حقوق بشر

۴۴ وکیل دادگستری خواهان پایان اعتصاب غذای زندانیان سیاسی شدند

مسوولان گوش شنوایی برای شنیدن صدای حق طلبی شما ندارند، لطفا سلامتی خود را به مخاطره نیندازید. جمعی از وکلای دادگستری و مدافع حقوق بشر روز شنبه یکم شهریورماه، با انتشار بیانیه‌ای از زندانیان سیاسی که‌ به‌عنوان آخرین راه دستیابی به حقوق از دست رفته‌ خود به اعتصاب غذا متوسل شده‌اند، خواسته‌اند تا برای «حفظ سلامت و بالا بردن قدرت روحی و جسمانی برای ادامه‌ مبارزه با خودکامگی‌ها» از اعتصاب غذا دست بردارند….

در این بیانیه که با جملات «مسئولان گوش شنوایی برای شنیدن صدای حق‌طلبی شما ندارند، لطفا سلامتی خود را به مخاطره نیندازید» آغاز شده، وکلای مدافع حقوق بشر با تأکید بر اینکه درخواست آزادی زندانیان سیاسی و رفع محرومیت سایر زندانیان از حق آزادی مشروط و نیز مرخصی‌های متناسب با شرایط بحرانی فعلی، خواسته‌ای منطقی، انسانی و قانونی است، اعلام کرده‌اند:

 «نباید زندانیان با اعتصاب غذا، از جان و سلامتی خود بگذرند تا این خواسته‌ به حق و قانونی، شنیده و تامین شود.»

این وکلای دادگستری همچنین در بیانیه خود با اشاره به تداوم اعتصاب غذای نسرین ستوده، وکیل دادگستری و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین و برخی دیگر از زندانیان سیاسی، اعلام کرده‌اند که این زندانیان با اعتصاب غذا و «با سر دست گرفتن جان عزیز و سلامت خویش» به دنبال تاثیرگذاری بر رفتارهای مستبدانه و فراقانونی فرمانروایان و رسانیدن پیام خویش به مردم هستند.

نسرین ستوده، از شامگاه دو‌شنبه ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹ با انتشار نامه‌ای و با تأکید درخواست آزادی زندانیان سیاسی، دور تازه‌ای از اعتصاب غذای خود در زندان را شروع کرده است.

رضا خندان، همسر این زندانی سیاسی اما روز پنج شنبه ۳۰ مردادماه، در گفت‌وگو با زمانه اعلام کرده بود به‌دنبال اعمال فشار بیشتر نهادهای امنیتی بر خانواده آنها، ممکن است همسرش با قطع مصرف مایعات و قند و نمک، اعتصاب غذای خود را شدت بخشد.

در پایان بیانیه وکلای دادگستری که به امضای شماری از سرشناس‌ترین وکلای مدافع حقوق بشر هم رسیده، خطاب به زندانیان سیاسی آمده: «از این عزیزان خواهش می‌کنیم در مسیر تاریخی مبارزات ضد استبدادی ملت ایران از گزینه اعتصاب غذا و آسیب زدن به خود صرف‌نظر نمایند.»

علی‌رغم بالاگرفتن بحران‌های سیاسی و معیشتی در ایران، دستگاه قضایی جمهوری اسلامی با همدستی با نهادهای امنیتی، همچنان بی‌وقفه فعالان مدنی و زندانیان سیاسی را سرکوب می‌کند.

وکیل آزاده و مدافع حقوق بشر، سرکار خانم نسرین ستوده و برخی از هموطنان ستمدیده ی ما در زندان که راهی برای احقاق حقوق از دست رفته ی خود و مردم پیدا نمی کنند، به آخرین وسیله متوسل شده و با اعتصاب غذا و با سر دست گرفتن جان عزیز و سلامت خویش به دنبال تاثیرگذاری بر رفتارهای مستبدانه و فراقانونی فرمانروایان و رسانیدن پیام خویش به مردم هستند. اگرچه امکان دارد نتایجی ولو اندک از چنین تصمیم های شخصی و خطیری حاصل شود، ولی در این وضعیت خاص آنچه بیشتر اهمیت پیدا می کند حفظ سلامت و بالا بردن قدرت روحی و جسمانی برای ادامه ی مبارزه با این خودکامگی هاست.
قطعاً درخواست آزادی زندانیان سیاسی و رفع محرومیت سایر زندانیان از حق آزادی مشروط و نیز مرخصی های متناسب با شرایط بحرانی فعلی، خواسته ای منطقی، انسانی و قانونی است و نباید زندانیان با اعتصاب غذا، از جان و سلامتی خود بگذرند تا این خواسته ی به حق و قانونی، شنیده و تامین شود. با این اوصاف، از این عزیزان خواهش می کنیم در مسیر تاریخی مبارزات ضد استبدادی ملت ایران از گزینه ی اعتصاب غذا و آسیب زدن به خود صرفنظر نمایند.
آرش کیخسروی – سعید دهقان – فریده غیرت – سیدمحمد سیف زاده – شاهپور اسماعیلیان – اکبر ابوترابی – بابک پاک نیا – بهاره کمالی – شهین حاجیان – سجاد شکوری – قاسم کمیلی – آزیتا پولادوند – امیر رییسیان – شقایق محمدی – حسن آقاخانی – حسین بیات – مهناز جنگجو – سید نورالدین حسینی – غلامحسین رییسی – میثم شفیعی – علی چراغی – منیژه محمدی – جعفر رمضانی – جواد پارسا – حسین صیادی نژاد – مریم زرنوشه – اسدالله صحرانورد – صالح نقره کار – حسن عبداله پور – مازیار طاطایی – مهدی بزرگی – مهرداد قربانی – ابوذر نصرالهی – رمضان حاجی مشهدی – ایمان پیروز خواه – هوشنگ پوربابایی – محمد اولیایی فرد – علی شریف زاده – اویس حامدتوسلی – فرشید جهانی – فرامرز جوادی – لیلا حیدری – حسین تاج – سیدعباس سید صدری

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا