گوناگون

ادامه فشار آمریکا بر عراق برای قطع وابستگی به گاز ایران

آمریکا اعمال فشار بر عراق برای قطع وابستگی به واردات برق و گاز از ایران ادامه می‌دهد. عراق در ماه جاری میلادی توافق‌نامه‌هایی به ارزش ۸ میلیارد دلار در عرصه انرژی در واشنگتن امضا کرد. وزیر نفت عراق گفته است که این کشور تا پنج سال دیگر واردات گاز از ایران را متوقف می‌کند…..
به گزارش سایت زمانه، دن برویت، وزیر انرژی آمریکا ۲۹ مرداد / ۱۹ اوت با وزیران نفت و برق عراق و هیئت همراهشان در واشنگتن دیدار کرد و بر «نقش تعیین‌کننده» سرمایه‌گذاری‌های آمریکا در عراق، در زمینه انرژی و همچنین «پیشرفت سریع به سمت استقلال انرژی عراق از ایران» تأکید کرد.

در حال حاضر عراق برای فعالیت نیروگاه‌های خود به واردات گاز طبیعی از ایران متکی است و به دلیل تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران و شرکت‌هایی که با این کشور کار می‌کنند، برای واردات گازی خود از ایران باید از واشنگتن معافیت دریافت کند. ایالات متحده به‌منظور محدود کردن رابطه عراق با ایران و توسعه قابلیت‌های گاز طبیعی و برق عراق، به این کشور فشار می‌آورد.

از میان قراردادهای ۸ میلیارد دلاری امضا شده در جریان سفر هفته گذشته مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق به آمریکا، شرکت آمریکایی «هانی‌ول اینترنشنال» و وزارت نفت عراق بر سر توسعه پروژه گاز «ار رتاوی» توافق کردند. به‌گفته وزارت انرژی آمریکا، این پروژه عراق را در جمع‌آوری، فرآوری و استفاده از منابع گازی خود و تأمین تقاضای انرژی داخلی کمک خواهد کرد.

عراق همچنین با بستن قرارداد با شرکت نفت و گاز آمریکایی «بیکر هیوز» در زمینه مشعل‌سوزی و برق همکاری خواهد کرد. براساس گزارش ماه ژوئیه بانک جهانی، عراق پس از روسیه بیشترین میزان مشعل‌سوزی در جهان را دارد که در سال ۲۰۱۹ به ۱۸ میلیارد مترمکعب معادل ۶۳۲ میلیارد فوت مکعب رسید.

دولت عراق در سفر مقام‌های خود به آمریکا سه قرارداد نیز با شرکت جنرال الکتریک امضا کرد که دسترسی به برق را برای این کشور بهبود خواهد بخشید.

وزارت نفت عراق با غول نفتی «شوران» نیز قراردادی در زمینه اکتشاف، توسعه و تولید در استان ذی قار امضا کرد.

احسان اسماعیل، وزیر نفت عراق، در آغاز این هفته گفته بود که این کشور در حال افزایش ظرفیت صادرات نفت خود از سطح بیش از سه میلیون بشکه در روزِ کنونی به شش میلیون بشکه در روز است و قصد دارد مشعل‌سوزی و واردات گاز و سوخت از ایران را تا سال ۲۰۲۵ متوقف کند.

در حال حاضر کلیه پروژه‌های گازی عراق به استثنای «ار رتاوی» در حال اجرا هستند. پروژه عظیم «ار رتاوی» در ابتدا ۳۰۰ میلیون فوت مکعب گاز تولید خواهد کرد و در نهایت به یک میلیارد فوت مکعب در روز خواهد رسید. این پروژه می‌تواند ۱,۲ گیگاوات برق تولید کند.

وزیر انرژی آمریکا پس از امضای قراردادهای انرژی با عراق گفته بود:

«این قراردادها برای آینده انرژی عراق بسیار مهم هستند و من مطمئنم همان شرکت‌هایی که به ایالات متحده کمک کردند تا از نظر انرژی به استقلال برسد، از تخصص بالای‌ خود برای کمک به عراق جهت دستیابی به قابلیت کامل خود در بخش انرژی استفاده خواهند کرد.»

فقدان سرمایه‌گذاری کافی برای بازسازی زیرساخت‌های برق، سبب وابستگی عراق به منابع تأمین گاز و برق از ایران شده است. این وابستگی در جنوب عراق بیشتر است. در سال‌ها و ماه‌های گذشته قطعی برق به‌ویژه در فصل تابستان به نارضایتی‌های اجتماعی در عراق دامن زده است.

ایران سومین شریک اقتصادی عراق است و این کشور روزانه ۲۸ میلیون مترمکعب گاز از ایران وارد می‌کند. با گاز وارداتی از ایران نیازهای یک میلیون خانوار عراقی به انرژی تأمین می‌شود.

در خردادماه گذشته رضا اردکانیان، وزیر نیروی جمهوری اسلامی به بغداد سفر کرد و موفق شد با ماجد مهدی حنتوش، همتای عراقی خود قرارداد دو ساله صادرات برق برای سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ را به امضا برساند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا