زحمتکشان

کارگران هپکو خواهان خلع ید از بخش خصوصی هستند!

اعتراض و اعتصاب  کارگران کارخانه هپکو به رغم وعده وعیدهای  مسئولان ادامه دارد؛کارگران خواستار توقف برنامه خصوصی سازی و تضمین راه اندازی خط تولیدهستند.همزمان کارگران کارخانه پروفیل ساوه نیز در مقابل ساختمان اداره کار این شهرستان تجمع اعتراضی برپا کردند.

کارگران هپکو ؛ خصوصی سازی را متوقف کنید !

“هپکو که یکی از بزرگترین کارخانجات ماشین‌سازی سنگین بود، پس از واگذاری به وضعیتی دچار شده که حتی توان پرداخت مطالبات کارگران خود را ندارد و باید هر چند وقت یک‌بار شاهد اعتراضات کارگران باشد. به گزارش خبرنگار مهر، کارخانه هپکو در سال ۱۳۵۱ در شهر اراک تأسیس شد. این شرکت پس از انقلاب اسلامی و در جنگ تحمیلی، با ساخت ماشین آلات نظامی مورد نیاز نقش قابل توجهی در پیش‌برد اهداف جنگ داشت. هپکو پس از جنگ نیز رشد قابل توجهی پیدا کرد و حتی زمزمه‌هایی درباره تأسیس خط تولید در کشور عراق به گوش می‌رسید.این کارخانه رفته رفته در حال تبدیل شدن به غول ماشین سازی سنگین خاورمیانه بود و حتی به تکنولوژی ساخت موتور نیز نزدیک شده بود که نهایتاً اعلام شد که هپکو به بخش خصوصی واگذار خواهد شد”.

“در همین راستا، شرکت هپکو یک بار در سال ۸۵ به مالک شرکت واگن کوثر واگذار شد اما بعد از عدم توانایی مالک و وضعیت بغرنجی که برای هپکو به وجود آمده بود، استاندار و مدیران استان مرکزی به دنبال بازگرداندن این کارخانه به سازمان خصوصی‌سازی ایران برآمدند تا اینکه در سال ۹۵ هپکو به شرکت هیدرو اطلس واگذار شد؛ اما این واگذاری نیز فایده‌ای برای هپکو نداشت چراکه به دلیل مشکلات بی شمار کارخانه، هر چند وقت یک بار شاهد اعتراضات گسترده و حتی مسدود کردن مسیر راه آهن در اراک توسط کارگران هپکو بودیم. می‌توان گفت که کاهش حجم تولیدات، مشکلات کارگری، به تعویق افتادن حقوق و فشار بدهی‌های بانکی از جمله عواملی بود که طی سال‌های گذشته موجب شکل گیری اعتراضات در بازه‌های زمانی مختلف از سوی کارگران شده است”.

“در نهایت در میان هیاهوی بسیار و انتقادات زیاد کارگران و کارشناسان از وضعیت نا به‌سامان هپکو، پس از فراز و فرودهای بسیار، در اردیبهشت ماه ۹۹ تصمیم گرفته شد که این کارخانه به دولت بازگشته و شرکت ایمیدرو مدیریت آن را برعهده بگیرد تا از این طریق وضعیت بغرنج هپکو رو به بهبودی رود. با این حال تنها پس از دو ماه یعنی در ۱۸ تیر ماه ۹۹ بر اساس اعلام سایت رسمی هیئت دولت در جلسه هیئت وزیران، واگذاری سهام دولت به ارزش تقریبی ۳۲ هزار میلیارد تومان به سازمان تأمین اجتماعی بابت رد بخشی از دیون دولت به این سازمان تصویب شد”…

” در آستانه واگذاری و یا به بیان بهتر رد دیون هپکو به سازمان تأمین اجتماعی، کارگران طی دو هفته گذشته به صورت روزانه دست به اعتراض صنفی در محیط کارخانه و اطراف زده‌اند.اعتراضاتی که در هپکو ریشه دارد و گویی باید هر چند وقت یک بار شاهد آن باشیم بررسی مسائل مورد انتقاد کارگران نشان می‌دهد که معترضان هپکو علاوه بر اعتراض به عدم دریافت حقوق خرداد و تیر، هیچ امیدی به وضعیت تولید در کارخانه ندارند و به صورت جد خواستار خلع ید مدیریت کارخانه هستند.باید تاکید شود که کارگران نسبت به آینده کارخانه و ابهامات فراوان وضعیتشان، اعتراض دارند و این اعتراضات در حال برگزاری است. در این ارتباط یکی از کارگران معترض هپکو به خبرنگار مهر می‌گوید: حقوق خرداد و تیر ما معوق شده و هنوز پرداخت نشده است؛ ما خواستار تعیین‌تکلیف کارخانه هستیم. در حال حاضر توجهی به وضعیت کارگران نمی‌شود و ما به حال خود رها شده‌ایم”…

 تجمع کارگران کارخانه پروفیل ساوه 

در مجاورت شهرستان اراک و همزمان با ادامه اعتراض کارگران هپکو ؛ کارگران کارخانه پروفیل ساوه با تجمع مقابل ساختمان اداره کار شهرستان ساوه خواستار بازنگری رای اداره کار در خصوص سخت و زیان‌آور بودن عناوین شغلی خود شدند. کارخانه پروفیل ساوه از مهم ترین واحد های تولیدی کشور است که محصولات این شرکت در صنایع کلیدی کاربردهای وسیعی دارد . فراوردهایی همچون : لوله های گاز، آب، نفت، مقاطع صنعتی مربوط به قطعات خودرو و موتور سیکلت و همچنین انواع پروفیل ها و مقاطع مورد استفاده در صنعت ساختمان از ان جمله اند.

“به گزارش خبر نگار ایلنا، کارگران کارخانه پروفیل ساوه اظهار داشتند: طبق رای صادره کمیته بدوی اداره کار عنوان سختی کار آنها تایید نشده اما در عمل ما در شرایط سخت  مشغول کاریم. کارگران پروفیل ساوه در توضیح علت تایید نشدن این قانون و تبعاتش برای کارگران بازنشسته گفتند: اداره کار به استناد به گزارش کارشناسان بهداشت سختی کارمان را تایید نکرده است. در عین حال سنگ‌اندازی‌های تعدادی از کارفرمایان که مانع از اجرای این قانون می‌شوند، در میان است. در صورت اجرا نشدن این قانون از این پس بازنشستگی کارگران مشمول مزایای مشاغل سخت، به‌صورت عادی انجام می‌شود”.

“به گفته کارگران این کارخانه؛ مطابق قانون سختی و زیان‌آور کارفرما موظف است ۴ درصد حق بیمه کارگر را واریز کند تا وی بتواند با ۲۰ سال سابقه کار بازنشست شود اما تعدادی از کارفرمایان این میزان از حق بیمه را واریز نمی‌کنند که این برخلاف ماده ۱۴ قانون تامین اجتماعی است.کارگران پروفیل ساوه در تشریح قانون سخت و زیان‌آور افزودند: ..آن‌طور که قانون مشخص کرده شاغلان مشاغل سخت و زیان‌آور در صورت پرداخت ۲۰ سال حق بیمه متوالی یا ۲۵ سال حق بیمه متناوب بازنشسته می‌شوند. با این حال کارفرما پروفیل ساوه موظف است تا زمانی که مشکلات را رفع نکرده، حق بیمه مشاغل سخت و زیان‌آور را بپردازد”…

ادامه اعتراض کارگران پروژه ای در صنایع نفت و گاز

“جمعی از کارگران پیمانکاری نفت جنوب در تماس با خبرنگار ایلنا، از شرایط کاری خود انتقاد کردند.این کارگران می‌گویند: بعد از سالها کار کردن، پیمانکار به دلخواه محل کارگاه را عوض کرده و از ما درخواست نموده که به کارگاه جدید نقل مکان کنیم.آنها در عین حال از عدم رعایت دقیق پروتکل‌های ایمنی کرونا در کارگاه‌های پیمانکاری انتقاد دارند و می‌گویند: شرکت‌های پیمانکاری بعضاً استاندارهای ایمنی و بهداشتی را به خوبی رعایت نمی‌کنند؛ حتی تجهیزات بهداشت فردی در اختیار کارگران قرار نمی‌دهند؛ اکنون با بحرانی شدن اوضاع کرونا، کارگران بیشتر از همیشه در خطر هستند”.

“این کارگران ضمن یادآوری وعده‌های نمایندگان مجلس در خردادماه امسال می‌گویند: بیش از دو ماه از وعده‌های تلاش برای حذف پیمانکاران گذشته است؛ چرا نمایندگان مجلس هیچ اقدام واقعی برای حذف پیمانکاران صورت نمی‌دهند؛ چرا یک کارگر نفت با ده یا دوازده سال سابقه کار باید همچنان پیمانکاری باشد؛ آیا نباید بعد از این همه مدت، این کارگر به کارگر قراردادمستقیم تبدیل شود؟”…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا