بین‌المللی

اعتراف پنتاگون به استفاده از هواپیماهای جاسوسی برای رصد اعتراضات

وزارت دفاع آمریکا روز جمعه با اعتراف به استفاده از هواپیماهای جاسوسی برای رصد اعتراضات مردمی در شهرهای ایالت متحده اعلام کرد: رفتار آنان در مقابل معترضان قانونی بوده است.

به گزارش ایرنا از آسوشیتدپرس، پنتاگون گزارش داد که استفاده از هواپیماهای شناسایی گارد ملی در چهار شهر ایالات متحده برای نظارت بر اعتراضات گسترده اخیر، قوانین ارتش برای جمع آوری اطلاعات را نقض نکرده است.

به تازگی در تحقیقاتی مشخص شده است که نیروی هوایی آمریکا از طریق هواپیماهای جاسوسی اطلاعات معترضان در شهرهای مختلف را مورد رصد قرار داده‌ است.

این تحقیقات به دستور مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا در پاسخ به سؤالات کنگره مبنی بر این که آیا ارتش با اقدامات غیرقانونی اعتراضات شهروندان آمریکایی را پس از مرگ جورج فلوید مورد رصد قرار داده است یا نه ، تهیه شده است.

به نوشته آسوشیتدپرس، استفاده از پروازهای جاسوسی برای رصد اعتراضات از جمله درخواست‌های دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا برای فرونشاندن ناآرامی‌های گسترده معترضان در شهرهای آمریکا بود.

بعد از قتل جورج فلوید سیاهپوست آمریکایی به دست نیروهای پلیس، موجی از اعتراض در سراسر خیابان‌های آمریکا به راه افتاد و با گذشت دو ماه هنوز برخی از این اعتراضات در شهرهای مختلف از جمله پورتلند در ایالت اورگان پابرجاست.

اعتراضات صلح آمیز مردم در پورتلند زمانی به خشونت کشیده شد که در تاریخ ۵ ژوئیه (۱۵ تیر) ماموران فدرال برای سرکوب ناآرامی‌های مدنی به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به پورتلند اعزام شدند. نیروهایی که حضورشان در هفته‌های گذشته نه تنها باعث کمتر نشدن اعتراضات نژادپرستی در پورتلند نشده بلکه استقرار این نیروها خشم معترضان را برانگیخته و به درگیری با نیروهای امنیتی منجر شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا