چرخاندیدگاه‌ها

بیانیۀ هیئت رئیسۀ کمیتۀ مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه

 برگردان: جهان- روسیه نباید اشتباهات گذشته را تکرار کند و حق ندارد به یک تراشه چانه زنی در بازی های ژئوپلیتیکی ایالات متحده تبدیل شود. مردم روسیه و چین و همه ملت ها حق دارند در مسیر پیشرفت حاکمیت ملی قدم بردارند، اهداف امیدوارکننده ای را رقم بزنند و با شتابی قابل اطمینان به آنها دست یابند!

بیانیۀ حزب کمونیست فدراسیون روسیه دربارۀ چین ستیزی امپریالیستی و اهمیّت دوستی روسیه و چین در مقابله با آن

دولت دونالد ترامپ به سرعت در حال گسترده تر کردن سیاست های ترتیب داده شده علیه پیشرفت های چین سوسیالیستی است. این پیشامد در چارچوب ژرفش بحران جهانی، گسترش همه گیری کرونا ویروس و نزدیک شدن به تاریخ انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده رخ می دهد. رویکردی با آماج ناتوان ساختن اقتصاد و پایداری سیاسی جمهوری خلق چین که در آمیختن با دیوانگی چند برابر می شود. به کارگیری ابزارهای ” نیروی نرم” در مبارزه با پکن بی اثر شده اند. اما واشنگتن نه تنها راه گفتگوی فراگیر و همکارانه را نمی پذیرد، بلکه در سیاست ضد چینی خود پرخاشگرتر هم می شود.

سالهایی متمادی است که استراتژیست های آمریکایی، نیروهای خود را بر روی تلاش برای بی ثبات کردن پایه های تمامیت ارضی و ناتوان سازی اقتصاد چین متمرکز کرده اند. ایالات متحده در بی ثباتی اوضاع در مناطق خودمختار اویغور از سین کیانگ، تبت، مناطق ویژه اداری ماکائو و هنگ کنگ ناکام ماند. واکنش در برابر تحریکات آمریکایی ها در هنگ کنگ برایشان بسیار دور انتظار بود. تلاش برای تضعیف قدرت چین از طریق اعمال تعرفه های بالا، به رغم قوانین موجود درسازمان تجارت جهانی، نیز ناکام ماند. اقدامات تبعیض آمیز علیه “هوآوی” و سایر شرکت های چینی نیز کمکی به آنان نکرد.

درمرحلۀ کنونی، خط واشنگتن، تحمیل گام به گام جنگی مستقیم علیه جمهوری خلق چین است. واشنگتن شمشیر از روبسته است و دارد رجزخوانی می کند. حزب کمونیست چین “یکی از اصلی ترین تهدیدات” برای موجودیت ایالات متحده اعلام شده است.

رهبران آمریکا برای حفظ هژمونی خود و در تلاش برای راندن جهان به جنگ سردی نوین، آماده برای انجام تحریکات و ماجراجویی هایی جدید هستند. در ۲۳ جولای سال جاری، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه و مدیر سابق سازمان سیا، آشکارا از تمایل واشنگتن برای تطمیع روسیه در مواجهه با چین خبر داد. وی گفت احتمال تحقق چنین امری ریشه در “روابط طبیعی” میان پکن و مسکو دارد. این هذیان موذیانه نباید دست کم گرفته شود.

در توجه به چین، ایالات متحده همان منطق استفاده شده برای از بین بردن اتحاد جماهیر شوروی را پی می گیرد. به همان خاطر، ابتدا تصویر یک دشمن برای کشورش می سازد، دشمنی که به یک “تهدید کشنده برای جهان آزاد” تبدیل شده است. سخنرانی پامپئو در کتابخانه ریاست جمهوری “ریچارد نیکسون” ، همانند سخنرانی چرچیل در فولتُن است. تنها تفاوتش در این است که اینک ایالات متحده خواستار برپا داشتن جنگی صلیبی علیه چین است.

«اگر جهان آزاد چین کمونیست را تغییر ندهد، بی تردید چین کمونیست ما را تغییر خواهد داد» – رئیس دیپلماسی ایالات متحده اعلام می کند – “دنیای آزاد باید استبدادی جدید را شکست دهد!” افزون بر این، پومپئو خواستار ایجاد “اتحاد دولتهای دموکراتیک” شده و سعی دارد روسیه را در آن ادغام کند. به گفته وی، اگر واشنگتن و مسکو با هم پاسخ “چالش های بزرگ استراتژیک” را بدهند، جهان “می تواند امن تر شود”.

این پیشنهاد بسیار خطرناک و مخرب است. این امر منجر به افزایش تنش های بین المللی و شتاب گرفتن مسابقات تسلیحاتی می شود. درعین حال، هدف این است که از طریق مشارکت استراتژیک و روابط دوستانه بین فدراسیون روسیه و جمهوری خلق چین شکسته شود.

ابتکارعمل ایالات متحده در مورد اتحاد جهانی ضد چین از این واقعیت ناشی می شود که ایالات متحده به تنهایی توان برخورد با چین را ندارد. درعین حال، ساختار گیج شده ناتو برای چنین اهدافی مناسب نیست. چندین کشور اروپایی به طور فعال با چین در تعامل هستند و تقابل با پکن برای آنها فایده ای در بر نخواهد داشت. افزون بر این، بدون مشارکت روسیه در این اتحاد جنایتکارانه، رسیدن به هدف منزوی کردن چین به سادگی ممکن نیست.

در زمان های اخیر، مقامات آمریکایی می توانند هر بار چهرۀ واقعی و از ریخت افتادۀ خود دراثرآنتی کمونیسم، روسوفوبیا و خشم ضد چینی را بیشتر کشف کنند. کاخ سفید واشنگتن اصرار دارد که دیگربار، بدترین نمونه های سیاست های تهاجمی خود را تکرار کند. مردم جهان نمی توانند ماجراهای امپریالیسم آمریکا در کره و ویتنام، یوگسلاوی و عراق، افغانستان و لیبی را فراموش کنند. درمیان آخرین این قربانیان، مردم اوکراین هستند که به واپسگراترین نیروها واگذار شده اند، و مردم دُنباس که از سلاخی شدن و قحطی رنج می برند.

خشم رو به رشد گلوبالیست قابل درک است. چین تحت رهبری حزب کمونیست، همچنان با موفقیت به ساختمان سوسیالیسم ادامه می دهد. این کشور با خیالی آسوده بر پیامدهای همه گیری کرونا ویروس غلبه می کند. بر خلاف بیشتر سرزمین های بزرگ، اقتصاد چین نتایج مثبتی را در پایان سال نشان خواهد داد. رهبری چین به کل سیارۀ ما نشان می دهد که چگونه می توان فقر شدید را از بین برد و فناوری های برتر را گسترش داد. پکن هرگونه فرصتی را دارد که در اقتصاد جهانی، در پیشرفت های علمی تکنولوژیک و در زمینه نوآوری ها، مقام پیشتاز را به دست آورد.

مدل روابط بین الملل پیشنهادی چین نیز به طور فزاینده ای جذاب می شود. در این مدل جایی برای شرارت های گلوبالیسم مانند نابرابری آشکار، تقابل فزاینده و گسترش فاتحان جدید جهانی وجود ندارد. برداشت شی جین پینگ رئیس جمهور جمهوری خلق چین از “جوامع بشریت هم سرنوشت ” مبتنی بر اصل هایی با آینده ای بزرگ برای همکاری برابر مردم به خاطر منافع مشترک است.

حزب کمونیست فدراسیون روسیه از این واقعیت استقبال می کند که روسیه و چین می توانند با اطمینان به دادن دست دوستی به هم و همکاری های نزدیک ادامه دهند. روند روز افزون مناسبات تجاری، پروژه های مشترک درمقیاس های بزرگ، وحدت دیدگاه در مورد وقایع کلیدی در تاریخ جهان، پیروزی مشترک برفاشیسم آلمانی و نظامی گرایی ژاپنی و هم سو بودن در ارزیابی از وقایع و پدیده های سیاست بین المللی ، موضوعات مستحکمی هستند که دو کشور را با قدرت به هم پیوند می زنند.

حزب کمونیست چین در پیشرفت شتابندۀ آن کشور نقش اصلی را ایفا می کند. پافشردن راستین بر سوسیالیسم، حزب کمونیست چین چالش ها و تهدیدها را به طور دقیق ارزیابی می کند و به آنها پاسخ قانع کننده می دهد. حزب کمونیست فدراسیون روسیه همواره به تقویت روابط بین دو کشور کمک کرده است. روابط حزب ما با حزب کمونیست چین بر پایۀ نزدیک تر شدن دو ملت و تقویت امنیت و هماهنگی در روابط بین المللی است. در دسامبر سال ۲۰۱۹ ، با امضای تفاهم نامه همکاری طرف های ما، این آرمان های مشترک بار دیگر تأیید شدند.

راه توسعۀ تمدن جهانی پیشنهاد شده از سوی جمهوری خلق چین تهدیدی برای ملت ها نیست، بلکه تهدیدی است برای امپریالیست ها و اشتهای بهره کشی وغارتگری آنان. دشمنان در یورش های پرخاشگرانۀ خود علیه چین، به هر وسیله ای متوسل می شوند. آنان کارزارهای دروغ برپا می دارند، به جنگ های تجاری را می پردازند، می کوشند جدایی طلبی را تشویق کنند و بین جمهوری خلق چین و همسایگانش بیزاری بیافرینند.

استراتژیست های آمریکایی با داوری در مورد همه چیز، در برنامه های شگفت انگیز خود نقش ویژه ای به کشور ما می دهند. آنها سعی دارند با دادن قول منافعی به روسیه، در صورت ایجاد تغییر در جهت گیری ژئوپلیتیکی اش، در روابط بین مسکو و پکن تفرقه ایجاد کنند. حزب کمونیست فدراسیون روسیه دلیل برای نگران شدن دارد، زیرا هیچ تضمینی برای عقب نشستن محافل الیگارشیک موجود نیست. جایگاه حامیان یلتسین در رأس قدرت، در اقتصاد و دارایی، سیاست و رسانه هنوز هم نیرومند است. ابعاد پرواز سرمایه، افتضاح حاشیه های امن مالیاتی و دارایی های چندین میلیون دلاری اَبَرثروتمندان روسی  در خارج از کشور نشان دهنده ارتباط بسیار نزدیک آنان با “مرکز فرماندهی” شان در واشنگتن است. برای این افراد اعلام رسمی این است که “بازگشت به شرق” یک مانورگذراست. آینده شخصی آنان و وارثانشان با “بهشت غربی” پیوند دارد.

حزب کمونیست فدراسیون روسیه از تقویت مشارکت استراتژیک بین روسیه و چین پشتیبانی می کند. ما اطمینان داریم که در پشت وعده های شیرین واشنگتن برنامه های خطرناک و خیانت آمیزی وجود دارند. جدا کردن مسکو و پکن به معنی انداختن ما به جان همدیگر است. برای نخبگان گلوبالیست مشتاق سلطه یابی بر جهان، کشورهای ما موانع بزرگی را به شمار می آیند. آنان به راهی جنون آمیز برای دستیابی به توانمندی های نظامی و منابع عظیم روسیه، که سرمایه جهانی آرزویش را دارد ادامه می دهند. این کار می تواند چین را به عنوان رقیبی که جهش قدرتمندی به جلو دارد نابود کند و آنان را با خوشحالی به موتور رشد اقتصاد جهانی مبدل سازد.

برای واشنگتن، جدا کردن کشورهای ما با قرار دادن آنها در “گوشه های مختلف حلقه” به معنای تضعیف هرکشور است. این برای گلوبالیست ها وسیله ای است برای تحقق شوم ترین برنامه هایشان. اگر موفق شوند، آسیای میانه می تواند به آتش کشیده شود. خاورمیانه می تواند به یک “نقطه داغ عظیم” تبدیل شود. خاور دور به منطقه ای از درگیری های حاد تبدیل خواهد شد… سرمایه برای حفظ سلطه و منافع خود، از هیچ جنایتی دست بر نخواهد داشت.

روسیه منافع ملی خود را دارد. حزب کمونیست فدراسیون روسیه اطمینان دارد که روسیه با تقویت روابط استراتژیک با همه کسانی که آرزوی صلح و پیشرفت اجتماعی دارند می تواند مورد حمایت قرارگیرد، نه با اوراقی که غرب گاهگاهی به سویش پرتاب می کند. برای ما روابط دوستانه و همبستگی با چین، امکانی برای توسعه اقتصاد و فناوری در کنار یکدیگر، تقویت صلح و امنیت و دفاع از حاکمیت ملی در برابر هرگونه تهدیدی هست.

ما از چشم انداز ژرف تر شدن همکاری های استراتژیک با پکن اطمینان داریم. چین در حقایق اقتصادی و سیاسی استوار است و پایه و اساس تاریخی مستحکمی دارد. تقویت روابط ، به ما این امکان را می دهد تا در یک سطح نوین و بی سابقه به ارتباطات مان بپردازیم و پیشرفت حاکمیت دو کشور را تضمین کنیم. همه ما به مبارزه ای مؤثر با آنتی کمونیسم و شوروی ستیزی، روسوفوبیا و هیستری ضد چینی علاقه مند هستیم.

استراتژیست های واشنگتن مایلند کشور ما را، با به اصطلاح “اتحاد دموکراسی ها” اغوا کنند. برای انجام این کار، آنها می توانند هر چیزی را به روسیه وعده دهند، از برداشتن تحریم ها گرفته تا اعطای اولویت ها. ما نمی توانیم تصادفی نبودن سخنرانی ضد چینی پامپئو، همزمان با مکالمه تلفنی پوتین و ترامپ را منکر شویم. ما امیدواریم رئیس جمهور پوتین به خوبی از ماجراجویانه بودن چنین پیشنهادی آگاه باشد.

تجربۀ تاریخی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی نشان می دهد که وعده هایی که از آنسوی اقیانوس می آیند قابل اعتماد نیستند. انطباق این وعده های کوتاه مدت، با ژرف تر شدن همکاری بین روسیه، چین و سایر کشورهای بریکس و سازمان همکاری شانگهای و تقویت ائتلاف اوراسیا، ناممکن است. برای کشور ما، تسلیم شدن در برابر وعده های ایالات متحده، خیانت به منافع خودمان، اما هدف “ستون پنجم” است. آنان نه از اخراج گسترده دیپلمات های روسی، مصادره اموال روسی در ایالات متحده و لیست های بلند بالای مقامات و معاونان روسی که نمی توانند وارد کشورهای غربی شوند شرمنده هستند و نه از مجموعه تحریم های گوناگون شان علیه روسیه.

روسیه نباید اشتباهات گذشته را تکرار کند و حق ندارد به یک تراشه چانه زنی در بازی های ژئوپلیتیکی ایالات متحده تبدیل شود. مردم روسیه و چین و همه ملت ها حق دارند در مسیر پیشرفت حاکمیت ملی قدم بردارند، اهداف امیدوارکننده ای را رقم بزنند و با شتابی قابل اطمینان به آنها دست یابند!

آینده مردمان ، دوستی و همکاری بی کم و کاست است !

گنادی زوگانوف

رئیس شورای کمیتۀ مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه ورهبر گروه حزب کمونیست فدراسیون روسیه در دومای ایالتی فدراسیون روسیه

برگردان – جهان ۲۹ مرداد ۱۳۹۹

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا