گوناگون

اعتراضات ضدنژادپرستی در ویسکانسین آمریکا دو کشته برجای گذاشت

در تظاهرات علیه تبعض‌نژادی در ویسکانسین آمریکا دو نفر کشته شدند و یکی از تظاهرکنندگان نیز به شدت زخمی شده است. این ناآرامی‌ها که از سه شب پیش شروع شده و علیرغم اعلام مقررات منع رفت‌و‌آمد شبانه همچنان ادامه دارند….

ناآرامی‌ها و تظاهرات وسیع علیه نژادپرستی در ایالت ویسکانسین آمریکا برای سومین شب متوالی به شدت ادامه یافت. به گزارش سی‌ان‌ان، پلیس محلی در نخستین ساعات روز چهارشنبه پنجم شهریور (۲۶ اوت) اعلام کرد که شامگاه در شهر کنوشا تا کنون دو تن از معترضان کشته شده‌اند. فرد دیگری نیز در ایالت ویسکانسین به دنبال تیراندازی به شدت زخمی شده است.

درگیری‌ها در شهر کنوشا در اعتراض به تیراندازی مرگبار پلیس در روز یکشنبه گذشته به یک مرد ۲۹ ساله سیاهپوست آغاز شد. صدها نفر در اعتراض به رفتار خشونت‌آمیز ماموران پلیس علیه سیاهپوستان و برخورد وحشیانه با جیکوب بلیک به خیابان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها آمدند.

در ویدئوهای منتشر شده دیده می‌شود که جیکوب بلیک در کنوشا در حال رفتن به سمت خودرو خود و سوار شدن در آن است که یک افسر پلیس سفیدپوست او را هدف قرار می‌دهد و هفت بار از پشت به او شلیک می‌کند. سه فرزند جیکوب بلیک در خودرو شاهد تیراندازی به پدرشان بودند. انتشار تصاویر تیراندازی پلیس به جیکوب بلیک همانند خفه‌شدن جورج فلوید زیر زانوی پلیس، همگان را شوکه کرد.

در پی جراحت شدید جیکوب بلیک موج تظاهرات ضدنژادپرستی در این شهر آغاز شد. اداره پلیس کنوشا در گزارشی اعلام کرد که ماموران در روزهای سه‌شنبه و صبح چهارشنبه “به تیراندازی و شلیک گلوله از سوی تظاهرکنندگان پاسخ داده‌اند”.

در گزارش پلیس کنوشا آمده است که در جریان ناآرامی‌ها یک نفر مصدوم شده که با “جراحات جدی، اما نه مرگبار” به بیمارستان منتقل شده است.

براساس این گزارش تحقیقات در باره علل تیراندازی ادامه دارند. هویت قربانیان نیز مشخص نشده است.

دیوید بت، کلانتر کنوشا، به نیویورک تایمز گفت دفتر او در حال تحقیق است که آیا این تیراندازی ناشی از درگیری میان تظاهرکنندگان و محافظان مسلح جلوی ساختمان‌ها و پمپ بنزین‌ها بوده یا علت دیگری داشته است. گروهی متشکل از مردان سفیدپوست روز گذشته اعلام کرده بودند که با اسلحه از اموال شهر محافظت می‌کنند.

کلانتر کنوشا نیز تایید کرد که در جریان تیراندازی‌های شب گذشته دو نفر کشته شده‌اند. او گفت در این ناآرامی‌ها یک نفر نیز به شدت زخمی شده است.

به گزارش دویچه وله، فرماندار ویسکانسین روز سه شنبه پس از آتش‌سوزی چندین خودرو و چند ساختمان‌ وضعیت اضطراری اعلام کرد و از ۲۵۰ نفر از اعضای گارد ملی این استان تقاضای کمک کرد.

جیکوب بلیک در حال حاضر در بیمارستان به سر می‌برد. خانواده او می‌گویند که بلیک از ناحیه کمر فلج شده است. یکی از وکلای این خانواده نیز گفت که باید “معجزه‌ای” اتفاق بیفتد تا بلیک بتواند دو باره راه برود.

در حال حاضر ناآرامی‌ها و تظاهرات در کنوشا ادامه دارند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی در این باره خواستار “پایان دادن سریع” به تظاهرات و درگیری‌ها شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا