اجتماعی

احتمال سیلابی‌شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌های فصلی در سیستان و بلوچستان

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در حالی بیش از دو ماه آز آغاز تابستان می‌گذرد که همچنان بارش‌های سامانه “مونسون” در استان ادامه دارد و در شبانه‌روز گذشته نیز ۵۱ میلیمتر باران از ایستگاه شهرستان مهرستان گزارش شده است.

محسن حیدری در گفت‌وگو با تسنیم در زاهدان اظهار داشت: در حالی بیش از دو ماه آز آغاز تابستان می گذرد که همچنان بارش‌های سامانه مونسون در استان ادامه دارد به طوری که حتی در شبانه‌روز گذشته نیز ۵۱ میلیمتر باران از ایستگاه بارانسنجی «انجیروک» شهرستان مهرستان گزارش شده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: همانطور که انتظار می رفت عصر چهار شنبه بر شدت بارش های مونسون در نیمه جنوبی استان افزوده شد و در شبانه روز گذشته از حدود ۱۰ ایستگاه باران‌سنجی بارندگی گزارش شد. بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی بیشترین بارش‌ها به ترتیب از ایستگاه‌های «انجیروک» مهرستان با ۵۱، «مچان» سرباز ۲۴، «رئیس آباد» سرباز ۲۲، شهر مهرستان ۱۰.۵ و «سنیب» خاش ۹ میلی‌متر گزارش شده است.

وی افزود: براساس خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی همچنان تا شرایط برای بارش های رگباری همراه با رعد و برق، تندباد لحظه‌ای و بارش تگرگ در مناطق مرکزی و نیمه جنوبی استان مهیاست. با توجه به شدت بارش‌ها احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌های فصلی، برخورد صاعقه و بارش تگرگ و احتمال بروز خسارت وجود دارد. توصیه می‌شود در زمان بارش از تردد در حاشیه رودخانه‌های فصلی و اتراق در حاشیه آن ها و رفتن به ارتفاعات خودداری شود. همچنین در ترددهای جاده ای نیز به دلیل لغزندگی جاده ها احتیاط شود.

بادهای ۱۲۰ روزه دمای زاهدان را ۸ درجه خنک‌تر کرد

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: با تشدید جریانات شمالی و شدت گرفتن وزش بادهای ۱۲۰ روزه در شمال استان دمای هوا زاهدان ۸ درجه خنک‎تر شد. همانطور که انتظار می رفت با شدت گرفتن جریانات شمالی در ۴۸ ساعت گذشته دمای هوای زاهدان در گرم‌ترین لحظات روز با ۸ درجه کاهش به کمتر از ۳۲ درجه سلسیوس رسید.

وی افزود: بادهای ۱۲۰ روزه نه تنها سبب تعدیل دمای هوا در پنج شهرستان شمال استان می شود که به نوعی تنظیم کننده دمای هوای کل استان در گرم‌ترین فصل سال است. همچنین دمای شهر نصرت آباد در فاصله ۱۰۰ کیلومتری زاهدان نیز در شبانه روز گذشته با ۶ درجه کاهش نسبت به ۴۸ ساعت گذشته به ۳۷ درجه سلسیوس رسید. بر اساس خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی پیش‌بینی می‌شود شرایط دمایی کنونی زاهدان حداقل تا سه روز آینده ادامه دارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا