بین‌المللی

توافق چین و آمریکا برای پیشبرد مرحله نخست همکاری تجاری

مذاکره‌کنندگان چین و آمریکا امروز سه‌شنبه، طی تماسی تلفنی درباره توافق همکاری تجاری گفت‌وگو کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، مذاکره‌کنندگان چین و آمریکا امروز -سه‌شنبه- طی تماسی تلفنی درباره توافق همکاری تجاری گفت‌وگو کردند.

بر اساس این گزارش، دو طرف بر پیشبرد مرحله نخست این توافق همکاری تجاری تاکید کردند.

این توافق در ماه ژانویه گذشته امضا شد و در پی آن آتش تنش‌های تجاری بین دو کشور تا حدی فروکش کرد. بر اساس این توافق، چین متعهد به واردات ۲۰۰ میلیارد دلار دیگر از کالاهای آمریکایی شد.

به گزارش دویچه‌وله، در چارچوب این توافق قرار شده است که چین از آمریکا کالاهای صنعتی، انرژی، خدمات و همچنین فرآورده‌های کشاورزی وارد کند. افزون بر این چین موظف شده است بازارهای خود را بر روی فعالیت‌های شرکت‌های آمریکایی و از جمله موسسات مالی آن کشور بگشاید.

لازم به یادآوری است که توافق اولیه به‌رغم پذیرش چین برای واردات کلان کالا از آمریکا منجر به لغو تعرفه‌های گمرکی تعیین شده از سوی دولت آمریکا نمی‌شود.

آمریکا اعلام کرده است که تعرفه‌های گمرکی ۲۵ درصدی وضع شده بر روی ۲۵۰ میلیارد دلار واردات آمریکا از چین همچنان به قوت خود باقی خواهند ماند. گفته می‌شود که آمریکا لغو این تعرفه‌های گمرکی جدید را موکول به مراحل بعدی توافق تجاری بین دو کشور کرده است.

این در حالی است که تعرفه‌های گمرکی ۱۵ درصدی آمریکا که برای حدود ۱۸۰ میلیارد دلار واردات آمریکا از چین تعیین شده، پس از توافق اولیه تجاری به نصف کاهش خواهد یافت.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا