اجتماعی

معذرت خواهی پرویز فتاح

واگذاری اموال این بنیاد تابع قوانین مربوط به اموال عمومی، آئین نامه معاملات دولتی، انجام آگهی و رعایت تشریفات مزایده است.

مستقل، حمید رضا فتحی سقزچی -حقوقدان: رئیس بنیاد مستصعفان در سخنانی جدید از صحبت‌های هفته پیش خود درباره حیف و میل اموال بنیاد مستضعفان پوزش خواست. چه عاملی باعث شد رئیس بنیاد مستضعفان حق را به اشخاصی دهد که اموالی را از این بنیاد دریافت کرده‌اند؟ ماده ۳ اساسنامه بنیاد مستضفان، موضوع و اهداف این بنیاد را برشمرده است. از جمله در بند سوم، «به مصرف رساندن همه درآمدهای بنیاد در راه بهبود وضع زندگی و مخصوصا مسکن مستصعفان» را مقرر داشته است.

این در حالی است که واگذاری اموال این بنیاد تابع قوانین مربوط به اموال عمومی، آئین نامه معاملات دولتی، انجام آگهی و رعایت تشریفات مزایده است.

نه تنها اشخاص حقیقی، بلکه اشخاص حقوقی نیز برای در اختیار گرفتن اموال عمومی باید تشریفات قانونی را به انجام رسانند. چندی پیش یکی از فرماندهان نظامی اعلام کرد بدهی دولت به فلان قرارگاه نظامی به پنجاه هزار میلیارد تومان بالغ می‌گردد. این امر نشان می‌داد بر روابط مالی اشخاص حقوقی نیز باید انضباط و قوانین کشور حاکم باشد. و بند ۶ ماده ۱۵ اساسنامه، حفظ و اداره اموال بنیاد را از حدود اختیارات رئیس بنیاد دانسته است.

به نمایندگان مجلس پیشنهاد می‌کنم طرح تحقیق و تفحص از بنیاد مستضعفان را در دستور کار قرار دهند و به چند پرسش اصلی پیرامون اموال این بنیاد پاسخ گویند. از جمله: الف. اگر تحقیق و تفحص از بنیاد مستضعفان در گذشته انجام شده است چه نتایجی در بر داشته و چه اقدامات عملی صورت گرفته است؟
ب. آیا انتقال اموال این بنیاد به اشخاص حقیقی یا حقوقی تاکنون با رعایت تشریفات قانونی انجام شده است؟
ج. آیا همه واجدان شرایط می‌توانسته‌اند در امر خرید و یا اجاره اموال غیرمنقول بنیاد مستضعفان شرکت کنند؟

سخن پایانی
اگر انتقال اموال بنیاد مستضعفان به اشخاص حقیقی یا حقوقی، با رعایت قوانین کشور و از جمله آگهی عمومی و تشریفات مزایده انجام شده است؛ معذرت خواهی رئیس بنیاد مستضعفان مشروع است. اما اقامه دلیل، بر عهده اشخاص حقیقی یا حقوقی است تا ثابت کنند واگذاری اموال بنیاد به آنان با رعایت قوانین کشور صورت گرفته است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا