاشنکو با گردهمایی‌ها و تظاهرات روزانه مخالفان و همچنین اعتصابات عمومی افزایش یافته است.

روز چهارشنبه ۲۹ مرداد / ۱۹ اوت اعلام شد که اپوزیسیون بلاروس شورایی را در داخل این کشور تشکیل داده است.

به گزارش رویترز، اولگا کووالکووا، نماینده سوتلانا تیخانوفسکایا در یک نشست خبری ضمن اعلام این خبر گفت اپوزیسیون از راه‌های قانونی فعالیت می‌کند و انتظار می‌رود سوتلانا تیخانوفسکایا با بازگشت به مینسک به عنوان ضامن گذار قدرت براساس مذاکره عمل کند.

کووالکووا تأکید کرد که «مقامات چاره‌ای جز آمدن به پای میز مذاکره ندارند در غیر این صورت اوضاع تنها وخیم‌تر خواهد شد.»

لوکاشنکو تشکیل شورای اپوزیسیون را «تلاشی برای تصرف قدرت» دانسته است. او روز گذشته (سه‌شنبه) به نیروهایی خود که در سرکوب معترضان کمک کرده‌اند مدال‌های افتخار اهدا کرد.

لوکاشنکو از سال ۱۹۹۴ در قدرت است. در جریان راهپیمایی‌های روزهای اخیر دست‌کم دو نفر از معترضان کشته و هزاران تن بازداشت شدند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا