بین‌المللی

در تقابل با ترکیه؛ فرانسه به رزمایش مدیترانه شرقی پیوست

فرانسه به رزمایش دریایی ایتالیا- یونان- قبرس، در شرق مدیترانه پیوست تا سیاست منطقه‌ای ترکیه را به چالش بکشد.

به گزارش مهر به نقل از رویترز، وزارت دفاع فرانسه از پیوستن به رزمایشی خبر داد که در شرق مدیترانه در جریان است و هدفش به چالش کشیدن سیاست خارجی ترکیه در این منطقه از جهان است.

ظرف امروز و فردا، سه فروند جنگنده رافائل فرانسوی به همراه یک فروند ناوچه نیروی دریایی این کشور، نیروهای ایتالیا، یونان و قبرس را در این رزمایش همراهی خواهند کرد.

این رزمایش همزمان با تشدید تنش‌های آنکارا-آتن بر سر ذخایر انرژی مدیترانه شرقی انجام می‌شود حال آنکه در این میان، فرانسه جانب یونان را نگه می‌دارد.

یکشنبه گذشته نیز، امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه در مصاحبه‌ای با هفته‌نامه «پاری مچ»، گفت: اردوغان سیاست توسعه‌طلبانه‌ای را دنبال می‌کند که با منافع اروپا مغایرت دارد و عامل بی‌ثباتی برای اروپا به شمار می‌رود.

از سوی دیگر، آنکارا نیز میزان واکنش‌های خود را علیه سیاست‌های فرانسه در شرق مدیترانه افزایش داده و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، شنبه گذشته در واکنش به حضور نظامی فرانسه در سواحل یونان، گفت: رفتار پاریس در شرق مدیترانه قلدرمآبانه است.

همزمان به نظر می‌رسد کشورهای اروپایی، تلاش‌های دیپلماتیک مشترکی را برای جلوگیری از تشدید بحران در شرق مدیترانه آغاز کرده‌اند که مسئله حمایت از آتن در صدر آن قرار می‌گیرد.

البته، حضور نظامی اروپایی‌ها در شرق مدیترانه این پیام را می‌رساند که در سایه ناکامی ابزار دیپلماتیک، متوسل شدن به جنگ، گزینه دیگری برای تقابل‌جویی با سیاست‌های ترکیه است حال آنکه آنکارا هم می‌گوید چنانچه دیپلماسی جواب ندهد، از توسل به (گزینه نظامی) ابایی ندارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا