گوناگون

ادعاهای تازه ایالات‌متحده علیه ایران

سازمان‌های اطلاعاتی ایالات‌متحده ادعا کرده‌اند که ایران به ستیزه جویان طالبان کمک کرده است تا علیه آمریکایی‌ها در افغانستان اقدام کنند.

ستاره صیح: این سازمان‌ها در سال گذشته ادعا کردند که ۶ حمله توسط طالبان را شناسایی کردند که احتمالاً با چراغ سبز تهران صورت گرفته است.

ایالات‌متحده کار خود را برای مقابله با عملیات مخفیانه ایران در افغانستان آغاز کرده است. واشنگتن دستور حمله هواپیماهای بدون سرنشین به فرودگاه بغداد را بلافاصله پس از حمله انتحاری به پایگاه هوایی بگرام داد که باعث ترور ژنرال ایرانی قاسم سلیمانی شد.

همچنین ادعاهایی وجود دارد مبنی بر اینکه روسیه نیز مبالغی به طالبان برای حمله به اهداف آمریکا در افغانستان پرداخت کرده است. بااین‌حال، کرملین این ادعا را رد کرده و رئیس‌جمهور آمریکا دونالد ترامپ نیز اعتبار چندانی برای این گزارش قائل نشده است.

در روز حمله، ۱۰ شبه‌نظامی طالبان وارد کارزار شدند و وسایط نقلیه مملو از وسایل انفجاری خود را منفجر کردند. … در سند پنتاگون اشاره‌شده است که حمله به پایگاه هوایی بگرام «احتمالاً باعث تحریک حمله‌های بیشتر به نیروهای آمریکایی و ائتلاف در آینده» خواهد شد.

سرگرد روب لودویک، سخنگوی ارتش پنتاگون در گفتگو با سی ان ان گفت: وزارت دفاع زمان‌بندی‌هایا مباحث مربوط به بحث‌های داخلی و جلسات اطلاعاتی را افشا نمی‌کند. دولت به‌صورت عمومی و خصوصی از ایران خواسته است تا از رفتارهای بی‌ثبات کننده دست بکشد. …

درحالی‌که مقامات ارشد دولت، ازجمله وزیر امور خارجه مایک پومپئو، سریعاً حمله دسامبر در بگرام را محکوم کردند، معذالک در روزها و هفته‌های بعدازآن هیچ علتی در مورد مجروح شدن سربازان ایالات‌متحده ذکر نشد.

ایالات‌متحده در آن زمان، هرگز به دخالت ایران در این حوادث اشاره‌ای نکرده بود. در زمان حمله دسامبر به بگرام، مذاکرات صلح بین ایالات‌متحده و طالبان در وضعیت شکننده‌ای قرار داشت. کمتر از دو هفته قبل، ترامپ طی سفر غافلگیرانه به بگرام اعلام کرد که مذاکرات پس از یک مکث طولانی‌مدت از سر گرفته می‌شود.

۱۷ اوت ۲۰۲۰
تارنمای اکسپرس
برگردان شهدی

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا