اخبار

شورای امنیت درخواست آمریکا برای بازگشت تحریم‌های ایران را رد کرد

رئیس ادواری شورای امنیت با اشاره به مخالفت ۱۳ کشور عضو این شورا، طرح آمریکا برای تجدید تحریم‌ها علیه ایران را رد کرد. آمریکا پس از عدم موفقیت در تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران، خواستار فعال شدن “مکانیسم ماشه” شده بود.
دیان دیجانی ، سفیر اندونزی و رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه چهارم شهریور گفته است، با توجه به مخالفت ۱۳ عضو با اقدام آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه درباره ایران، این شورا در «جایگاهی نیست که اقدامات بیشتری» را انجام دهد. سفیر اندونزی که ریاست دوره ای شورای امنیت را برای ماه اوت برعهده دارد، در نشستی در خصوص خاورمیانه و در پاسخ به پرسش نمایندگان روسیه و چین درباره درخواست آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه مطرح کرد. اما کلی کرافت، سفیر آمریکا در سازمان ملل از اظهارات دیان دیجانی انتقاد کرد. کلی کرافت خطاب به اعضای شورای امنیت گفت: بگذارید این موضوع را خیلی روشن و شفاف اعلام کنم که دولت ترامپ از این که در این موضوع به تنهایی بایستد، هراسی ندارد. سفیر آمریکا اضافه کرد: فقط من متاسفم هستم که دیگر اعضای این شورا راه خود را گم کرده‌اند و اکنون می‌بینند که در کنار تروریست‌ها ایستاده‌اند. خانم کلی کرافت تصریح کرده است، ایالات متحده مردم ایران یا منطقه را رها نخواهد کرد. ما هرگز اجازه نخواهیم داد که ایران، حامی شماره یک تروریسم در جهان، آزادانه خرید و فروش سلاح جنگی را انجام دهد.

درخواست تجدید تحریم‌های بین‌المللی

هدف آمریکا از طرح فعال کردن “مکانیسم ماشه”، عملا در ارتباط با خواست این کشور در زمینه تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران است. ایالات متحده آمریکا خواستار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران شده بود و پایان این تحریم‌ها را خطری برای ثبات و صلح در منطقه و جهان دانسته بود.

تحریم‌های تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر سال جاری، پس از یک بازه زمانی پنج ساله به پایان می‌رسد. آمریکا معتقد است که پایان این تحریم‌ها امر خرید و فروش جنگ‌افزار را برای حکومت ایران ممکن می‌سازد.

در همین رابطه، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، با انتشار یک پست توییتری، به امکان فروش جنگ‌افزارهای ساخت ایران به ونزوئلا اشاره کرده است.

خبرگزاری فرانسه (AFP) امروز چهارشنبه ۲۶ اوت (پنجم شهریور) با انتشار گزارشی از نیویورک به کنفرانس ویدیویی رئیس کنونی شورای امنیت پرداخته و سخنان سفیر اندونزی در سازمان ملل، دیان دیجانی، درباره طرح فعال کردن “مکانیسم ماشه” از سوی ایالات متحده آمریکا را منتشر کرده است.

سفیر اندونزی در سازمان ملل در این کنفرانس ویدیویی اعلام کرده است که با توجه به عدم وجود توافق در بین اعضای شورای امنیت، نمی‌تواند با خواست آمریکا در زمینه تجدید تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران موافقت کند.

پمپئو نوشته است: «تعجبی ندارد که رژیم نامشروع مادورو برای دستیابی به جنگ‌افزارهای مرگبار دست به دامان ایران شود. این دقیقا همان چیزی است که آمریکا را بر آن می‌دارد که خواستار تمدید همه تحریم‌های سازمان ملل و از جمله تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران شود.»

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرده است که آمریکا همه توان خود را برای اجرای این تحریم‌ها به کار خواهد گرفت.

آمریکا برخلاف نظر اکثریت اعضای شورای امنیت بر این باور است که از منظر حقوقی مجاز به استفاده از “مکانیسم ماشه” علیه ایران است؛ نخست به این دلیل که جمهوری اسلامی به تعهدات و الزام‌های پیش‌بینی‌شده در توافق هسته‌ای پایبند نبوده و دوم اینکه ایالات متحده آمریکا یکی از کشورهای شرکت‌کننده در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بوده است.

مایک پمپئو، پنجشنبه گذشته ۲۰ اوت شخصا در اجلاس شورای امنیت سازمان ملل شرکت کرده و خواست رسمی فعال کردن “مکانیسم ماشه” را اعلام کرده بود. به دنبال مخالفت اعضای شورای امنیت به استثنای جمهوری دومینیکن، پمپئو این کشورها را متهم به “حمایت از آیت‌الله‌ها” کرد.

تجدید تحریم‌های بین‌المللی سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی عملا به معنای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی این کشور نیز خواهد بود.

واکنش وزارت امور خارجه ایران

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی نیز با انتشار یک پست توییتری نسبت به تصمیم رئیس ادواری شورای امنیت واکنش نشان داد.

وزیر امور خارجه دولت حسن روحانی، در این پست توییتری نوشته است: «زورگویی غیرقانونی مایک پمپئو مجددا باعث انزوای آمریکا شد: در حالی که آمریکا مانع از گفت‌وگوی شورای امنیت بر سر طرح قطعنامه غیرقانونی خود در روز جمعه شد، امروز اعضای شورای امنیت تلاش آمریکا را باطل و بی‌نتیجه اعلام کردند.»

ظریف در پایان پست توییتری به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، توصیه کرده است که به گوش سپردن به “زورگویان مبتدی” پایان دهد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا