گوناگون

۳/۵ میلیون روستایی در آستانه مهاجرت به شهرها به دلیل بی آبی

«روزنامه شهروند» نتایج سرشماری‌های رسمی در ایران حاکی از این است که با گذشت زمان سهم جمعیت روستایی در کل جمعیت ایران رو به کاهش نهاده و بسیاری از روستاهای کشور خالی از سکنه شده‌اند…..
آمارهای مهاجرتی در ایران نیز گویای مهاجرت شدید جمعیت از روستاها به شهرهای کشور طی نیم‌قرن گذشته بوده است. مجموع این موارد حاکی از شرایط نامناسب روستاهای ایران برای سکونت و جذب جمعیت است.مشکل ترک روستاها و تخلیه آنها توسط روستاییان یکی از مباحث مهم در زمینه مسائل روستایی به حساب می‌آید.

بروز این مشکل دلایل مختلفی دارد که ازجمله مهم‌ترین آنها کمبود امکانات و دسترسی‌نداشتن به خدمات مختلف مورد نیاز است. این مورد باعث شده تا مهاجرت از روستا در ذهن اکثر افراد به‌عنوان رویدادی نامطلوب در روستاها درنظر گرفته شود. دوره پس از اصلاحات ارضی، دوره بروز تغییرات وسیع در زندگی روستاییان بوده است که مهاجرت وسیعی را منجر شد. اما پس از گذشت چند دهه اثرات فوق کمرنگ یا محو شده و به جای آن رکود حاصله در اقتصاد و معاش روستایی جایگزین آن شده است.

یک کارشناس اقتصاد توسعه گفت: «مشکل این است که به اقتصاد روستایی پرداخته نشده و روستا را در کشاورزی خلاصه کرده‌ایم؛ زمانی که در روستا تنوع اقتصاد وجود نداشته باشد، جوانان در روستا نخواهند ماند.» به گزارش صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، کمال اطهاری درخصوص اهمیت روستا، گفت: «تولیدات مواد غذایی در روستاها شکل می‌گیرد، بنابراین هرچه ساماندهی این امر کامل‌تر شود، امنیت غذایی بهتر فراهم شده و درنهایت روستاییان از درآمد بیشتری برخوردار خواهند شد.»

او تأکید کرد: «امنیت غذایی کشور ما درحال مخاطره است و این به دلیل گرم‌شدن کره‌زمین و برداشت‌های بی‌رویه از منابع طبیعی، آب، مرتع و جنگل است. با وجود آنکه امسال به دلیل بارندگی‌های ویژه و بی‌سابقه در یک قرن اخیر امنیت غذایی بهتری داریم، اما معمولا ۶۰‌درصد مواد غذایی ما به واردات وابسته است و اگر آن کشورها دچار بحران شوند، امنیت غذایی ما نیز دچار بحران خواهد شد.»

این کارشناس اقتصاد توسعه با بیان اینکه در تمام جهان اقتصاد روستایی سطح بسیار اندکی از اشتغال و تولید ناخالص را دارد، گفت: «این به معنای کاهش سهم تولید کشاورزی و اشتغال نیست، بلکه استفاده درست در بخش کشاورزی است. توجه کنید که اشتغال بخش کشاورزی در آمریکا حدود ۳‌میلیون نفر معادل ۲‌درصد است، درحالی که ۲۰ برابر کشور ما تولیدات کشاورزی دارد و علاوه برآنکه نیاز کشور خود را تأمین می‌کند، به کشورهای جهان نیز صادرات دارد. این درحالی است که ما حدود ۸۰‌میلیون جمعیت، حدود ۳‌میلیون و ۵۰۰‌هزار نفر فعال در بخش کشاورزی داریم؛ همچنین در تأمین تولیدات مورد نیاز خود نیز با مشکل مواجه هستیم.»

این کارشناس اقتصاد توسعه ادامه داد: «توجه کنید که درحال حاضر حدود ۳.۵‌میلیون نفر از جمعیت روستاها که تحت‌تأثیر بی‌آبی قرار گرفته‌اند، در آستانه مهاجرت به شهرها هستند. تخلیه‌شدن روستا از آسیب‌های اصلی این اتفاق است. اگر در گذشته فقط خوش‌نشین‌ها مهاجرت می‌کردند، اکنون تمام روستایی‌ها مهاجرت خواهند کرد، درنتیجه روستا تخلیه و خالی از سکنه می‌شود. در کتاب «درآمدی بر مشق نوین توسعه روستایی» که در انتظار چاپ است، این مشکلات به طورجدی و با جزئیات و با مثالی از کشورهای خارجی مطرح شده است.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا