جوانان

کنکور در غیبت ۸۰هزار داوطلب

«دخترای عزیزم از این درب، پسرای عزیزم از درب مجاور پنجره حراست وارد بِشَن» هراز چندگاهی هم می‌گفت «خانواده‌ها تشریف ببرن، حدود ساعت یازده‌ونیم بیان دنبال بچه‌هاشون»، این صدای یکی از اعضای کادر حراست دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین بود که از داوطلب‌های کنکور تقاضا داشت هرچه سریعتر وارد محل برگزاری آزمون شوند. دختر و پسرهای داوطلب هم بعد از کنترل کارت ورود به جلسه وارد دانشگاه می‌شدند آنهایی هم که ماسک نداشتند برای گرفتن ماسک به سمت میزی هدایت می‌شدند تا این طوری اولین قدم از دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت شده باشد….
به گزارش روزنامه همدلی، بعضی از خانواده‌ها هم که گویی خیلی نگران فرزندشان بودند تا جلوی ورودی دانشگاه آنها را همراهی می‌کردند، بچه‌های خود را می‌بوسیدند و انگار که گفته باشند «الهی به امید تو» به سمت محل برگزاری آزمون بدرقه‌شان می‌کردند، گاهی این مراسم بدرقه و خداحافظی به‌قدری طول می‌کشید که همان آقای حراستی می‌گفت «خانواده‌ها خواهش می‌کنم، مگه می‌خواد جنگ بره؟»

غیب کنکوری‌های امسال

اما برای خیلی‌ها کنکور همچنان معنای جنگ دارد، جنگی که اگر از آن سربلند بیرون بیایند، انگار که آینده برای آنها شده است، حداقل برای «مهدی» به عنوان یک داوطلب اینطوری بود، به قدری آینده را به نتیجه کنکور گره زده بود که می‌گفت «هر دفعه که خبر لغو شدن آزمون میومد کلی نگران می‌شدم.»، اما گروهی هم بودند که تصمیم گرفتند سر جلسه آزمون شرکت نکنند. آمارهایی وزارت علوم منتشر می‌کند نشان می‌دهد تنها در دو روز اول برگزاری آزمون چیزی حدود ۶۴هزار نفر غیبت داشتند. به گفته «فاطمه زرین‌آمیزی» سخنگوی سازمان سنجش، «۱۹هزار و ۳۸۹ نفر در کنکور علوم ریاضی و فنی و ۴۴هزار و ۶۲۱ نفر در کنکور علوم انسانی کارت ورود به جلسه دریافت نکردند و غایب این ۲ آزمون در کل به ۶۴هزار و ۱۰ نفر رسید.» البته تعداد نفراتی بیشتر از این هم غایبان آزمون روز گذشته رشته تجربی بودند. سخنگوی سازمان سنجش در این باره گفت که «از تعداد ۵۹۴ هزار داوطلب ثبت نام کننده در گروه تجربی، تعداد ۵۱۵ هزار داوطلب کارت خود را دریافت کردند» و این یعنی غیبت چیزی حدود ۷۹هزار نفر دیگر در آزمون ورودی به دانشگاه‌ها. آن طور که به نظر می‌رسد وضعیت شیوع کرونا در تصمیم این تعداد از داوطلب‌ها برای شرکت نکردن در آزمون موثر بوده است، اما نه برای همه‌شان؛ این را می‌شد در گپ و گفت با خانواده‌‌ها متوجه شد. آقای «جمالی» می‌گفت که «حقیقتش من خودم راضی نبودم دخترم سر جلسه بیاد، الان هم کلی نگران سلامتی‌اش هستم، ایکاش راهی وجود داشت که کنکور امسال یا برگزار نمی‌شد یا در شرایط بهتر برگزار می‌شد، اما خودش(دخترش) اصرار داشت که در آزمون شرکت کند، مدتی درس خوانده بود و نگران بود زحمتش هدر شود.» اما «ایرج» نظری متفاوت داشت. او برای همراهی کردنِ برادرزاده‌اش آمده بود، عمویی که کاملاً مشخص بود استرس دارد. می‌گفت که «برادرم راننده هست و الان احتمالاً باید نزدیکی‌های سمنان باشد، برای همین من به جاش اومدم تا «نیما» احساس تنهایی نکنه.» می‌گفت که «دوست دارم «نیما» درس بخونه که برای خودش کسی بشه، نه این‌که مثل من دائم محتاج این یا اون باشه»
وقتی از «ایرج» پرسیدم نگران نیستی که برادرزاده‌ات سر آزمون به کرونا مبتلا شود، گفت «اولش اگر یه خدا نکنه بگی راه دوری نمیره(باخنده)، اما من مطمئن هستم نمی‌گیره، دو تا ماسک زده با خودش الکل برده که دائم دست و میز خودش را ضد عفونی کنه، اون حتما باید میومد سر آزمون، این بزرگترین امتحان زندگیشه، آیندش به همین چند ساعت وصله، برای همین من اصلا دوست نداشتم کنکور امثال به دلیل کرونا برگزار نشه، این کار بازی با آینده بچه‌ها بود.»

حرف‌وحدیث‌ها درباره رعایت پروتکل‌ها

این یک قضاوت نیست؛ اما این طور که از گفته‌های خانواده‌ها مشخص بود، میزان علاقه داوطلب‌ها به برگزار شدن یا برگزار نشدن کنکور به میزان درس خواندن آنها بستگی داشت، آنهایی که درس خوانده بودند نگران این بودند که تمام زحمت یک سال گذشته‌شان به هدر رود، آنهایی هم که درسی نخوانده بودند احتمالاً شرکت نکردن در آزمون یکی از گزینه‌های جدی‌شان بود. یعنی مثل همیشه نتیجه‌گیری درباره یک رویداد مشترک با توجه به موقعیت هرکس متفاوت بود. حالا ساعت حدود ۸ صبح شده بود، هنوز تعدادی از داوطلب‌ها داشتند خودشان را به دانشگاه می‌رساندند، در قدم‌های بعضی از آنها عجله کاملاً مشخص بود، گویی که متوجه شده بودند ساعت چند دقیقه‌ای هست که از هشت گذشته و احتمالاً آزمون در حال شروع شدن است، اما بعضی‌هایشان چندان عجله‌ای هم نداشتند، ایستادند و با سردر دانشگاه سلفی گرفتند، «اولین کنکور زندگی، بماند برای یادگاری»
به هر صورت کنکور امسال به دلیل شیوع کرونا حواشی زیادی داشت، به‌ویژه در خصوص رعایت یا عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی. دراین‌باره رئیس سازمان سنجش معتقد است چیزی حدود ۹۰درصد داوطلب‌ها از وضعیت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی راضی بودند. «ابراهیم خدایی» به ایسنا گفته که «برای داوطلب‌ها در آزمون‌های گذشته پیامک نظرسنجی ارسال شد و در این نظرسنجی سه سوال درباره رعایت الزامات بهداشتی، رعایت فاصله استاندارد میان صندلی‌ها و رعایت الزامات بهداشتی توسط عوامل اجرایی در قالب یک پیامک گنجانده شد.»
او در خصوص نتایج این نظر سنجی گفته «از ۴۷۶هزار داوطلبی که این پیامک را دریافت کردند، ۸۰هزار نفر پاسخ دادند و میزان رضایتمندی داوطلبان از سوال نخست ۹۲.۳دهم درصد بود. میزان رضایتمندی داوطلبان از فاصله صندلی‌ها ۹۰درصد بود و رعایت فاصله اجتماعی عوامل اجرایی هم رضایت ۹۴.۴دهم درصدی داوطلبان را به دنبال داشت.»
با این وجود انتقادهایی هم درباره رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در آزمون‌های گذشته همچنان وجود دارد. جدا از برخی منابع رسمی، خود کسانی که در آزمون‌ حضور داشتند نسبت به رعایت نکات بهداشتی منتقد بودند. یکی از آنها «رسول» بود که حالا به عنوان همراه برای برادرش پشت درب دانشگاه منتظر بود. «رسول» می‌گفت که خودش معلم است و برای بچه‌های هنرستانی مکانیک تدریس می‌کند. او درباره برگزاری کنکور با توجه به شیوع کرونا می‌گفت «امیدوارم دستورالعمل‌های بهداشتی خیلی جدی گرفته بشه، من خودم برای کنکور دکتری که شرکت کردم اصلاً پروتکل بهداشتی رعایت نشده بود.» از «رسول» پرسیدم کش‌قوس‌های قبل از آزمون بر سر برگزار شدن یا برگزار نشدن کنکور تاثیری روی انگیزه برادرش، یا تلاش او برای درس خواندن داشته است؟ او معتقد بود که «اگر من نبودم حتما در این هفته‌های آخر مطالعه را کنار می‌گذاشت. تا گرم درس خواندن می‌شد خبری می‌رسید که امتحان به تعویق افتاده است، یا که خبر می‌رسید که احتمالش هست اصلاً برگزار نشود، اما من دائم بهش می‌گفتم به این خبرها توجه نکنه و فقط درس بخونه.» از صحبت‌های «رسول» مشخص بود که او هم چندان اعتقادی به این نداشته که کنکور باید لغو شود، اما نسبت به رعایت جدی دستورالعمل‌ها خیلی حساس بود و برای همین نگران برادر کوچک‌تر از خودش بود.

حواشی کنکور؛ از لو رفتن سوال‌ها تا دیر رسیدن به آزمون

اگرچه شیوع کرونا خودش به تنهایی حواشی بزرگی برای کنکور درست کرد، اما مانند سال‌های گذشته موضوع لو رفتن سوال‌های کنکور فراموش نشد و جای خودش را در میان حاشیه‌ها نگه داشت. انتشار عکس‌های سوالات کنکور از همان روز اول در برگزاری آزمون گروه هنر واکنش‌های مختلفی را به همراه داشت، واکنش‌هایی که در آخرین آن رئیس سازمان سنجش از دستگیر شدن همه کسانی که در تلاش بودند به نحوی سوالات را از محل آزمون به بیرون منتقل کنند خبر داد.
در این باره خدایی روز گذشته در حاشیه برگزاری کنکور گروه تجربی به ایسنا گفت که «کلید سئوالاتی که در فضای مجازی از آزمون امسال منتشر شده جعلی است و به داوطلبان اطمینان می‌دهیم آزمون امسال با سلامت کامل برگزار می‌شود.»
او بیان کرد «یک سری از داوطلبان به صورت موردی موبایل را سر جلسه برده و تصاویری را گرفته بودند که این تصاویر بعد از آزمون عمومی منتشر شد. حالا تمامی منتشر کنندگان سئوالات آزمون دو روز اخیر به جز یک نفر دستگیر شده‌اند، این فرد هم به زودی دستگیر می‌شود و به این ترتیب به تخلفات تمامی متخلفان رسیدگی خواهد شد.»
وی درباره انگیزه افراد از منتشر کردن بخشی از سوالات کنکور گفت «وقتی متوجه شدیم که کدام‌یک از داوطلبان این نوع اقدامات را انجام داده‌اند و وقتی هم که با این افراد صحبت کردیم مشخص شد که آنها هدف تقلب نداشتند، بلکه دنبال القای شبهه در آزمون بودند.»
در کنار لو رفتن سوالات کنکور، یکی از حواشی همیشگی این آزمون تاخیر داوطلب‌ها است؛ گاهی هم که از سر بی‌دقتی به حوزه اشتباهی مراجعه می‌کنند باعث می‌شود که لحظات سخت و پر استرسی را سپری کنند، درحالی که با موضوع شیوع کرونا و احتمال مبتلا شدن داوطلب‌ها در حال صحبت با خانواده‌ها بودم، در همین احوال دختری با عجله و گریه‌کنان از دانشگاه خارج شد، هرچی مامور حراست می‌پرسید که چه اتفاقی افتاده نمی‌توانست جواب دهد، اما به زحمت گفت «حوزه را اشتباه اومدم، دیرم شده»، حواس‌ها همه جمع او شده بود، حراست نگاهی به کارت ورود به جلسه‌ انداخت و گفت «حوزه شما چند صد متر پایین‌تره الان بری می‌رسی» اما مثل این‌که همراهش رفته بود و کسی نبود تا او را به دانشگاه «رجاء» برساند، یکدفعه یکی از مادرهای حاضر در جمع گفت:«حسن آقا (احتمالا همسرش بود) بیا این بچه‌‌رو برسون دانشگاه پایینی تا دیرشون نشده»، خلاصه که «حسن‌آقا» با عجله رفت سمت ماشین و دختر داوطلب کنکور هم پشت سر او دوید، بقیه هم با ختم شدن ماجرا به سرعت متفرق شدند تا کووید۱۹ از تجمع آنها استفاده نکند.
حالا ساعت حدود هشت‌ونیم صبح بود. درب‌های ورود به جلسه را بسته بودند، پسری که درست همین موقع خودش را به محل آزمون رسانده بود با عجله به نرده‌ها می‌زد، با همکاری حراست به او اجازه ورود دادند، کارت ورود به جلسه‌اش که کنترل شد نگهبان بلند بلند می‌گفت «عجله کن، مستقیم سر دو راهی که رسیدی برو سمت چپ»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا