گوناگون

رژیم جمهوری اسلامی مقصر شناخته شد

رئیس سازمان هواپیمایی اعلام کرد تهران در خصوص مذاکره برای پرداخت غرامت به هواپیمای اوکراینی آماده است. قرار است بزودی درباره پرداخت این غرامت در تهران مذاکره شود. نماینده خانواده‌های قربانیان در این مذاکره شرکت نمی‌کنند….

تورج دهقانی زنگنه، رئیس سازمان هواپیمایی تائید کرد که ایران در مورد پرداخت غرامت به قربانیان هواپیمای مسافربری اوکراین به زودی در تهران مذاکره را شروع می‌کند.

رئیس سازمان هواپیمایی روز شنبه اول شهریور (۲۲ اوت) گفت: «آنچه مسلم است اینکه ایران مسئولیت این خطا را پذیرفته، بنابراین در خصوص مذاکره برای پرداخت غرامت کاملا آماده است.»

این مقام ایرانی تاکید کرد که محسن بهاروند، معاون حقوق بین‌الملل وزارت خارجه ایران در راس هیاتی متشکل از نمایندگان بخش‌های مختلف قبلا جلساتی را با اوکراین برگزار کرده ‌و موضوع پرداخت غرامت در این مذاکرات کلید خورده است.

دهقانی زنگنه افزود، پرداخت غرامت مقدماتی دارد که در حوزه‌های فنی و حقوقی به نتیجه خواهد رسید و بر مبنای تفاهمی که صورت خواهد پذیرفت، انجام می‌شود.

به گفته این مقام ایرانی، پرداخت غرامت از سوی ایران “بدون تبعیض” خواهد بود و شامل هر گروهی خواهد بود که در این سانحه صدمه دیده است.

این مقام ایرانی زمان پرداخت غرامت‌ها را مشخص نکرده است اما “خطا” را رسما پذیرفته و طبق اظهارات او ایران غرامت را به دلیل این خطا پرداخت خواهد کرد.

این اظهارات رئیس سازمان هواپیمایی ایران ولی برخلاف ادعاهایی بوده که اخیرا در جمهوری اسلامی در ارتباط با پرداخت غرامت به هواپیمای اوکراینی مطرح شده است.

غلامرضا سلیمانی، رئیس کل بیمه مرکزی ایران در نشستی مجازی اخیرا به خبرنگاران گفت “پرداخت خسارت هواپیما به ایران ربطی ندارد” و اگر پرداختی هم باید در این زمینه انجام شود، باید توسط شرکت‌های اوکراینی و اروپایی باشد.

قرار است در مهر ماه سال جاری هیاتی از اوکراین برای ادامه مذاکرات به تهران سفر کند. نمایندگانی از کشورهای کانادا، سوئد، افغانستان و بریتانیا نیز در این مذاکرات شرکت خواهند کرد.

در جلسات و مذاکرات با نمایندگان جمهوری اسلامی تا کنون نمایندگان خانواده‌ قربانیان شرکت نکرده و حضور نداشته‌اند.

انجمن خانواده‌‌های جانباختگان پرواز هواپیمای اوکراینی بارها اعلام کرده است که هر توافقی بر سر غرامت، بدون انجام تحقیقات جامع، شفاف و بی‌طرفانه درباره سرنگونی هواپیمای مسافربری را بی‌اعتبار می‌داند.

این انجمن به ویژه تاکید می‌کند که جمهوری اسلامی صلاحیت تحقیق در این زمینه را ندارد، زیرا خودش عامل جنایت است و تحقیقات مستقل با منافع‌اش تضاد دارد: «… ما بارها تذکر و توضیح داده‌ایم که “کمیسیون بررسی سوانح هوایی” در ایران نهادی مستقل نیست و صلاحیت بررسی این جنایت را هم ندارد».

حامد اسماعیلیون، نویسنده و دندانپزشک که همسر و فرزند ۹ ساله‌اش را در سرنگونی پرواز ۷۵۲ از دست داده، در پستی فیسبوکی نوشت: «قرار است برای عزیزان ما نرخ تعیین کنند. هیچ حکومتی حق ندارد بدون حضور ما به توافقی با جمهوری اسلامی ایران برسد. بدون انجام تحقیقات و اجرای عدالت هیچکدام از ما از غرامت حرف نزدیم و حرف نخواهیم زد. به جای مذاکره بر سر غرامت اول تکلیف این جنایت را روشن کنید.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا