گوناگون

تجمع دامداران خراسان رضوی در مقابل سازمان جهاد کشاورزی

صبح امروز دامداران استان خراسان رضوی به منظور بیان مشکلات و طرح دغدغه‌های خود در زمینه صنعت دام در مقابل سازمان جهاد کشاورزی استان تجمع کردند….

به گزارش ایسنا، دامداران در این تجمع درخواست کردند که جلوی واردات گوشت گرفته شود. آن‌ها اعتقاد داشتند که گوشت کیلویی ۷۲ هزار و ۵۰۰ تومان با هزینه دامدار همخوانی ندارد. دامداران همچنین درخواست داشتند که صادرات آزاد شود تا آن‌ها بتوانند هزینه خود را تامین کنند.

دامداران از قیمت‌گذاری برای شیر نیز ناراضی بودند و بیان می‌کردند شیر کیلویی ۳ هزار تومان از ما خریداری اما در بازار شیر پرچرب ۹۰۰ گرمی کیلویی ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می‌شود. آن‌ها همچنین عنوان کردند که اگر یک کیلو آب معدنی را در نظر بگیریم، قیمت آن ۶ هزار تومان خواهد بود. با این وجود تعزیرات بیان می‌کند که شیر نباید گران فروخته شود.

دامداران در این تجمع پیشنهاد کردند که ارز حاصل از صادرات را برای واردات نهادها تهاتر کنیم و مابه‌التفاوت آن را جهاد یا دولت یارانه دهد. آن‌ها همچنین بیان کردند که ۴۰۴ واردکننده داریم که تنها ۷ نفر واردات می‌کنند و ۳۹۷ نفر خانه‌نشین شدند، بنابراین باید با ارز آزاد واردات انجام دهیم.

یکی از معترضان گفت: اعتراض ما این بوده که اگر قرار است واردات نهاده به این شکل ادامه پیدا کند و نهاده با قیمت سرسام‌آور جهانی به دست ما برسد، قیمت شیر و گوشت ما نیز باید جهانی شود. الان رمقی برای تولید نمانده است. ما اغتشاشگر نیستیم، خاک وطن را دوست داریم، از صبح تا شب زحمت می‌کشیم و دوست داریم در نهایت محصول باکیفیت سر سفره مردم باشد. از قدیم گفتند اگر تولیدکننده سر پا باشد، اقتصاد کشور سر پا است.. کاری که الان انجام می‌دهند موجب می‌شود، گوساله‎های ۳۰۰، ۴۰۰ کیلویی کشتار شود، اما ۶ ماه بعد خلا تولید گوشت را در کشور داشته باشیم و مجبور شویم گوشت را از برزیل کیلویی ۵ یورو با احتساب قیمت یورو و هزینه‌های دیگر ۲۰۰ هزار تومان بخریم، در حالی که کیفیت ذبح معلوم نیست. این کار وابستگی ما را زیاد می‌کند، خودکفایی ما را از بین می‌برد و با این تصمیمات مقطعی، خلق‌الساعه و ناگهانی تمام زحمات ما دود می‌شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا